ФК Вадуц е фудбалски клуб од Лихтенштајн со седиште во градот Вадуц. Моментално се натпреварува во Швајцарската Супер лига, првата лига по ранг во Швајцарија.

Лихтенштајн Вадуц
Основан1932
СтадионСтадион Рајнпарк
Вадуц, Лихтенштајн
(Капацитет: 7,838)
СопственикШвајцарија Албин Јохан
ТренерШвајцарија Џорџо Контини
ЛигаШвајцарска Челенџ лига
2023–24Швајцарска Челенџ лига, 3.
Мреж. местоСлужбено мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Тековна сезона

Клубот е основан во 1932 година. Еден од најголемите успеси му е изборувањето на промоција во Швајцарската Супер лига во сезоната 2008-09, но веднаш испаднале од таму завршувајќи како последнопласирани. Во летото 2014 година Вадуц пак се вратил во највисоката дивизија во Швајцарија. Тие се убедливо најуспешниот клуб од Лихтенштајн со освоени 42 Купа на Лихтенштајн а еднаш биле и Прваци на Лихтенштајн.

Титули

уреди

Надворешни врски

уреди