Грегори Раст

швајцарски велосипедист

Грегори Раст (германски: Grégory Rast; р. 17 јануари 1980 во Хам) — швајцарски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Лидл-Трек.[1]

Грегори Раст
Лични податоци
Цело имеГрегори Раст
Роден17 јануари 1980(1980-01-17)(44 г.)
Хам,  Швајцарија
Висина1,86 м
Маса78 кг
Податоци за клубот
Мом. клубЛидл-Трек
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2000
2002
Пост Свис (стажант)
Фонак (стажант)
Професионални клубови
2001
2003–2006
2007–2009
2010–2011
2012–
Пост Свис
Фонак
Астана
Тим РадиоШек
РадиоШек-Нисан
Значајни победи
Големи трки
Тур де Франс
1 ТТТ етапа (2009)

Етапни трки

Трка околу Луксембург (2007)

Еднодневни трки и класици

Национален друмски првак (2004, 2006)
Последна промена
22 март 2018

Бил национален друмски првак во 2004 и 2006 година.[2]

Достигнувања уреди

2002
1.   Национален друмски првак под 23 години
2003
8. Трофео Алкудија
8. Штаузе Рундфарт
2004
1.   Национален друмски првак
4. Трка околу Франкфурт
2005
3. Париз-Бурж
2006
1.   Национален друмски првак
2. Џиро дел Пиемонт
3. ГП Кантон Аргау
6. Ватенфал Класик
9. ГП Уест Франција-Плуе
12. Краен пласман Трка околу Полска
2007
1.   Краен пласман Трка околу Луксембург
1. Етапа 4
2008
1. ГП Истанбул
5. Краен пласман Четири дена Динкерк
6. Краен пласман Трка околу Полска
2009
1. Етапа 4 (ТТТ) Тур де Франс
1. Пролог Трка околу Луксембург
1.   Спринтерски пласман Тур де Романди
2010
9. Краен пласман Трка околу Луксембург
9. Курне-Брисел-Курне
2011
4. Париз-Рубе
2012
8. Олимписка друмска трка
2013
1. Етапа 6 Тур де Свис
5. Национално друмско првенство
2015
1. Етапа 1 (ТТТ) Трка околу Алберта

Наводи уреди

  1. „Трек Фактори Рејсинг (TFR) – САД“. Светска турнеја на UCI. Меѓународен велосипедистички сојуз. Посетено на 5 јануари 2014.
  2. „National Championship, Road, Elite, Switzerland (Men)“. Cycling Archives. Посетено на 14 март 2015.

Надворешни врски уреди