Еуџенио Алафачи

италијански друмски велосипедист

Еуџенио Алафачи (италијански: Eugenio Alafaci; р. 9 август 1990) — италијански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Трек-Сегафредо.

Еуџенио Алафачи
Алафачи на Трката околу Британија 2016
Лични податоци
Цело имеЕуџенио Алафачи
Роден9 август 1990 (1990-08-09) (30 г.)
Карнаго,  Италија
Висина1,87 м[1]
Маса77 кг[1]
Податоци за клубот
Мом. клубТрек-Сегафредо
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачуниверзален возач
Аматерски клубови
2010–2011

2012–2013
Лукини Манива Ски Ековалсабија
Леопард-Трек Континентал Тим
Професионални клубови
2014– Трек Фактори Рејсинг
Последна промена
9 март 2018

ДостигнувањаУреди

2010
5. Трофео Чита ди Бреша
2011
7. Гран Премио дела Либерационе
8. Сиркуито дел Порто
2012
1.   Бодовен пласман Тур ди Лоар ет Шер
4. Краен пласман Ле Триптик де Мон ет Шато
4. Антверпсе Хавенпејл
9. Де Вламсе Пејл
2013
1. Омлоп дер Кемпен
1.   Бодовен пласман Флеш ди Сид
3. Гран при Крикелион
5. Краен пласман Ле Триптик де Мон ет Шато
6. Трка околу Средна Холандија
9. Копа Берноки

Распоред на резултатите на големите тркиУреди

Голема трка 2014 2015 2016 2017
  Џиро 151 141 105 146
  Тур
  Вуелта

СО = се откажал; — = не учествувал

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 „Eugenio Alafaci – Player Profile“. Eurosport. Посетено на 13 декември 2014.

Надворешни врскиУреди