Светско првенство во атлетика

Светското првенство во атлетика е натпреварување организирано од страна на Светската атлетска федерација (ИААФ). Во почетоците, првенството се одржувало на секои четири години, но тој систем се променил во 1991, и првенството почнало да се одржува на секои две години.

Првенства уреди

Бр. Година Град Држава Датуми Стадион Капацитет Дисциплини Земји Спортисти Најуспешна земја
1976 Малме   Шведска 18 сеп Стадион Малме 30,000 1 20 42   СССР
1980 Ситард   Холандија 14 – 16 авг Де Баандерт 22,000 2 22 42   Источна Германија
1. 1983 Хелсинки   Финска 7 – 14 авг Олимписки стадион 50,000 41 153 1,333   Источна Германија
2. 1987 Рим   Италија 28 Aug – 6 сеп Олимпико 60,000 43 156 1,419   Источна Германија
3. 1991 Токио   Јапонија 23 авг – 1 сеп Олимписки стадион 48,000 43 162 1,491   САД
4. 1993 Штутгарт   Германија 13 – 22 авг МХПАрена 70,000 44 187 1,630   САД
5. 1995 Гетеборг   Шведска 5 – 13 авг Стадион Улеви 42,000 44 190 1,755   САД
6. 1997 Атина   Грција 1 – 10 авг Олимписки стадион 75,000 44 197 1,785   САД
7. 1999 Севиља   Шпанија 20 – 29 авг Олимписки стадион 70,000 46 200 1,750   САД
8. 2001 Едмонтон   Канада 3 – 12 авг Стадион на Комонвелтот 60,000 46 189 1,602   Русија
9. 2003 Париз   Франција 23 – 31 авг Стад де Франс 78,000 46 198 1,679   САД
10. 2005 Хелсинки   Финска 6 – 14 авг Олимписки стадион 45,000 47 191 1,687   САД
11. 2007 Осака   Јапонија 24 авг – 2 сеп Стадион Нагаји 45,000 47 197 1,800   САД
12. 2009 Берлин   Германија 15 – 23 авг Олимписки стадион 74,000 47 200 1,895   САД
13. 2011 Тегу   Јужна Кореја 27 авг – 4 сеп Стадион Тегу 65,000 47 199 1,742   САД
14. 2013 Москва   Русија 10 – 18 авг Стадион Лужники 78,000 47 203 1,784   САД
15. 2015 Пекинг   Кина 22 – 30 авг Национален стадион 80,000 47 205 1,761   Кенија
16. 2017 Лондон   Обединето Кралство 4 – 13 авг Олимписки стадион 60,000 48 199 1,857   САД
17. 2019 Доха   Катар 27 сеп – 6 окт Меѓународен стадион Калифа 48,000 49 206 1,775   САД
18. 2022 Јуџин   САД 15 – 24 јул Хејвард Филд 25,000 49 180 1,705   САД
19. 2023 Будимпешта   Унгарија 19 – 27 авг Национален атлетски центар 36,000 49 202 2,187   САД
20. 2025 Токио   Јапонија 13 – 21 сеп Јапонски државен стадион 68,000

Табела на медали на сите времиња уреди

Дополнето по Светското првенство во атлетика 2023

МестоЗемјаЗлатоСреброБронзаВкупно
1  САД (USA)195134114443
2  Кенија (KEN)655848171
3  Русија (RUS)425248142
4  Јамајка (JAM)406148149
5  Германија (GER)393648123
6  Етиопија (ETH)353831104
7  Обединетото Кралство334048121
8  СССР23272878
9  Кина (CHN)22262775
10  Куба (CUB)22251663
11  Источна Германија21191656
12  Полска (POL)20202565
13  Австралија (AUS)15161445
14  Чешка (CZE)155828
15  Франција (FRA)14192356
16  Италија (ITA)13182051
17  Украина (UKR)12151643
18  Мароко (MAR)1212933
19  Јужна Африка (RSA)127827
  Шведска (SWE)127827
21  Норвешка (NOR)126624
22  Шпанија (ESP)11191646
23  Канада (CAN)11181746
24  Белорусија (BLR)10111233
25  Бахами (BAH)99826
26  Јапонија (JPN)891835
27  Бахреин (BHR)83314
28  Холандија (NED)791228
29  Финска (FIN)78823
30  Португалија (POR)77923
31  Уганда (UGA)72413
32  Грција (GRE)671225
33  Алжир (ALG)62311
34  Нов Зеланд (NZL)6118
35  Романија (ROU)581225
36  Бугарија (BUL)53816
37  Катар (QAT)52411
38  Чехословачка44311
39  Хрватска (CRO)44210
40  Колумбија (COL)4329
41  Доминиканска Република (DOM)4217
42  Ирска (IRL)4206
43  Швајцарија (SUI)4059
44  Венецуела (VEN)4015
  Авторизирани неутрални атлетичари[1]38112
45  Западна Германија36312
46  Тринидад и Тобаго (TTO)35715
47  Мексико (MEX)34714
48  Литванија (LTU)3339
49  Еквадор (ECU)3216
50  Гренада (GRN)3126
51  Мозамбик (MOZ)3115
52  Данска (DEN)3014
53  Бразил (BRA)26816
54  Естонија (EST)26210
55  Белгија (BEL)22711
56  Словенија (SLO)2237
57  Перу (PER)2103
  Таџикистан (TJK)2103
59  Нигерија (NGR)15511
60  Намибија (NAM)1416
61  Казахстан (KAZ)1359
62  Турција (TUR)1304
63  Боцвана (BOT)1214
64  Замбија (ZAM)1203
65  Буркина Фасо (BUR)1113
  Индија (IND)1113
  Тунис (TUN)1113
68  Еритреја (ERI)1102
  Панама (PAN)1102
70  Свети Китс и Невис (SKN)1045
71  Словачка (SVK)1034
  Србија (SRB)1034
73  Барбадос (BAR)1023
  Сирија (SYR)1023
75  Сенегал (SEN)1012
  Сомалија (SOM)1012
77  Северна Кореја (PRK)1001
78  Унгарија (HUN)07815
79  Брег на Слоновата Коска (CIV)0415
80  Израел (ISR)0325
81  Порторико (PUR)0314
82  Џибути (DJI)0213
  Бурунди (BDI)0213
84  Камерун (CMR)0202
85  Австрија (AUT)0134
86  Јужна Кореја (KOR)0112
  Босна и Херцеговина (BIH)0112
  Гана (GHA)0112
  Кипар (CYP)0112
  Латвија (LAT)0112
  Суринам (SUR)0112
  Танзанија (TAN)0112
  Филипини (PHI)0112
  Шри Ланка (SRI)0112
95  Бермуда (BER)0101
  Британски Девствени Острови (IVB)0101
  Египет (EGY)0101
  Пакистан (PAK)0101
  Судан (SUD)0101
100  Американска Самоа (ASA)0011
  Доминика (DMA)0011
  Зимбабве (ZIM)0011
  Иран (IRI)0011
  Кајмански Острови (CAY)0011
  Саудиска Арабија (KSA)0011
  Хаити (HAI)0011
Вкупно8788848802642
Notes

^[1]   Авторизирани неутрални атлетичари е името по кое руските атлетичари се натпреварувале на првенствата во 2017 и 2019.[1][2]

Повеќекратни освојувачи на медали уреди

Мажи

Четиринаесет атлетичари освоиле најмалку шест медали.[3]

Атлетичар Држава       Вкупно
Јусејн Болт   Јамајка 8 2 0 10
Карл Луис   САД 8 1 1 10
Мајкл Џонсон   САД 8 0 0 8
Лешон Мерит   САД 6 2 0 8
Хаиле Гебресиласие   Етиопија 4 2 1 7
Сергеј Бубка   СССР/  Украина 6 0 0 6
Џереми Воринер   САД 5 1 0 6
Кенениса Бекеле   Етиопија 5 0 1 6
Ларс Ридел   Германија 5 0 1 6
Хишам Ел Геруж   Мароко 4 2 0 6
Езекиел Кембои   Кенија 3 3 0 6
Бач Рејнолдс   САД 3 2 1 6
Бернард Лагат   САД/  Кенија 2 3 1 6
Грег Хотон   Јамајка 0 3 3 6
Жени

Дванаесет атлетичарки освоиле најмалку шест медали.[3]

Атлетичарка Држава       Вкупно
Мерлин Оти   Јамајка 3 4 7 14
Алисон Феликс   САД 8 1 1 10
Џерл Мајлс Кларк   САД 4 3 2 9
Вероника Кембел-Браун   Јамајка 2 7 0 9
Гејл Деверс   САД 5 3 0 8
Гвен Торенс   САД 3 4 1 8
Шели-Ен Фрејзер-Прајс   Јамајка 5 2 0 7
Јулија Печонкина   Русија 2 3 2 7
Беверли Мекдоналд   Јамајка 1 4 2 7
Лорен Грахам   Јамајка 1 3 3 7
Кармелита Џетер   САД 3 1 3 7
Сања Ричардс-Рос   САД 5 1 0 6

Спортисти со најмногу настапи уреди

Петнаесет спортисти се натпреварувале на најмалку осум првенства.[3]

Наст. Име Држава Првенства Дисциплина
11 Сусана Феитор   Португалија 91, 93, 95, 97, 99, 01, 03, 05, 07, 09, 11 10 км одење / 20 км одење
Хесис Анхел Гарсија   Шпанија 93, 95, 97, 99, 01, 03, 05, 07, 09, 11, 13 50 км одење
10 Франка Дитч   Германија 91, 93, 95, 97, 99, 01, 03, 05, 07, 09 Фрлање диск
9 Тим Берет   Канада 91, 93, 95, 97, 99, 01, 03, 05, 07 20 км одење / 50 км одење
Марија Мутола   Мозамбик 91, 93, 95, 97, 99, 01, 03, 05, 07 800 м
Дени Мекферлејн   Јамајка 93, 95, 97, 99, 01, 03, 05, 07, 09 400 м / 400 м со пречки/ 4x400 м
Никола Вицони   Италија 97, 99, 01, 03, 05, 07, 09, 11, 13 Фрлање кладиво
8 Јан Железни   Чехословачка /   Чешка 87, 91, 93, 95, 97, 99, 01, 03 Фрлање копје
Ларс Ридел   Германија 91, 93, 95, 97, 99, 01, 03, 05 Фрлање диск
Хатем Гула   Тунис 93, 95, 97, 99, 01, 03, 05, 07 20 км одење
Мерлин Оти   Јамајка /   Словенија 83, 87, 91, 93, 95, 97, 03, 07 100 м / 200 м / 4x100 м
Кевин Саливан   Канада 93, 95, 97, 99, 01, 03, 05, 07 1500 м
Сергеј Макаров   Русија 97, 99, 01, 03, 05, 07, 09, 11 Фрлање копје
Венелина Венева   Бугарија 91, 95, 99, 01, 03, 05, 09, 11 Скок во височина
Александар Тамерт   Естонија 95, 97, 99, 01, 03, 05, 07, 09 Фрлање диск

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „IAAF World Championships London 2017 Medal Table“. worldathletics.org.
  2. „IAAF World Championships DOHA 2019 Medal Table“. worldathletics.org.
  3. 3,0 3,1 3,2 „Statistics book, Берлин 2009“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2011-06-05. Посетено на 2013-08-23.

Надворешни врски уреди