Светско првенство во атлетика

Светското првенство во атлетика е натпреварување организирано од страна на Светската атлетска федерација (ИААФ). Во почетоците, првенството се одржувало на секои четири години, но тој систем се променил во 1991, и првенството почнало да се одржува на секои две години.

ПрвенстваУреди

Бр. Година Град Земја Датум Стадион Дисциплини Спортисти
1. 1983 Хелсинки   Финска 7 август – 14 август Олимписки стадион 41 1.333
2. 1987 Рим   Италија 28 август – 6 септември Стадион Олимпико 43 1.419
3. 1991 Токио   Јапонија 23 август – 1 септември Олимписки стадион 43 1.491
4. 1993 Штутгарт   Германија 13 август – 22 август Готлиб Дајмлер 44 1.630
5. 1995 Гетеборг   Шведска 5 август – 13 август Улеви 44 1.755
6. 1997 Атина   Грција 1 август – 10 август Олимписки стадион 44 1.785
7. 1999 Севиља   Шпанија 20 август – 29 август Олимписки стадион 46 1.750
8. 2001 Едмонтон   Канада 3 август – 12 август Стадион на Комонвелтот 46 1.677
9. 2003 Сен Дени   Франција 23 август – 31 август Стад де Франс 46 1.679
10. 2005 Хелсинки   Финска 6 август – 14 август Олимписки стадион 47 1.688
11. 2007 Осака   Јапонија 24 август – 2 септември Нагај 47 1.800
12. 2009 Берлин   Германија 15 август – 23 август Олимписки стадион 47 1.895
13. 2011 Тегу   Јужна Кореја 27 август – 4 септември Стадион Тегу 47 1.742
14. 2013 Москва   Русија 10 август – 18 август Стадион Лужники 47 1.784
15. 2015 Пекинг   НР Кина 29 август – 6 септември Национален стадион 47 1.761
16. 2017 Лондон   Обединето Кралство 5 август – 13 август Олимписки стадион 48 2.036
17. 2019 Доха   Катар 27 септември – 6 октомври Меѓународен стадион „Халифа“ 49 1.972
18. 2021 Јуџин   САД 6 – 15 август Хејвард филд
19. 2023 Будимпешта   Унгарија 26 август – 3 септември Национален атлетски центар

Табела на медали на сите времињаУреди

Дополнето по Светското првенство во атлетика 2013

Место Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1   САД 138 88 74 300
2   Русија 53 60 55 168
3   Кенија 43 37 32 112
4   Германија 35 28 38 101
5   Јамајка 24 42 32 98
6   СССР 22 25 28 75
7   Етиопија 22 19 23 64
8   Обединето Кралство 21 29 32 82
9   Источна Германија 20 18 15 53
10   Куба 18 22 12 52
11   Полска 12 10 13 35
12   Чешка 12 5 4 21
13   Италија 11 15 13 39
14   Украина 11 9 13 33
15   Франција 10 15 18 43
16   Белорусија 10 12 13 35
17   Кина 10 11 14 35
18   Мароко 10 11 6 27
19   Австралија 10 8 12 30
20   Шведска 8 3 5 16
21   Шпанија 7 15 16 38
22   Финска 7 8 5 20
23   ЈАР 7 6 4 17
24   Норвешка 6 5 2 13
25   Алжир 6 0 3 9
26   Романија 5 8 9 22
27   Бахами 5 7 6 18
28   Португалија 5 6 5 16
29   Бугарија 5 3 7 15
30   Бахреин 5 1 1 7
31   Нов Зеланд 5 0 1 6
32   Канада 4 10 9 23
33   Јапонија 4 6 12 22
34   Грција 4 5 10 19
35   Чехословачка 4 4 3 11
36   Швајцарија 4 0 3 7
37   Ирска 3 3 0 6
38   Мексико 3 1 8 12
39   Мозамбик 3 1 1 5
40   Хрватска 3 1 0 3
40   Еквадор 3 1 0 4
42   Данска 3 0 1 4
43   Тринидад и Тобаго 2 4 5 11
44   Естонија 2 4 2 8
45   Литванија 2 2 1 5
45   Катар 2 2 1 5
47   Доминиканска Република 2 1 1 4
47   Уганда 2 1 1 4
49   Таџикистан 2 0 0 2
50   Бразил 1 5 5 11
51   Холандија 1 4 4 9
52   Намибија 1 4 0 5
53   Замбија 1 2 0 3
54   Словенија 1 1 2 4
55   Панама 1 1 0 2
55   Боцвана 1 1 0 2
57   Свети Китс и Невис 1 0 4 5
58   Сенегал 1 0 1 2
58   Сомалија 1 0 1 2
58   Сирија 1 0 1 2
61   Барбадос 1 0 0 1
61   Колумбија 1 0 2 3
61   Гренада 1 0 0 1
61   Северна Кореја 1 0 0 1
65   Унгарија 0 6 5 11
66   Нигерија 0 4 4 8
67   Казахстан 0 3 3 6
68   Турција 0 2 1 3
68   Џибути 0 2 1 3
70   Камерун 0 2 0 2
70   Брег на Слоновата Коска 0 2 0 2
70   Порторико 0 2 0 2
73   Австрија 0 1 1 2
73   Бурунди 0 1 1 2
73   Кипар 0 1 1 2
73   Гана 0 1 1 2
73   Израел 0 1 1 2
73   Шри Ланка 0 1 1 2
73   Суринам 0 1 1 2
73   Тунис 0 1 1 2
81   Бермуда 0 1 0 1
81   Еритреја 0 1 0 1
81   Судан 0 1 0 1
81   Танзанија 0 1 0 1
85   Белгија 0 0 4 4
86   Словачка 0 0 3 3
87   Србија 0 0 2 2
88   Американска Самоа 0 0 1 1
88   Доминика 0 0 1 1
88   Хаити 0 0 1 1
88   Индија 0 0 1 1
88   Иран 0 0 1 1
88   Латвија 0 0 1 1
88   Саудиска Арабија 0 0 1 1
88   Зимбабве 0 0 1 1
95 Вкупно 632 636 630 1898

Повеќекратни освојувачи на медалиУреди

Мажи

Четиринаесет атлетичари освоиле најмалку шест медали.[1]

Атлетичар Држава       Вкупно
Јусејн Болт   Јамајка 8 2 0 10
Карл Луис   САД 8 1 1 10
Мајкл Џонсон   САД 8 0 0 8
Лешон Мерит   САД 6 2 0 8
Хаиле Гебресиласие   Етиопија 4 2 1 7
Сергеј Бубка   СССР/  Украина 6 0 0 6
Џереми Воринер   САД 5 1 0 6
Кенениса Бекеле   Етиопија 5 0 1 6
Ларс Ридел   Германија 5 0 1 6
Хишам Ел Геруж   Мароко 4 2 0 6
Езекиел Кембои   Кенија 3 3 0 6
Бач Рејнолдс   САД 3 2 1 6
Бернард Лагат   САД/  Кенија 2 3 1 6
Грег Хотон   Јамајка 0 3 3 6
Жени

Дванаесет атлетичарки освоиле најмалку шест медали.[1]

Атлетичарка Држава       Вкупно
Мерлин Оти   Јамајка 3 4 7 14
Алисон Феликс   САД 8 1 1 10
Џерл Мајлс Кларк   САД 4 3 2 9
Вероника Кембел-Браун   Јамајка 2 7 0 9
Гејл Деверс   САД 5 3 0 8
Гвен Торенс   САД 3 4 1 8
Шели-Ен Фрејзер-Прајс   Јамајка 5 2 0 7
Јулија Печонкина   Русија 2 3 2 7
Беверли Мекдоналд   Јамајка 1 4 2 7
Лорен Грахам   Јамајка 1 3 3 7
Кармелита Џетер   САД 3 1 3 7
Сања Ричардс-Рос   САД 5 1 0 6

Спортисти со најмногу настапиУреди

Петнаесет спортисти се натпреварувале на најмалку осум првенства.[1]

Наст. Име Држава Првенства Дисциплина
11 Сусана Феитор   Португалија 91, 93, 95, 97, 99, 01, 03, 05, 07, 09, 11 10 км одење / 20 км одење
Хесис Анхел Гарсија   Шпанија 93, 95, 97, 99, 01, 03, 05, 07, 09, 11, 13 50 км одење
10 Франка Дитч   Германија 91, 93, 95, 97, 99, 01, 03, 05, 07, 09 Фрлање диск
9 Тим Берет   Канада 91, 93, 95, 97, 99, 01, 03, 05, 07 20 км одење / 50 км одење
Марија Мутола   Мозамбик 91, 93, 95, 97, 99, 01, 03, 05, 07 800 м
Дени Мекферлејн   Јамајка 93, 95, 97, 99, 01, 03, 05, 07, 09 400 м / 400 м со пречки/ 4x400 м
Никола Вицони   Италија 97, 99, 01, 03, 05, 07, 09, 11, 13 Фрлање кладиво
8 Јан Железни   Чехословачка /   Чешка 87, 91, 93, 95, 97, 99, 01, 03 Фрлање копје
Ларс Ридел   Германија 91, 93, 95, 97, 99, 01, 03, 05 Фрлање диск
Хатем Гула   Тунис 93, 95, 97, 99, 01, 03, 05, 07 20 км одење
Мерлин Оти   Јамајка /   Словенија 83, 87, 91, 93, 95, 97, 03, 07 100 м / 200 м / 4x100 м
Кевин Саливан   Канада 93, 95, 97, 99, 01, 03, 05, 07 1500 м
Сергеј Макаров   Русија 97, 99, 01, 03, 05, 07, 09, 11 Фрлање копје
Венелина Венева   Бугарија 91, 95, 99, 01, 03, 05, 09, 11 Скок во височина
Александар Тамерт   Естонија 95, 97, 99, 01, 03, 05, 07, 09 Фрлање диск

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди