Ненад Милосављевиќ

Ненад Милосављевиќ (роден на.29 декември 1941 во Прилеп) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец. Дипломирал на театарска академија во Белград во 1967. Член на Драмски театар - Скопје од 1968 година. Добитник е на наградата за епизодна улога на театарските игри "Војдан Чернодрински" во Прилеп, ауерар е исто така на наградата за најдобра епизодна улога на Стериионото Позорје.

Ненад Милосављевиќ
Роден 29 декември 1941 (1941-12-29) (81 г.)
Прилеп, Македонија Македонија
Националност Македонец
Познат по улогите во:
Време, води
Колнати сме, Ирина
Златна петорка
Македонски народни приказни
Црно семе
Досие-К
Од зад грб
Занимање глумец
Сопружник Захаринка Милосављевиќ

ЖивотописУреди

Милосављевиќ е роден на 29 декември 1941 година во Прилеп, - македонски театарски, филмски и телевизиски глумец. Дипломира на театарска академија во Белград во 1967 година. Член на Драмски театар - Скопје од 1968 година. Добитник е на Наградата за епизодна улога на Театарските игри "Војдан Чернодрински" Прилеп. Аурерат на исто така и на Наградата за најдобра епизодна улога на Стерииното позорје.

ФилмографијаУреди

Година Филм Улога
1960.-те
1969. Време без војна ТВ-филм
1970.-те
1970. Детективи ТВ-серија
1971. Црно семе ТВ-филм Нико
1972. Истрел ТВ-филм
1973. Колнати сме, Ирина ТВ-филм Мече
1975. Илинка ТВ-филм
1975. Јад ТВ-филм
1975. Патот кон иднината ТВ-серија
1975. Парадоксот на Диоген ТВ-филм Бранителот
1976. Најдолгиот пат ТВ-филм Крсте
1977. Исправи се, Делфина ТВ-филм
1977. Итар Пејо ТВ-серија
1977. Големата соба ТВ-филм Стаменко
1977. Пресуда ТВ-филм
1977. Дождоливото сонце ТВ-филм
1980.-те
1980. Време, води ТВ-филм Поп
1980. Двојка ТВ-филм Симон
1981. Црвениот коњ ТВ-филм
1981. Булки крај шините ТВ-серија
1982. Илинден ТВ-серија Питу Гули
1982. Тумба, тумба, дивина ТВ-филм
1983. Записник ТВ-филм
1983. Ликвидатор ТВ-филм
1983. Караѓорѓева смрт ТВ-филм
1985. На наш начин ТВ-филм
1985. Од зад грб ТВ-филм
1985. Трговецот од Солун ТВ-филм Абдула
1986. Климент Охридски ТВ-филм
1990.-те
1990-1991. До-ре-ми ТВ-серија
1992. Македонски народни приказни ТВ-серија
1993. Македонска сага ТВ-филм
1994-1997. Македонски народни приказни ТВ-серија
2000.-те
2000. Глас ТВ-филм
2006. Нави ТВ-филм Дедо Марко
2007. Црна зора ТВ-филм
2007. Досие-К ТВ-филм Кодошот Столе
2010.-те
2010. Македонски народни приказни ТВ-серија
2012. Човекот со чудна навика да ме удира со чадор по глава ТВ-филм
2016. Ослободување на Скопје ТВ-филм Свештеник
2016. Златна петорка ТВ-филм Алавантие
2020.-те
2022-2023. Бистра вода ТВ-серија Приест

Надворешни врскиУреди