Захаринка Милосављевиќ

Захаринка Милосављевиќ (р. 1943 година во Прилеп) — македонска пејачка на народни песни и радиоводителка.

Захаринка (Вртаноска) Милосављевиќ
Роден 1943
Прилеп, СФРЈ СФР Југославија
Националност Македонка
Занимање Пејачка, Радио водител
Сопружник Ненад Милосављевиќ

Животопис уреди

Захаринка Милосављевиќ е родена во Прилеп во 1943 година. Се запишува на музичката школа на отсегот за виолина. Таа своите почетоци на 14-годишна возраст ги има во Радио Прилеп, потоа како актерка се вработува во Театар "Војдан Чернодрински" Прилеп. Потоа се вработува во Радио Скопје како уредник и водител, кои поминува 40 години, и таму почнува и официална да се занимава со музика како соло-пејачка, таа има снимено за Радио Скопје 155 песни. Нејзин сопруг е актерот Ненад Милосављевиќ.

Надворешни врски уреди