Парадоксот на Диоген (ТВ-филм)

„Парадоксот на Диоген“ - македонски телевизиски филм од 1975 година. Го режирал Ацо Алексов, а сценариото го напишал Томе Арсовски.

„Парадоксот на Диоген“
РежисерАцо Алексов
СценаристТоме Арсовски
НастапуваатРисто Шишков
Илија Милчин
Киро Ќортошев
Жанрдрама
КинематографијаПеро Стојановски
ДистрибутерТелевизија Скопје
Премиера1975
ДржаваМакедонија Македонија
Јазикмакедонски

УлогиУреди

Глумец Улога
Ристо Шишков инж. Драшко Каровски
Илија Милчин инж. Владимир Крстин Борски
Киро Ќортошев Судијата
Вукан Диневски Обвинителот
Јон Исаја д-р Алексеј Кондарко
Ненад Милосављевиќ Бранителот
Снежана Стамеска инж. Борика Корда
Мајда Тушар Даница
Блаже Алексоски Член на судскиот совет

ПоврзаноУреди

Парадоксот на Диоген - драма од Томе Арсовски

Надворешни врскиУреди