Стеријино позорје е годишен театарски фестивал кој се одржува од 1956 година во Српскиот народен театар во Нови Сад, на кој настапуваат националните театри на Србија и претходно Југославија. Тоа е најпрестижниот театарски фестивал во земјата.[1]

Српски народен театар во Нови Сад, 58. Стериино позорје

Фестивалот го добил името на драматургот Јован Стерија Поповиќ. Обично се одржува кон крајот на мај и трае 3-5 дена, со десетина претстави во натпреварувачката програма и неколку претстави во помошната програма Кругови („Кругови“). Наградите на Стерија се доделуваат за најдобра претстава; оригинален текст; главни и споредни улоги во женска и машка категорија; режија; сценографија; костим; музика; како и специјална награда. [2]

Наводи

уреди
  1. „Počelo 61. Sterijino pozorje“ (Serbian). Radio Television of Vojvodina. 26 May 2016. Посетено на 25 January 2017.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  2. „O Pozorju“ (Serbian). Sterijino Pozorje. Посетено на 25 January 2017.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

Надворешни врски

уреди