Отвори го главното мени

Израелска велосипедска академија

професионална континентална екипа од Израел

Израелска велосипедска академија (англиски: Israel Cycling Academy; кратенка според UCI: ICA) — професионална континентална велосипедска екипа основана во Израел во 2015 година, која учествува на континенталните трки и добива специјални покани на трки од Светската турнеја.[1] Екипата била основана во ноември 2014 година со цел развој на млади велосипедисти, особено од Израел.[2]

Основан2015 (2015)
СтатусКонтинентална екипа (2015-2016)
Професионална континентална екипа (2017– )
Спортски директорКјел Калстром
2015–2016
2017–
Сајклинг Академи Тим
Израелска велосипедска академија

Состав на екипатаУреди

Велосипедисти во рамки на екипата се следниве:

2017Уреди

Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Авив Јечезкел  21 април 1994
  Гијом Боавен  25 мај 1989Optum-Kelly Benefit Strategies (2015)
  Тајлер Вилијамс  17 ноември 1994Axeon-Hagens Berman (2016)
  Рој Голдстајн  20 мај 1993
  Зак Демпстер  27 септември 1987Бора-Аргон 18 (2016)
  Ден Крејвен  1 февруари 1983
  Џејсон Лаундс  14 декември 1994Drapac Professional Cycling (2016)
  Луис Лемус  21 април 1992Airgas-Safeway Cycling (2015)
  Хосе Мануел Дијаз Галего  18 јануари 1995
  Кристс Неиландс  18 август 1994Axeon-Hagens Berman (2016)
  Гуј Нив   (1 авг–31 дек, стажант)8 март 1994
  Бенџамин Пери  7 април 1994Silber (2016)
  Михкел Рјајм  3 јули 1993Pro Immo Nicolas Roux (2015)
  Гај Сагив  5 декември 1994
  Даниел Турек  19 јануари 1993TJ Favorit Brno (2014)
  Хамиш Шрерс  23 јануари 1994Klein Constantia (2016)
  Денис ван Винден  2 декември 1987
  Itamar Einhorn   (1 авг–31 дек, стажант)20 септември 1997Israel Cycling Academy U23 (2017)
  Nícolas Sessler   (1 авг–31 дек, стажант)29 април 1994

2018Уреди

Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Огист Јенсен  29 август 1991Coop (2017)
  Авив Јечезкел  21 април 1994
  Едвин Авила  21 ноември 1989Illuminate (2017)
  Гијом Боавен  25 мај 1989Optum-Kelly Benefit Strategies (2015)
  Тајлер Вилијамс  17 ноември 1994Axeon-Hagens Berman (2016)
  Авет Гебремедин  5 февруари 1992
  Рој Голдстајн  20 мај 1993
  Омер Голдстејн  13 август 1996
  Зак Демпстер  27 септември 1987Бора-Аргон 18 (2016)
  Сондре Холст Енгер  17 декември 1993AG2R La Mondiale (2017)
  Нејтан Ирл  4 јуни 1988Ukyo (2017)
  Луис Лемус  21 април 1992Airgas-Safeway Cycling (2015)
  Хосе Мануел Дијаз Галего  18 јануари 1995
  Кристс Неиландс  18 август 1994Axeon-Hagens Berman (2016)
  Гуј Нив  8 март 1994
  Бенџамин Пери  7 април 1994Silber (2016)
  Рубен Пласа  29 февруари 1980Орика-Скот (2017)
  Михкел Рјајм  3 јули 1993Pro Immo Nicolas Roux (2015)
  Гај Сагив  5 декември 1994
  Кристијан Сбаралји  8 мај 1990Дименжн Дата (2017)
  Даниел Турек  19 јануари 1993TJ Favorit Brno (2014)
  Бен Херманс  8 јуни 1986БМЦ Рејсинг Тим (2017)
  Хамиш Шрерс  23 јануари 1994Klein Constantia (2016)
  Денис ван Винден  2 декември 1987

НаводиУреди

  1. „Cycling Academy Team“. конс. 7 февруари 2016. 
  2. Gallery: Sagan helps launch first Israeli pro team“, „Cyclingnews.com“, 26 ноември 2014 (посет. 9 мај 2015 г).

Надворешни врскиУреди