Список на вселенски агенции

список на статии на Викимедија
(Пренасочено од Вселенска агенција)

Ова е список на владини вселенски агенции

Акронимите ќе бидат напишани во оригинална латинична форма или на англиски јазик.

Легенда во бои
  Способност за човечки лансирања + Лансирачка способност + Сателитски дејствија
  Способност за човечки лансирања + Лансирачка способност
  Лансирна способност
  Ниедно од наведените
Име Акроним Земја Основана Прекината Website Ref(s)
Австриска вселенска агенција
(Австриска сончева и вселенска агенција 1977–1987;
исто така и Аеронаутичка и вселенскаагенција;
германски: Agentur für Luft- und Raumfahrt)
ASA  Австрија 12 јули 1972 www.ffg.at [1][2]
Белгиски институт за вселенска аерономија  Белгија 1964 www.aeronomie.be [3]
Бразилска вселенска агенција AEB  Бразил 10 февруари 1994 www.aeb.gov.br Архивирано на 24 декември 2010 г. [4]
Британски национален вселенски центар  Обединето Кралство [се бара извор]
Бугарски институт за вселенски истражувања  Бугарија 1969 [се бара извор]
Канадска вселенска агенција (CSA / ASC)  Канада март 1989 [се бара извор]
Кинеска национална вселенска администрација
(кинески: 國家航天局)
CNSA  Кина април 1993 www.cnsa.gov.cn [5]
Колумбиска вселенска комисија Колумбија Колумбија 2006 www.cce.gov.co Архивирано на 29 јули 2018 г. [се бара извор]
Научна и индустриска истражувачка организација на Комонвелтот CSIRO Австралија Австралија 1926 www.csiro.au [6]
Чешка вселенско биро  Чешка [се бара извор]
Дански национален вселенски центар  Данска 1 јануари 2005 [се бара извор]
Дански институт за вселенски истражувања  Данска 1 јануари 2005 [се бара извор]
Европска вселенска агенција ESA  Австрија
 Белгија
 Данска
 Финска
 Франција
 Германија
 Грција
 Ирска
 Италија
 Луксембург
 Холандија
 Норвешка
 Португалија
 Шпанија
 Шведска
 Швајцарија
 Обединето Кралство
1975 www.esa.int [7][8]
Гео-информатичка и вселенско-технолошка развојна агенција GISTDA Тајланд Тајланд 2 ноември 2002 www.gistda.or.th [се бара извор]
Германски вселенски центар  Германија [се бара извор]
Унфарско вселенско биро  Унгарија [се бара извор]
Индиска вселенска истражувачка организација ISRO Индија Индија 15 август 1969 [се бара извор]
Институт за вселенска примена и далечни чувства ISARS  Грција www.space.noa.gr [се бара извор]
Национален институт за техники во вселената  Шпанија [се бара извор]
Иранска вселенска агенција ISA Иран Иран [се бара извор]
Израелска вселенска агенција Израел Израел [се бара извор]
Италијанска вселенска агенција  Италија 1988 [се бара извор]
Јапонска вселенска истражувачка агенција (JAXA) Јапонија 1 октомври 2003 [9][се бара извор]
Корејски вселенски истражувачки институт KARI Јужна Кореја Република Кореја 1981 [се бара извор]
Малезиска национална вселенска агенција
(малајски: Agensi Angkasa Negara)
Малезија Малезија 2002 www.angkasa.gov.my Архивирано на 24 октомври 2007 г. [10]
Мексиканска вселенска агенција  Мексико 2007 [се бара извор]
Национална аеронаутичка и вселенска администрација NASA  САД 1 октомври 1958 www.nasa.gov [11]
Национален центар за вселенски истражувања
(француски: Centre National d'Études Spatiales)
CNES  Франција [се бара извор]
Национална комисија за вселенски истражувања
(шпански: Comisión Nacional de Investigaciones Espaciales)
CNIE  Аргентина 1961 1991 [12]
Национален институт за аеронаутика и вселена LAPAN Индонезија Индонезија [се бара извор]
Национална комисија за вселенски активности
(шпански: Comisión Nacional de Actividades Espaciales)
CONAE  Аргентина 1991 www.conae.gov.ar [12]
Украинска национална вселенска агенција NSAU  Украина 1992 [се бара извор]
Национална вселенска организација Тајван [се бара извор]
Национална вселенска и истражувачла агенција NASRDA Нигерија Нигерија 1998 [се бара извор]
Холански институт за вселенски истражувања SRON  Холандија [се бара извор]
Севернокорејска вселенска агенција Северна Кореја ДНР Кореја [се бара извор]
Норвешки вселенски центар  Норвешка [се бара извор]
Вселенска и високоатмосферска комисија за истражување SUPARCO Пакистан Пакистан [се бара извор]
перуанска вселенска агенција CONIDA  Перу www.condia.gob.pe [се бара извор]
Португалска вселенска компанија  Португалија www.cep.pt [се бара извор]
Романска вселенска агенција Романија Романија [се бара извор]
Роскосмос
(руски: Роскосмос)
RKA / RSA  Русија www.roscosmos.ru [се бара извор]
Советска вселенска програма СССР СССР [се бара извор]
Организација за вселенски истражувања и далечна детекција Бангладеш Бангладеш 1980 sparrso.gov.bd [13]
Вселенски истражувачки центар  Полска www.cbk.waw.pl Архивирано на 23 март 2010 г. [се бара извор]
Шведска национална вселенска управа  Шведска [се бара извор]
Швајцарско вселенско биро  Швајцарија www.sso.admin.ch [се бара извор]
Канцеларија за вселенски работи при ООН UNOOSA  ООН 13 декември 1958 www.unoosa.org [14]

Најбогати вселенски агенции

уреди
Земја Агенција Буџет
  САД NASA $16 милијарди
          ESA (Европска вселенска агенција) $4,260 милијарди
  Франција CNES (Франциска вселенска агенција) $2,49 милијарди
  Јапонија JAXA (Јапонски центар за вселенски истражувања) $2,0 милијарди
  Русија Роскосмос $1,4 милијарди
  Италија ASI (Италијанска вселенска агенција) $1,35 милијарди
  Германија DLR (Германски вселенски центар) $1,242 милијарди
  Индија ISRO (Индиска организација за вселенско истражување) $815 милиони
  НР Кина CNSA (Кинеска национална вселенска администрација) $500 милиони
  Обединето Кралство BNSC (Британски национален вселенски центар) $414 милиони [15]
  Канада CSA (Канадска вселенска агенција) $321 милиони
  Украина Ukraine NSAU (Украинска национална вселенска агенција) $250–300 милиони
  Белгија Белгиска научна и вселенска политика $230 милиони
  Бразил AEB (Бразилска вселенска агенција) $219 милиони [16]
  Шпанија CDTI (Шпанска вселенска агенција) $175 милиони
  Холандија SRON (Холандски институт за вселенски истражувања) $160 милиони
  Република Кореја KARI (Корејски институт за вселенски истражувања) $150 милиони
  Швајцарија SSO (Швајцарско вселенско биро) $110 милиони
  Шведска SNSB (Шведска национална вселенска управа) $100 милиони
  Свет Вселенска агенција (вкупен збир) $31,8 милијарди

Надворешни врски

уреди

Наводи

уреди
 1. Besser, Bruno (2004). „Austria's History in Space“ (PDF). стр. 25–28.
 2. „ESA - Human Spaceflight and Exploration - Other space agencies“. 3 јануари 2007. Посетено на 2008-03-09. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 3. „Aeronomy.be - Contact - Who are we?“. Посетено на 2008-03-07.
 4. „Presidency of Brazil: Law 8.854 of 02/10/1994 - "That creates the Brazilian Space Agency, and other measures". Посетено на 2008-04-06.
 5. „China National Space Administration - Organization and Function“. Посетено на 2008-03-09.
 6. „About CSIRO (Overview)“. Архивирано од изворникот на 2011-08-20. Посетено на 2008-04-17.
 7. „ESA - About ESA - What is ESA?“. ESA. Архивирано од изворникот на 2012-11-26. Посетено на 2008-03-01.
 8. „ESA - About ESA - History of the European Space Agency“. ESA. Архивирано од изворникот на 2012-11-26. Посетено на 2008-03-01.
 9. JAXA official site „JAXA HISTORY“. Архивирано од изворникот на 2014-02-22. Посетено на 2006-12-05.
 10. „Malaysian National Space Agency, Official Website - Background“. Архивирано од изворникот на 2013-01-17. Посетено на 2008-03-07.
 11. „NASA History in Brief“. NASA. Архивирано од изворникот на 2008-02-29. Посетено на 2008-03-09.
 12. 12,0 12,1 „Comisión Nacional de Actividades Espaciales - Background“. CONAE. Архивирано од изворникот на 2012-03-05. Посетено на 2008-03-01.
 13. „SPARRSO“. Архивирано од изворникот на 2013-06-02. Посетено на 2008-03-07.
 14. „United Nations Office for Outer Space Affairs (UNOOSA)“. Посетено на 2008-03-07.
 15. „BNSC - How we are funded“. Архивирано од изворникот на 2008-05-21. Посетено на 2008-04-17.
 16. National Congress of Brazil. 2008 Federal Budget: Brazilian Space Agency (Agência Espacial Brasileira). (pp. 208-213).