Мексиканска вселенска агенција

Мексиканската вселенска агенција (шпански: Agencia Espacial Mexicana, AEXA) е владина вселенска агенција на Мексико, која чека предлог на Сенатот по иницијативата на 26 април, 2006.[1]

Logo centrado de la Agencia Espacial Mexicana.svg
The seal of the Agencia Espacial Mexicana AEM published at its official website, 2013.png
Logo01AgenciaEspacialMexicana.jpg
Mexico.RodolfoNeriVela.01.jpg
Josemex.jpg
Large Millimeter Telescope Mexico.jpg
Мексиканска вселенска агенција
Agencia Espacial Mexicana
AEMex.jpg
Логото на ISA
Основанасѐ уште не
Вселенска станицаГрад Мексико?
УправникХавиер Кастелон Фонсека

Проектот, е поддржан од многу мексикански научници и особено од познатиот поранешен мексикански астронаут Родолфо Нери Вела и поранешниот контрактор на НАСА Фернандо де ла Пења,[2] кои освен во развивањето на проектот, го промовираат најповеќе кај мексиканските компании.[3]

Моментален претседател на Комисијата за наука и технологија на Мексиканскиот сенат, а воедно и на агенцијата е Хавиер Кастелон Фонсека.[4]

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди

БелешкиУреди

  1. Héctor Guerrero -Tendrá México su agencia espacial, Noticieros Televisa http://www.esmas.com/noticierostelevisa/mexico/530806.html Архивирано на 9 јануари 2008 г.
  2. Discuten creación de agencia espacial http://www.jornada.unam.mx/2006/08/12/index.php?section=ciencias&article=a03n2cie
  3. La Agencia Espacial Mexicana, http://www.jornada.unam.mx/2006/10/08/sem-norma.html
  4. http://www.el-universal.com.mx/columnas/67705.html[мртва врска], la dictaminación del proyecto no avanza por el desdén del gobierno federal, en específico del titular de la Secretaría de Comunicaciones y Transportes (SCT), Luis Téllez, quien desde hace más de tres meses no ha querido reunirse con los senadores de la comisión encargada de darle el cauce correspondiente al documento}}