Џеда или Џида (арапски: جدّة, Jidda; турски: Cidde) — град во Саудиска Арабија на бреговите на Црвеното Море. Градот е еден од главните урбани центри во државата и најголем град во покраината Мека. Покрај тоа, Џеда е најголемо пристаниште на Црвеното Море и втор најголем град во Саудиска Арабија, веднаш зад главниот град Ријад. Според проценките за 2010, градот имал околу 3.2 милиони жители и претставува еден од главните трговски центри на државата. Џеда е главна порта за Мека, најсветиот град во исламскиот свет, и Медина, исто така свет исламски град.

Џеда
جدّة Jidda
град
Знаме на ЏедаГрб на Џеда
Прекар(и): Мостот на Црвеното Море
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Saudi Arabia" does not existЛокација на Џеда во Саудиска Арабија
Координати: 21°32′36″N 39°10′22″E / 21.54333° СГШ; 39.17278° ИГД / 21.54333; 39.17278Координати: 21°32′36″N 39°10′22″E / 21.54333° СГШ; 39.17278° ИГД / 21.54333; 39.17278
Држава Саудиска Арабија
ПокраинаМека
Основан~ 6 век п.н.е.
Приклучен кон Саудиска Арабија1925
Управа
 • ГрадоначалникХани Абу Рас[1]
 • Градски гувернерМишал ал Сауд
 • Покраински гувернерХалид ал Фаисал
Површина
 • Градска1.500 км2 (600 ми2)
 • Метро3.000 км2 (1,000 ми2)
Надм. вис.&1000000000000001200000012 м
Население (2008)
 • град3,234,000
 • Густина2.921/км2 (1.826/ми2)
 • Градскo3,855,912
 • Метро4,500,000
 проценка
Часовен појасEAT (UTC+3)
 • Лете (ЛСВ)EAT (UTC+3)
Поштенски код(5 бројки)
Повик. бр.+966-2
Мреж. местоОпштина Џеда

Џеда е еден од најкосмополитските, најразновидните и најтолерантните градови во Саудиска Арабија, кој е дом на голем број доселеници од целиот свет. Економски, Џеда е фокусирана на понатомошно развивање на инвестициите во научните и енергетските капацитет во Саудиска Арабија и во Средниот Исток.[2] Регионално, Џеда е главен центар за пошироката средина.

Потекло на поимот уреди

Денес постојат најмалку две толкувања за потеклото и значењето на името Џеда, според Џеда Ибн Хелван а Кудаиј, шефот на кланот Куда. Според најпопуларното толкување, името на градот потекнува од арапскиот збор جده Jaddah што значи „баба“. Според источните верувања, гробот на Ева се смета дека се наоѓа во Џеда.[3] Гробот бил запечатен од религиските власти во 1975 година бидејќи некои луѓе се молеле во него.

Збратимени градови уреди

Џеда е збратимена со 25 градови:

Наводи уреди

 1. „Abu Ras promises new Jeddah“. Saudigazette.com.sa. 2010-08-19. Архивирано од изворникот на 2014-12-14. Посетено на 2011-04-17.
 2. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2012-07-01. Посетено на 2011-10-20.
 3. Jayussi, Salma; Manṣūr Ibrāhīm Ḥāzimī; ʻIzzat ibn ʻAbd al-Majīd Khaṭṭāb Beyond the Dunes I B Tauris & Co Ltd (28 April 2006), p. 295. ISBN 978-1-85043-972-1 [1]
 4. Burak Sansal (2006-11-20). „Sister cities of Istanbul“. Greatistanbul.com. Архивирано од изворникот на 2009-05-27. Посетено на 2011-04-17.
 5. „Sister cities of Taipei“. Protocol.taipei.gov.tw. Архивирано од изворникот на 2011-07-18. Посетено на 2011-04-17.

Користена литература уреди

 • Farsi, Hani M.S. (Mohamed Said). Jeddah: city of art: the sculptures and monuments. London: Stacey International, 1991. ISBN 0-905743-66-0
 • Facey, William & Grant, Gillian. Saudi Arabia by the First Photographers. ISBN 0-905743-74-1
 • Tarabulsi, Mohammed Yosuf. Jeddah: A Story of a City. Riyadh: King Fahd National Library, 2006. ISBN 9960-52-413-2
 • John F. Keane. Six months in the Hijaz : journeys to Makkah and Madinah 1877-1989. Manchester: Barzan Publishing, 2006. ISBN 0-9549701-1-X
 • Al-Khaldi, Ibrahim. The Bedouin Photographer - Al-Mosawwir Al-Badawi. Kuwait, 2004.
 • Badr El-Hage. Saudi Arabia : caught in time 1861-1939. Published by Garnet, Reading, 1997. ISBN 1-85964-090-7
 • Captain G. S. Froster. A trip Across the Peninsula - Rehla Abr Al-Jazeera. Mombai, India, 1866.
 • From Bullard to Mr Chamberlain. Jeddah, 1925 Feb. (No.# secrets) - Archived Post.
 • Al-Rehani. Nejd and Its Followers.
 • Al-Turki, Thuraya. Jeddah: Um Al-Rakha wal Sheddah. Published by Dar Al-Shrooq.
 • Al-Harbi, Dalal. King Abdulaziz and his Strategies to deal with events : Events of Jeddah. King Abdulaziz National Library, 2003. ISBN 9960-624-88-9
 • Didier, Charles. Séjour Chez Le Grand-Cherif De La Mekke. Librairie De L. Hachette et, Rue Pierre.
 • Didier, Charles. Rehla Ela Al-Hejaz: A trip to Hejaz. Translated from "Séjour Chez Le Grand-Cherif De La Mekke" into Arabic. Paris, 1854. ISBN 9960-677-14-1

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди