Финале на Копа Америка 2019

Финале на Копа Америка 2019 бил фудбалски натпревар со кој се одредил победникот на Копа Америка 2019. Натпреварот се одржал на 7 јули 2019 година на стадионот Маракана во Рио де Жанеиро, Бразил. Во финалето играле домаќинот Бразил и Перу.[2][3][4] Двете репрезентации претходно веќе одиграле еден меѓусебен натпревар на турнирот во рамките на групата А, во кој Бразил победил со 5-0.

Финале на Копа Америка 2019
Estádio Maracanã 1.jpg
Стадионот Маракана во Рио де Жанеиро бил домаќин на финалето.
ПрвенствоКопа Америка 2019
Датум7 јули 2019 (2019-07-07)
СтадионМаракана, Рио де Жанеиро
Играч на натпреваротЕвертон (Бразил)[1]
СудијаЧиле Роберто Тобар
2016
2020

Во финалето Бразил го победил Перу со 3-1 и ја освоил својата деветта титула на Копа Америка, прва после 2007 година.

Патот до финалетоУреди

Бразил Рунда Перу
Противници Резултат Групна фаза Противници Резултат
  Боливија 3–0 Натпревар 1   Венецуела 0–0
  Венецуела 0–0 Натпревар 2   Боливија 3–1
  Перу 5–0 Натпревар 3   Бразил 0–5
Победник на Група A
Поз. Репрезентација Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
1.   Бразил 7 3 2 1 0 8 0 +8
2.   Венецуела 5 3 1 2 0 3 1 +2
3.   Перу 4 3 1 1 1 3 6 -3
4.   Боливија 0 3 0 0 3 2 9 -7
Завршен поредок Трето место во Група A
Поз. Репрезентација Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
1.   Бразил 7 3 2 1 0 8 0 +8
2.   Венецуела 5 3 1 2 0 3 1 +2
3.   Перу 4 3 1 1 1 3 6 -3
4.   Боливија 0 3 0 0 3 2 9 -7
Противници Резултат Нокаут фаза Противници Резултат
  Парагвај 0–0 (4–3 п) Четвртфинале   Уругвај 0–0 (5–4 п)
  Аргентина 2–0 Полуфинале   Чиле 3–0

НатпреваротУреди

ДеталиУреди


 
 
 
 
 
 
 
 
 
Бразил
 
 
 
 
 
 
 
 
Перу
GK 1 Алисон
RB 13 Дани Алвес  
CB 4 Маркињос
CB 2 Тијаго Силва   53'
LB 12 Алекс Сандро
CM 8 Артур
CM 5 Каземиро
RW 9 Габриел Жезус     30', 70'
AM 11 Филипе Коутињо   77'
LW 19 Евертон   90+3'
CF 20 Роберто Фирмино   75'
Замени:
FW 21 Ришарлисон   90+1'   75'
DF 14 Едер Милитао   77'
MF 15 Алан   90+3'
Селектор:
Тите
 
GK 1 Педро Галјесе
RB 17 Луис Адвинкула   84'
CB 15 Карлос Самбрано   68'
CB 2 Луис Абрам
LB 6 Мигел Трауко
CM 13 Ренато Тапија   49'   82'
CM 19 Јошимар Јотун   78'
RW 20 Едисон Флорес
AM 8 Кристијан Куева
LW 18 Андре Карилјо   86'
CF 9 Паоло Гереро  
Замени:
FW 11 Раул Руидијас   78'
MF 23 Кристофер Гонсалес   82'
FW 14 Анди Поло   86'
Селектор
  Рикардо Гарека

Играч на натпреварот:
Евертон (Бразил)[1]

Помошни судии:[5]
  Кристијан Шиман
  Клаудио Риос
Чевтрти судија:
  Алексис Ерера
Video assistant referee:
  Хулио Баскуњан
VAR помошници:
  Николас Галјо
  Александер Гусман

Правила на натпреварот[6]

 • 90 минути.
 • 30 минути продолженија ако е потребно.
 • Пенали ако резултатот и понатаму е нерешен.
 • Максимално 12 играчи на клупата.
 • Максимално 3 замени, со можност за четврта доколку се влезе во продолженија.

СтатистикаУреди

Вкупно[7]
Бразил Перу
Постигнати голови 3 1
Вкупно шутеви 12 7
Шутеви во гол 3 2
Посед на топка 54% 46%
Извршени прекршоци 25 21
Жолти картони 2 3
Црвени картони 1 0
Офсајди 0 0
Корнери 3 4
Одбрани 1 0

НаводиУреди

 1. 1,0 1,1 „Man of the Match“. copaamerica.com. CONMEBOL. Посетено на 29 June 2019.
 2. „CONMEBOL y Comité Organizador Local definen calendario de la CONMEBOL Copa América Brasil 2019“ [CONMEBOL and Local Organizing Committee define the calendar of the CONMEBOL Copa América Brazil 2019] (шпански). CONMEBOL.com. 18 December 2018. Посетено на 18 December 2018.
 3. „Firmino and Jesus strike as Brazil sink Argentina in Copa América semi-final“. Guardian. 2 July 2019. Посетено на 3 July 2019.
 4. „Peru set up Brazil clash in Copa América final after resounding win over Chile“. Guardian. 4 July 2019. Посетено на 4 July 2019.
 5. https://copaamericacom.wpcomstaging.com/wp-content/uploads/04_07_19-Designaciones-CA-VFinal.pdf
 6. „CONMEBOL Copa América Brasil 2019: Reglamento“ [CONMEBOL Copa América Brazil 2019: Regulations] (PDF) (шпански). CONMEBOL. 26 April 2019. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 May 2019. Посетено на 29 April 2019.
 7. „Brazil vs Peru - Football Match Stats - July 7, 2019 - ESPN“.

Надворешни врскиУреди