Национална партија (Филипини)

(Пренасочено од Nacionalista Party)

Национална партија (Филипински: Partido Nacionalista) — најстарата политичка партија на Филипините која е основана во 1907 и таа е единствената која ѝ ја донесе независноста на Филипините.

Национална партија
Partido Nacionalista
Претседавач Мануел Вилар Јр.
Претседател Мануел Вилар Јр.
Главен раководител Мануел Вилар Јр.
Генерален секретар Алан Петер Кајетано
Основана 1907
Политичка идеологија конзервативизам
Политичка позиција Центар десно
Меѓународно здружение нема
Бои Црвена, бела, сина, зелена
Портал nacionalistaparty.com
Поврзано Политика на Филипините

Список на партии

Надворешни врски уреди


Филипини
 

Оваа статија е дел од темата:
Политика на Филипините


Управување
Политичка Историја · Устав
Извршна
Претседател (список)
Глорија Макапагал-Аројо
20012010

Потпретседател (список)
Ноли де Кастро
20042010

Министерства
(список)

Конгрес
14-ти Конгрес
20072010
Сенат Дом
Претседател
Хуан Понсе Enrile
Претседател
Просперо Ногралес
Правен систем
Врховен суд

Шеф на правдата Рејнато Пуно
Арбитражен · Сандиганбајан
Апелационен суд · Омбудсман

Избори
Изборна комисија
Шеф: Ромео A. Бравнер
Заменик шеф:Хосе Мело
2013 | 2010 | 2007 | 2004 | 2001 | 1998
1995 | 1992 | 1987 | 1986 | Сите
Политички партии
Административна поделба
Главен град
Региони
Покраини
Градови
Општини
Барангаи
Надворешни врски
Влада
Човекови права