Мануел Вилар (филипински: Manuel "Manny" Bamba Villar, Jr.) (роден 13 декември 1949) — филипински стопанственик и политичар, и поранешен претседател на Филипинскиот Сенат. Тој исто така бил и Водител на Претставнички дом на Филипините од 19982001 и претседател на Националистичката партија на Филипините.[1]

Мануел Вилар
Manny Villar
Manny Villar
Претседател на Сенатот
2006сѐ уште
Сенатор на Филипините
2001сѐ уште
Претседател на Претставничкиот
дом на Филипините

19982001
Претставник на
дистриктот Букуд

19922001
Политичка
партија:
Nacionalista Party (2004- )
LAMP (1998-2001)
Lakas-NUCD (1992-1998)
Роден: 12 декември, 1949
Тондо, Манила
Сопруга: Синтија A. Вилар

Види идто така уреди

Наводи уреди

  1. Maila Ager (2010-03-29). „My brother died poor, Villar insists“. Inquirer.net. Philippine Daily Inquirer. Архивирано од изворникот на 1 April 2010. Посетено на 3 April 2010.

Надворешни врски уреди