Либерална партија (Филипини)

(Пренасочено од Liberal Party (Philippines))

Либералната партија на Филипините (Филипински: Partido Liberal ng Pilipinas) — политичка партија на Филипините, која е основана во 1945. Таа се формира кога еден дел се оддели од Националистичката партија. Има 5 места во Сенатот. Сегашен претеседател на партијата е Лито Атиенза.

Partido Liberal ng Pilipinas
Либерална партија
Претседавач Франклин Дрилон
Претседател Мануел Рохас II
Главен раководител Мануел Рохас II
Генерален секретар Џозеф Емилио Абаја
Основана 1945
Политичка идеологија Либерализам
Политичка позиција Центар лево
Меѓународно здружение Liberal International
Бои Црвена, бела, сина, жолта
Портал liberal.ph
Поврзано Политика на Филипините

Список на партии

Надворешни врски

уреди
 
Liberal Лого на Либералната партија со слоганот, "Noon at Ngayon, Liberal Marangal" (Тогаш и сега, чесните либерали)

Предлошка:Политика наФилипините