Сила на филипинските маси

политичка партија на Филипините
(Пренасочено од Puwersa ng Masang Pilipino)

Сила на филипинските маси (филипински: Pwersa ng Masang Pilipino; поранешното име беше Partido ng Masang Pilipino (Партија на филипинските маси)) е популистичка политичка партија на Филипините. Таа е партија на поранешниот филипински претседател Јозеф Естрада.

Сила на филипинските маси
Pwersa ng Masang Pilipino
Pwersa ng masa.jpg
Претседавач Јозеф Естрада
Претседател Џингој Естрада
Главен раководител Јозеф Естрада
Генерален секретар Јозеф Виктор Ехеркито
Основана 1991
Политичка идеологија Популизам
Политичка позиција Центар лево
Меѓународно здружение нема
Бои портокалова и сина
Портал [1] [2]
Поврзано Политика на Филипините

Список на партии


Филипини
Coat of arms of the Philippines.svg

Оваа статија е дел од серијалот:
Политика на Филипините


Управување
Политичка Историја · Устав
Извршна
Претседател (список)
Глорија Макапагал-Аројо
20012010

Подпретседател (список)
Ноли де Кастро
20042010

Министерства
(список)

Конгрес
14-ти Конгрес
20072010
Сенат Дом
Претседател
Хуан Понсе Enrile
Спикер
Просперо Ногралес
Правен систем
Врховен суд

Шеф на правдата Рејнатo Пуно
Арбитражен · Сандиганбајан
Апелационен суд · Омбудсман

Избори
Изборна комисија
Шеф: Ромео A. Бравнер
Заменик шеф:Хозе Мело
2013 | 2010 | 2007 | 2004 | 2001 | 1998
1995 | 1992 | 1987 | 1986 | Сите
Политички партии
Административна поделба
Главен град
Региони
Покраини
Градови
Општини
Барангаи
Надворешни врски
Влада
Човекови права

други земји
 Портал „Политика“