Арбитражен суд на Филипините

Предлошка:Политика наФилипините Арбитражниот суд на Филипините (Филипински: Hukumang Paghahabol sa Buwis ng Pilipinas[1]) — специјален суд со ограничена јурисдикција, кој го има истото ниво со Апелациониод суд на Филипините. Судот е составен од 5 Асоцијативни судии и 1 Судија претседател. Претседател на овој суд во моментов е Почесниот Судија Ернесто Д. Акоста, кој ја има оваа функција до 21 декември 2012 година. Судската зграда е сместена во Кезон во Метро Манила.

Наводи Уреди

  1. Direktoryo ng mga Ahensiya at Opisyal ng Pamahalaan ng Pilipinas (PDF) (филипински). Kagawaran ng Badyet at Pamamahala (Department of Budget and Management). 2018. Архивирано од изворникот (PDF) на August 24, 2020. Посетено на September 30, 2020.

Надворешни врски Уреди