1930 во архитектурата

Во 1930 година во архитектурата се случиле некои значајни настани.

Години во архитектурата
Поврзани теми од периодот

Настани

уреди

Градби

уреди
 
Крајслер за време на ноќта

Отворени

уреди

Завршени

уреди
 
Замокот Дрого

Награди и признанија

уреди

Родени

уреди

Починати

уреди

Наводи

уреди
  1. New South Wales State Library: Grace Building Архивирано на 11 јануари 2014 г.. Retrieved 2013-04-21.
  2. Linke, Vera (2002-03-02). „Das I.G. Farbenhaus – Ein Bau der, deutsche Geschichte widerspiegelt (The IG Farben Building – A building that reflects German History)“. Transcript of lecture given in Frankfurt Archive No.K20840 (германски). Hausarbeiten.de. Архивирано од изворникот на 2008-02-24. Посетено на 2018-09-16.
  3. „Page Street“. Housing Prototypes. Архивирано од изворникот на 2012-09-16. Посетено на 2012-12-03.