Минстер

град во Северна Рајна-Вестфалија, Германија

Минстер (германски: Münster) — град во сојузната држава Северна Рајна-Вестфалија, Германија.[2]

Минстер
Воздушен поглед на Минстер
Воздушен поглед на Минстер
Воздушен поглед на Минстер
Знаме на Минстер
Грб на Минстер
Минстер во рамките на Германија
Минстер
Управа
Земја Германија
Покраина Северна Рајна-Вестфалија
Адм. подрач. Минстер
Округ Урбан округ
Градски единици 6
Градоначалник Маркус Леве (CDU)
Владејачка партија ДХС
Основни податоци
Површина 302,89 км2
Надм. височина 60 м
Население 316.403 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 1.045 жит/км2
Основано 793
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MS
Пошт. бр. 48143–48167
Повик. бр. 0251
 02501 (Hiltrup, Amelsbüren)
 02506 (Wolbeck, Angelmodde)
 02533 (Nienberge)
 02534 (Roxel)
 02536 (Albachten)
Портал www.muenster.de
Координати 51°58′N 7°38′E / 51.967° СГШ; 7.633° ИГД / 51.967; 7.633

Историја уреди

Градот Минстер е основан од страна на мисионерот Лудгер, кога Карло Велики го пратил да ги крсти Фризите и Саксонците. Во 793 г. Минстерската епископија во 799 г. ја прогласил папата Лав III, а Лудгер во 805 г.] бил првиот епископ. Минстер бил еден од водечките градови на Ханзеатскиот сојуз. За време на регормациите, во Минстер анабапистите ја презеле власта во побуна наречена Минстерско востание (1534-1535). Анабапистите по преземањето на власта ги запалиле сите книги, освен Библијата, но нивната власт траела само една година. Во Минстер и во Оснабрик во 1648 г. бил потпишан Вестфалскиот мир, со кој е ставено крај на триесетгодишната војна. Со Минстер и државата со векови владееле спископи сè до 1803 г. Тоа била најголемата црковна територија во Светото Римско Царство. Од 1815 до 1946 г. Мистер бил рпестолнина на пруската покраина Вестфалија. Во сојузничкото бомбардирање во 1944 и 1945 г. било уништено околу 63% од градот. Стариот град е униште во втората светска војна (91% од градот), но бил обновен во 1950-тите години.

Географски и демографски податоци уреди

 
Положбата на Минстер во округот

Градот се наоѓа на надморска височина од 60 метри. Површината на општината изнесува 302,9 км2. Во самиот град, според проценките од пописот од 2010 г. живееле 275.543 жители. Просечната густина на населението изнесува 910 жит/км2. Има регионална шифра(AGS) 5515000, NUTS (DEA33) и LOCODE (DE MSR) код.

Знаменитости уреди

Во Минстер денес постојат 8 универзитети и високи училишта, како и провинциски судови. Градот е познат и по големата употреба на велосипеди.

Наводи уреди

  1. „Населеност на местата“. Статистичка служба на Северна Рајна-Вестфалија. 21 јуни 2021. (германски)
  2. „Stadt Münster: Münster Marketing - Fahrradstadt“. www.stadt-muenster.de (германски). Посетено на 2021-06-16.

Надворешни врски уреди