Џонатан Кантвел

друмски велосипедист

Џонатан Кантвел (англиски: Jonathan Cantwell; 8 јануари 19826 ноември 2018) — австралиски професионален друмски велосипедист, кој последно возел за аматерската екипа Свифт Карбон Мелбурн.

Џонатан Кантвел
Лични податоци
Цело имеЏонатан Кантвел
ПрекарЏони
Роден8 јануари 1982(1982-01-08)
Австралија Австралија
Починал6 ноември 2018(2018-11-06) (возр. 36)
Австралија Австралија
Висина1,74 м
Маса69 кг
Податоци за клубот
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспринтер
Аматерски клубови
2004–2005
2007
2015
Пермак Бризо Бибанес
Кахала Ла Гранж
Карбон Мелбурн
Професионални клубови
2008
2009–2011
2012–2013
2014
Џитери Џос
Флај Ви Австралија
Тим Саксо Банк
Драпак Профешанл Сајклинг

Кариера

уреди

Кантвел станал професионалец во 2008 година, настапувајќи за екипите Џитери Џос и Флај Ви Австралија, пред да се приклучи кон Тим Саксо Банк за сезоната 2012.[1] Кантвел го направил своето деби на големата трка Тур де Франс 2012, каде бил назначен за водечки човек на спринтерот на екипата, Хуан Хосе Аедо; Кантвел го освоил својот прв пласман помеѓу првите десет на етапата 4, кога завршил шести.[2]

Кантвел го напуштил Тим Саксо-Тинкоф на крајот на сезоната 2013 и му се приклучил на Драпак Профешанл Сајклинг за сезоната 2014.[3]

На крајот на сезоната 2014, Кантвел се повлекол од професионалниот велосипедизам со цел да се насочи кон дуатлон и триатлон.[4][5]

Болест и смрт

уреди

Во 2017 година, Кантвел открил дека имал операција за рак на тестиси.[5] Починал на 6 ноември 2018 година на 36 години; причината била самоубиство (ментално растројство кое ги однело животите на неговиот татко и брат).[5][6][7] Кантвел имал две деца.[4]

Достигнувања

уреди
2007
Трка околу Вирџинија
1. Етапа 4
1. Етапа 5
3. Краен пласман Меѓународен велосипедски класик
2008
1. Краен пласман Трка Муриета
1. Етапа 1
1. Краен пласман Меѓународен велосипедски класик
2009
1. Краен пласман Трка на реката Мареј
1. Етапа 1
1. Етапа 3
1. Етапа 7
1. Краен пласман Трка на Атланта
1. Етапа 1
1. Етапа 2
1. Етапа 3
Трка околу Тасманија
1. Етапа 1
1. Етапа 3
1. Етапа 10
1. Етапа 3 Трка Елк Гроув
1. Етапа 3 Сан Димас
2. Краен пласман Трка Муриета
1. Етапа 2
2. Краен пласман Тулса Таф
2. Гулбурн-Сиднеј
3. Краен пласман Хералд Сан Тур
1. Етапа 6
3. Краен пласман Меѓународен велосипедски класик
1. Етапа 17
5. Краен пласман Трка Гилонг
1. Етапа 1
2010
1. Краен пласман Меѓународен велосипедски класик
1. Етапа 7
1. Етапа 10
1. Етапа 12
1. Етапа 15
1. Етапа 16
1. Етапа 17
1. Краен пласман Трка Елк Гроув
1. Етапа 2
1. Етапа 3
1. Етапа 2 Гулбурн-Сиднеј
1. Етапа 3 Џо Мартин
2. Краен пласман Велосипедски национален календар на САД
2. Краен пласман Трка Муриета
1. Етапа 2
2. Краен пласман Тулс Таф
3. Краен пласман Океанска турнеја на UCI
9. Трка Батенкил
2011
1.   Национални првенства за критериум
Трка на реката Мареј
1. Етапа 1
1. Етапа 9
1. Етапа 10
3. Краен пласман Тулса Таф
1. Етапа 1
4. Краен пласман Велосипедски национален календар на САД
5. Краен пласман Трка Америка Дејриленд
1. Етапа 5
10. Краен пласман Трка Елк Гроув
2012
Трка околу Тајван
1. Етапа 4
1. Етапа 7
7. Трофео Мигјорн
2013
2. Краен пласман Светски пристаништен класик
4. Фландриско првенство
2014
6. Краен пласман Хералд Сан Тур

Наводи

уреди
  1. „Кантвел се приклучи во Саксо Банк“. Yahoo! Eurosport. TF1 Group. 8 ноември 2011. Посетено на 4 јули 2012.
  2. Бенсон, Даниел (4 јули 2012). „Грајпел победи на етапата на Тур де Франс во Руен“. Cycling News. Future Publishing Limited. Посетено на 4 јули 2012.
  3. „Драпак Сајклинг објави нови членови за 2014“. Cyclingnews.com. Future plc. 2 октомври 2013. Посетено на 5 ноември 2013.
  4. 4,0 4,1 „L'ancien cycliste professionnel australien Jonathan Cantwell est décédé à l'âge de 36 ans“. Le Soir (француски). 7 November 2018. Посетено на 7 November 2018.
  5. 5,0 5,1 5,2 Ballinge, Alex (7 ноември 2018). „Australian former pro Jonathan Cantwell dies at 36“. Cycling Weekly. Посетено на 7 ноември 2018.
  6. Fundraiser for family set up after death of Jonathan Cantwell
  7. „Former national cycling champion dies“. NewsComAu. Посетено на 7 ноември 2018.

Надворешни врски

уреди