Отвори го главното мени

Географиja и местоположбаУреди

Трубарево се наоѓа на 21°31'46" источна географска должина и 41°59'0" северна географска ширина. Надморската височина на селото е 240 м. Сместено е во Скопската Котлина. Трубарево е низинско место. Во Трубарево поминува реката Вардар. Трубарево е опкружено со Планината Китка на југ, Скопска Црна Горана север, Водно на југозапад и Шар Планина на запад.Селото се наоѓа на 10 километри источно од центарот на Скопје на регионалниот пат Скопје - Велес. Во близина на селото се наоѓаат населените места Маџари, Гоце Делчев, Јурумлери, Горно Лисиче и Долно Лисиче. Трубарево зафаќа површина од 4,4 км2.

КлимаУреди

Климата во Трубарево е топла сува континентална. Трубарево поради својата местоположба е суво и топло село. Најтопли се летните месеци јуни, јули и август, кога температурата често достигнува до 40°C а најладните се декември, јануари и февруари кога температурата се спушта до -10°C. Средните температури во лето се 35°C а во зима -1°C. Во лето просечно 17 дена се со 40°C а во зима 5 дена се со температура од -10°C и пониска. Планините кои го опкружуваат го задржуваат дождот и затоа Трубарево е многу суво. Годишното количество на дожд изнесува 432 мм. Дождот најчесто паѓа од октомври до декември и од април до јуни. Од јули до септември има многу малку дожд со просечно 4 врнежливи денови. Трубарево е многу сончево, со околу 310 сончеви денови во годината.

ИсториjaУреди

ЕкономијаУреди

ДемографијаУреди

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 2.669 жители. Следува табела на националната структура на населението[1]

Националност Вкупно
Македонци 1 973
Турци 12
Роми 14
Албанци 494
Власи 0
Срби 124
Бошњаци 0
други 0

Поголемиот дел од попишаните Албанци се всушност Роми, познати во скопските села под името „Маљуци“, кои го прифаќаат албанскиот јазик и национална свест.

Население низ историјатаУреди

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900[2] 1905[3] 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 85 56 410 1.047 1.078 2.669
Извор за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[4]

Општествени институцииУреди

 
Црквата „Св. Ѓорѓи Победоносец“ во Трубарево

ЦрквиУреди

Администрација и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

  • Дендропаркарборетум кој постои од 1953 година;
  • Острово — остаток од поранешното острово на Вардар кое во 1976 година било прогласено како заштитено подрачје во категоријата споменик на природата;
  • Езерце — од 1994 година прогласено како заштитено подрачје во категоријата споменик на природата;

Редовни настаниУреди

Традиционално се одржува турнир во кошарка Бапка Ноќе.

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди