Бујановац или традиционално Бојановци (српски: Бујановац, албански: Bujanoc(i)) — град и општина во Пчињскиот Округ во Јужна Србија, близу реката Јужна Морава. Познат е по изворите на минерална вода, но и по Бујановачката бања. Сместен е во географската област позната како Прешевска Долина. Населението на општината изнесува 43.302 жители (2002).

Бујановац
Бујановац
Општина и град
Автобуска станица
Автобуска станица
Грб на Бујановац
Местоположба на картата на Србија
Местоположба на картата на Србија
Координати: 42°28′N 21°46′E / 42.467° СГШ; 21.767° ИГД / 42.467; 21.767
Држава Србија
ОкругПчињски
Населби59
Управа
 • ГрадоначалникНагип Арифи
Површина[1]
 • Општина461 км2 (178 ми2)
Население (2002)[2]
 • Општина43,302
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски број17520
Повикувачки број+381 17
Регистарска ознакаBU
Мреж. местоbujanovac.rs

Демографија

уреди
Националност Број
1948[3][a]
Број
1953[4][a]
Број
1961[5]
Број
1971[6]
Број
1981[7]
Број
1991[8]
Број
2002[9]
Број
2011[10][b]
Албанци 27,174 28,653 16,618 21,209 25,848 29,588 23,681 244
Срби 25,143 27,681 20,033 18,840 15,914 14,660 14,782 12,989
Роми 2,838 - 11 2,749 4,130 4,408 3,867 4,576
Македонци 29 54 40 55 105 - 36 47
Бугари 9 23 - - - - 33 23
Горанци - - - - - - 10 60
Црногорци 23 16 8 23 24 44 7 19
Муслимани по националност 314 - 134 81 121 133 6 15
Југословени - 91 1,081 15 96 75 2 3
Останати 408 6,286 1,147 550 451 330 878 91
Вкупно 55,938 62,804 39,064 43,522 46,689 49,238 43,302 18,067

Наводи

уреди
  1. „Општини во Србија, 2006 г.“. Републички завод за статистика на Србија. Посетено на 28 ноември 2010.
  2. „Попис на население, домаќинства и станови 2011: Споредбен преглед на бројот на жители во 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 2002 and 2011, податоци по населени места“ (PDF). Републички завод за статистика на Република Србија, Белград. 2014. ISBN 978-86-6161-109-4. Посетено на 2014-06-27.
  3. „STALNO STANOVNISTVO PO NARODNOSTI“ (PDF). stat.gov.rs. Republički zavod za statistiku. Посетено на 4 March 2015.
  4. „UKUPNO STANOVNIŠTVO PO NARODNOSTI (1953)“ (PDF). stat.gov.rs. Republički zavod za statistiku. Посетено на 3 March 2015.
  5. „Knjiga III: Nacionalni sastav stanovništva FNR Jugoslavije (1961)“ (PDF). stat.gov.rs (српски). Republički zavod za statistiku. Посетено на 3 March 2015.
  6. „Knjiga III: Nacionalni sastav stanovništva FNR Jugoslavije (1971)“ (PDF). stat.gov.rs (српски). Republički zavod za statistiku. Посетено на 3 March 2015.
  7. „Nacionalni sastav stanovništva SFR Jugoslavije (1981)“ (PDF). stat.gov.rs. Republički zavod za statistiku. Посетено на 3 March 2015.
  8. „STANOVNIŠTVO PREMA NACIONALNOJ PRIPADNOSTI (1991)“ (PDF). stat.gov.rs. Republički zavod za statistiku. Посетено на 3 March 2015.
  9. „Popis stanovnistva, domacinstava i stanova u 2002“ (PDF). stat.gov.rs (српски). Посетено на 3 March 2015.
  10. „Попис становништва, домаћинстава и станова 2011. у Републици Србији“ (PDF). stat.gov.rs. Republički zavod za statistiku. Посетено на 3 March 2015.