Урошевац[1] (на албански: Ferizaj) — град во јужниот дел на Косово, односно во најјужниот дел на Србија во близина на границата со Македонија. Градот се наоѓа на 40 километри јужно од главниот град Приштина на автопатот кон Скопје. Според податоци од 2005 година, во градот Урошевац живееле 94277 жители, во најголем дел Албанци (над 90%) и незначително мал број Срби и Роми. Урошевац е семестен во рамничарскиот дел на Косово Поле, а во негова непосредна близина се наоѓа американската воена база „Бондстил“.

  1. rks-gov.net Welcome to Ferizaj Архивирано на 7 април 2014 г.
Урошевац
Општина и град
Ferizaj / Uroševac
Српска православна црква (лево) и сунитска муслиманска џамија (десно) во Урошевац.
Српска православна црква (лево) и сунитска муслиманска џамија (десно) во Урошевац.
Урошевац is located in Косово
Урошевац
Урошевац
Локација во Косово
Координати: 42°22′N 21°10′E / 42.367° СГШ; 21.167° ИГД / 42.367; 21.167
ДржаваРепублика Косово
ОкругУрошевац
Управа
 • ГрадоначалникМухарем Сварќа
Површина
 • Општина и град345 км2 (133 ми2)
 • Градска10,537 км2 (4,068 ми2)
Надм. вис.&10000000000000500000000500 м
Население (2011)
 • Општина и град108,690
 • Густина315,4/км2 (8,170/ми2)
 • Градскo42,628
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски број70000
Повик. бр.0290
Таблици05
Мреж. местоMunicipality of Ferizaj (албански)