Никола Миленковиќ

Никола Миленковиќ (српски:Никола Миленковић), (роден на 12 октомври 1997 година) — српски фудбалер, играч од одбраната на Фјорентина и на српската репрезентација.

Никола Миленковиќ
Nikola Milenković 2018 (cropped).jpg
Лични податоци
Полно име Никола Миленковиќ
Роден на 12 октомври 1997 (1997-10-12) (23 г.)
Роден во Белград, СР Југославија[1]
Држава Србија Србија
Висина 1.95 m[2]
Позиција одбранбен играч
Клупски податоци
Сегашен клуб Фјорентина Фјорентина
Број 4
Младинска кариера
Партизан Партизан
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2015–2017 Партизан Партизан 36 (3)
2015–2016Телеоптик Телеоптик 13 (0)
2017– Фјорентина Фјорентина 94 (9)
Репрезентација
2015–2016 Србија Србија 19 3 (1)
2016 Србија Србија 20 1 (0)
2017– Србија Србија 21 5 (0)
2016– Србија Србија 26 (1)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 20 May 2018.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 June 2018

Клупска кариераУреди

НаводиУреди

  1. „Milenkovic, Nikola“. srbijafudbal.com (српски). Посетено на 12 October 2016.
  2. „Milenković, Nikola“. FK Partizan official website (српски). Посетено на 18 April 2016.