Младен Крстајиќ

Младен Крстајиќ (српски:, Младен Крстајић; роден на 4 март 1974 година) — српски фудбалски менаџер и поранешен фудбалер, кој играл како центарален одбранбен играч.[1] Тој е сегашен селектор на  репрезентацијата на Србија .На ФИФА Светско Првенство 2006 година, тој ја претставувал репрезентацијата на Србија и Црна Гора.

Младен Крстајиќ
Ser-Swi (16).jpg
Крстајиќ во 2018 година
Лични податоци
Полно име Младен Крстајиќ
Роден на 4 март 1974 (1974-03-04) (49 г.)
Роден во Зеница, СФР Југославија
Висина 1.91 m
Позиција Одбранбен играч
Клупски податоци
Сегашен клуб Србија (селектор)
Младинска кариера
1984–1992 Челик Зеница
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1992–1993 Сента 15 (1)
1993–1996 Кикинда 55 (2)
1996–2000 Партизан 84 (7)
2000–2004 Вердер Бремен 112 (11)
2004–2009 Шалке 04 131 (7)
2009–2011 Партизан 43 (3)
Вкупно 440 (31)
Репрезентација
1999–2008 Србија 59 (2)
Раководител на екипите
2017– Србија
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари.
† Учества (Голови).

Почетокот на живототУреди

Младен Крстајиќ е роден во Зеница, СР Босна и Херцеговина, СФР Југославија, од мајка србинка од Бијељина и татко црногорец од Жабљак.[2] Тој израснал во Босна и играл во младите тимови на Челик од Зеница (1984-1992). Поради војната во Босна, тој и неговото семејство се преселиле во Србија.

Клупска кариераУреди

НаводиУреди

  1. „Player Profile“. www.paktribune.com. Посетено на 1 July 2012.
  2. Mondo (21 March 2018). „Krstajić za MONDO: Zvezdaši, neću vas zapostaviti“ (српски). Посетено на 31 March 2018.