Разговор со корисник:Kiril Simeonovski/Архива 17

Последен коментар: пред 12 години од Kiril Simeonovski на темата Evrobasket

Фала за наградата

уреди

Јас решив сите тетратки, семинарски и сè што имав од факултет да ги `пренесам` на Википедија па да ги фрлам пишуванките од дома, вака најарно ќе ги зачувам - ем нема место да ми фаќаат дома, ем и други може да ги користат :)

Најголемите тетратки беа по Книжевност за деца, светска книжевност и сега дубровничка книжевност. Треба да отворам и категорија: Дубровничка книжевност... Поздрав -Виолетова (разговор) 18:48, 28 јуни 2011 (CEST)Одговори

И јас би сакал да се заблагодарам за наградата и во исто време да ветам дека ќе продолжам да правам и надополнувам статии со уште поголема посветеност! - Марио Шаревски - Македонец (разговор) 18:55, 29 јуни 2011 (CEST)Одговори

:ре

уреди

Фала за наградата Кирил. Мотив за повеќе. Инаку, вчера ти одговорив за додатната литература. Што мислиш? Дали според наведените извори во книгата на Коцо, да наведуваме и ние?--Р ашо  19:55, 28 јуни 2011 (CEST)Одговори

Интересно

уреди

Здраво Кирил. Ај ако сакаш види на страна 171 и сам прецени дали тој пасус е веродостоен. Позз--Никола Стоіаноски 11:28, 1 јули 2011 (CEST)Одговори

Здраво. За ова веќе разговаравме уште кога се појави, пред околу два месеца, на мејлинг листата на Википедија и сите се сложија дека е потребно Викимедија Македонија да произлезе со соопштените до јавноста, коешто по неколку дена беше објавено. Мислев дека веќе знаеш за ова. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 12:03, 1 јули 2011 (CEST)Одговори
Не, не знаев за ова. Прво не ми се допаѓа што е во партиска книшка, а второ мислам и дека вистината е изменета, бидејќи кога тие произјавија желба ние чинам (ако не се лажам) имавме скоро 30 о00 статии (а не 16.000). --Никола Стоіаноски 12:12, 1 јули 2011 (CEST)Одговори
Прочитај во соопштението кое го испративме, каде мислам дека пишува колку статии сме имале во моментот на потпишување на тој некој нивен договор (нешто над 35.000). И читај ги повеќе пораките на мејлинг листата. Така на пример, сега планираме да одржиме Вики средба во Тетово на 16 јули, па се надеваме дека ќе има помош од локалната Вики заедница. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 12:18, 1 јули 2011 (CEST)Одговори

Извинете така, но Кирил пишува дека имало некој договор кој бил потпишан со ВМРО... Може ли некој да го покаже тој документ, да го објави или пак да објасни околу ова... Доколку и овде постои политика, место каде си го тепам времето секој ден, за да на крај некој да рече дека тој направил нешто за да имаме толку или онолку статии, стварно е срамно. Можеби дискусијата треба да оди на Селска чешма --Тиверополник (разговор) 16:58, 1 јули 2011 (CEST)Одговори

Тиверополник, се работело за договор кој Министерството за информации го потпишало со факултетите - да ги активираат студентите да пишуваат статии на Википедија. Како и тогаш, јас и сега стојам на мислење дека зголемување на број на статии во чиј било мандат ќе се случува... не смее тоа да биде тема на отчет на било која партија... -Виолетова (разговор) 18:27, 1 јули 2011 (CEST)Одговори
Во ред е и мислам дека нема потреба ова да се развива понатаму, бидејќи веќе излеговме со став околу сево ова и истиот како што посочив и погоре беше објавен од страна на it.com.mk, на коишто многу сме им благодарни за тоа. Инаку, ќе ги замолам сите корисници кои се чувствуваат повредени од ваквите обиди за злоупотреба (меѓу кои сум и јас), да останат трпеливи и да не подлегнуваат на слични ситуации во иднина, бидејќи на сите ни е познато, а и на главната страница пишува што и каков проект претставува Википедија. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 21:37, 1 јули 2011 (CEST)Одговори
Како и да е... Дали има некој право на вакви договори. Не ги познавам доволно нашите прописи, но дали некој од нашите одговорни беше информиран за ова, дали и во иднина би можело да не злоупотребат повторно, без разлика кој ќе биде... И шо би можело да се презеде од наша страна. Очигледно скоро ништо освен демант... Онака сакам да знам. Ова веќе помина одамна, но би сакал да го знам вашето мислење за во иднина доколку се случи нешто слично--Тиверополник (разговор) 21:41, 1 јули 2011 (CEST)Одговори
Како проект, сме подложни на вакво нешто и во иднина, па мислам дека е добро секогаш одбранбениот механизам да работи. Најактивните корисници како јадро на Вики-заедницата може да произлезат со став дека нешто се злоупотребува и дека не може така, но мислам дека Викимедија Македонија е похомогена група и правен субјект, чијшто членови се или некогаш биле активни уредувачи на Википедија, и може поформално да се справи и даде одговор на ваквите „напади“. Во име на локалниот огранок, ветувам дека во иднина ќе се продолжи со заштита на интересите на Вики-заедницата и со одбрана на независноста и слободата на Википедија.--Kiril Simeonovski (разговор) 21:49, 1 јули 2011 (CEST)Одговори

Македонска граматика

уреди

Благодарам Кирил, баш ми е мило што ви се допаѓа статијата, корисна е и за читателите и за Википедија. Позз--Никола Стоіаноски 11:42, 5 јули 2011 (CEST)Одговори

Д. на Ријана

уреди

Не, не уживај Кирил, не се лутам воопшто, не бев запознает со тоа стварно инаку немаше и да ја номинирам. Како и да е, фала за информацијата. Поздрав =) Tомица1111 (разговор)

Ре: Големина на наслов

уреди

Здраво Кирил. Да, во право си. Посладна работа која ја направив беше средувањето на насловите. Видов дека нешто не е во ред, но не поврзав. Фала за забелешката. Поздрав, --Wikimk (разговор) 01:24, 10 јули 2011 (CEST)Одговори

Прашање за Македонската Википедија

уреди

Дали кога Македонската ВикипедијА ќе достигне 50,000 статии ќе не има од страната на Англиската Википедија од страна. Позз --'''Vasil1234''' [[File:Canoeing_(slalom)_pictogram.svg|25px]]-[[Разговор_со_корисник:Vasil1234|РАЗГОВОР :)]] (разговор) 19:47, 12 јули 2011 (CEST)Одговори

Најпрво границата беше 40.000 статии, која минатата година ја достигнавме со уредување на „празни статии“, што беше и главната причина поради која врската не беше додадена. Сепак, доколку се уредуваат статии кои содржат барем по 2-3 делови, мислам дека квалитетот ќе се зголеми и врската ќе биде додадена. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 22:21, 12 јули 2011 (CEST)Одговори

Круш. реп.

уреди

Да можеш да ја предложиш ако сакаш... поздрав--Єдєң Мақєдөңєц... (разговор) 14:44, 14 јули 2011 (CEST)Одговори

Несоодветна статија

уреди

Како да оценувам статии од таков вид? Има една страница за Алесандро Матри која што е напишана на англиски јазик, и како сега да направам оваа статија да виде неприфатлива?

ДСЗ

уреди

предлог за дсз факт: Дали сте знаеле дека првата епизода од популарната телевизиска серија Пријатели е емитувана на 22 септември 1994 година? --Васил Ч. (разговор) 17:41, 25 јули 2011 (CEST)Одговори

КР

уреди

Благодарам... --Єдєң Мақєдөңєц... (разговор) 23:06, 25 јули 2011 (CEST)Одговори

Внимание

уреди

Штотуку приметив една грешка на главнта страна во делот на денешен ден :

Настани: 1492 Италијанскиот морепловец Кристофер Колумбо којшто работел за шпанскиот кралски двор со бродовите Санта Марија, Ниња и Пинтатргнал тргнал на во пронаоѓање на морскиот пат за Индија, а стигнува до Карибите откривајќи ја Америка.

(Stefanilievski123 (разговор) 11:27, 3 август 2011 (CEST))Одговори

Околу иницијативата...

уреди

Здраво Кирил и од мене. Што се однесува до иницијативата, знаеш дека секогаш сум овде. Во моментот, ако си приметил, како и обично, работам на [мој минипроект], овој пат за биографии на Руси. Доколку се договориме да работиме на друг проект, нема проблем овде сум во секое време. Поздрав--Тиверополник (разговор) 21:35, 10 август 2011 (CEST) Само да се надополнам. Скоро забележав многу интересен проект на бугарската википедија (во моментот незнам како се викаше) според кој се избираше една тема за една недела и од таа тема (на пример, статии единствено и само за Африка) се создаваа голем број на статии. Мислам дека ова би било интересно да се воведе и овде.Одговори

Во секој случај, како и да биде, јас сум овде и на сè можам да одговорам, доколку е потребно. Не сум во тек со начинот на кој би можел да се активира дел од студентите или учениците. --Тиверополник (разговор) 21:47, 10 август 2011 (CEST)Одговори

Благодарам за наградата. Ќе продолжам со уредување на династијата Меровинзи само ми треба помош околу корекција на правописна грешка која се јавува на странитите кои се поврзани со нив. Придавката франкски која се појавува на повеќе страни треба да биде корегирана во франски (или Франкиски) Треба да се праша компетентен лектор околу тоа. Пр. Франкски кралеви.. Приметив дека оваа правописна грешка се јавува и во Империја на Франките и во Список на француски кралеви. Некоиб други ситни грешки во однос на транскрипцијата би ги поправила и сама Фала однапред и поздрав BlueEagle1 (разговор) 15:00, 17 август 2011 (CEST)Одговори

Наслов за статија

уреди

Здраво Кирил како си... Од статијата Гоце Делчев одвојувам делови и создавам нови статии за да направм место за понатамошниот текст, има поднаслов Чествување на Гоце Делчев , не ми се допаѓа дали имаш некои предлог... поздрав--Єдєң Мақєдөңєц... (разговор) 16:12, 18 август 2011 (CEST)Одговори

Да одговара... благодарам Кирил... поздрав--Єдєң Мақєдөңєц... (разговор) 16:28, 18 август 2011 (CEST)Одговори

Шаблон за Шпанска авотномна заедница

уреди

Го преведов од српската википедија, еве го, дали имаш некоја забелешка? Позз, И голема благодарност што ме направи администратор на Википедија на Македонски јазик на Фејсбук! --Васил Ч. (разговор) 16:59, 18 август 2011 (CEST)Одговори

тоа преостанува на новиот Sasobtmk оти мене не ми оди баш со покраини, окрузи, области, регии итн.. :-) --Васил Ч. (разговор) 17:19, 18 август 2011 (CEST)Одговори
Видов дека уредуваш статии за наоѓалишта (исто како и Рашо) па сакам да те прашам дали се продава некаде таа Археолошка карта на Република Македонија? Тоа е како енциклопедија или нешто такво? Позз --Васил Ч. (разговор) 01:22, 19 август 2011 (CEST)Одговори

Викикниги и Викиизвор

уреди

Здраво Кирил. Одлично е ова што ме потсети, еднаш јас бев на Викикниги и најдов голем број статии кои можат да се префрлат на Викиизвор. Арно ама сум заборавил од тогаш, а знаме дека две писма префрлив на Викиизвор. Ќе почнам со префрлање деновиве, да ги средиме двата проекта, ти книгите, јас изворот. Позз--Никола Стоіаноски 00:23, 20 август 2011 (CEST)Одговори


Франки

уреди

Здраво Кирил. Искрено - не се сеќавам дека сум чула придавка изведена од Франки, ама според природата на формирање придавки, најлогично ми е „франски“. Ќе треба да се провери во Институт за најточно. Поздрав -Виолетова (разговор) 16:20, 22 август 2011 (CEST)Одговори

  • Навратив на странава да видам дали има нешто ново околу сугестијата што ја дадов и налетав на одговорот на Виолетова. Целосно се согласувам дека “франски“ најмногу одговара и некако е во духот на нашиот јазик. Се надевам дека набрзо ќе се смени зборот “франкски“, посебно насловот на категоријата Франкски кралеви. Во уредувањата почнав да ја користам придавката франски (освен за категориите бидејќи ме нервираат кога се со црвено). Инаку, правам ситни поправки на некои добри статии со лош правопис и очекувам да бидат прифатени (Империја на Франките)Поздрав BlueEagle1 (разговор) 00:40, 25 август 2011 (CEST)Одговори

Окрузи во САД

уреди

Здраво! како е? имам во план да ги уредувам статиите за окрузи во САД, може ова ќе те заморува но сакам да те прашам дали ќе можеш да го преведеш шаблонот Infobox U.S. county (Округ во САД)? Позз --Васил Ч. (разговор) 00:39, 24 август 2011 (CEST)Одговори

Заинтересиран сум :-) --Васил Ч. (разговор) 01:40, 24 август 2011 (CEST)Одговори

Јас започнав со преведувањето на сојузната држава Ајдахо, ми падна интернетот и се ми се зафркна :( (пред 2-3 месеци)

ПЛАН за окрузите во САД:

  1. Шаблонот за округ во САД
  2. Локација во сојузна држава
  3. Број на жители
  4. Занимливости и по што е познат округот (доколку има)
  5. „Надворешни врски“ (доколку има)

Култура, Историја итн. може да се уредува во некоја друга прилика. Се надевам ќе тргне ова, Позз и големо фала за направениот шаблон во врска со Алабама, за понатамошните шаблони за американски сојузни држави, ако не смета, јас би се погрижил (затоа што имав искуство со правењето на шаблони од таков вид). --Васил Ч. (разговор) 00:04, 25 август 2011 (CEST)Одговори

Со шаблонот е се ок но има проблеми со вкупната површина, површината на водата и земјата во км2.

Демографија за окрузите

уреди

Мислам дека само се неопходни податоците за процент на бела и црна раса во полето на демографијата на округот. Позз --Васил Ч. (разговор) 22:58, 25 август 2011 (CEST)Одговори

Архиви

уреди

Забележав дека кај поголемиот број активни корисници на Македонската Википедија имаат Архиви за разговори, како оди ова? јас пробав да направам нешто ама не ми успеа. Помош? :) Позз --Васил Ч. (разговор) 17:11, 26 август 2011 (CEST)Одговори

да направиме

уреди

Мислење???????--Р ашо  11:43, 28 август 2011 (CEST)Одговори

ДСЗ факт (предлог)

уреди

Дали сте знаеле дека езерото Карачај е најзагадениот радиокативен отпад на светот?

Одлично! Предложи го на страницата за предложување, па ако нема некој нешто да противрече, ќе го објавиме. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 01:46, 30 август 2011 (CEST)Одговори

You've got mail

уреди

Провери e-mail. Ти пишав и деновиве, и вчера кога се видовме не сакав да те замарам (дека од искачање), ама мора да се чуеме. Не можам да те добијам на тој телефон што го имам запишано. --FlavrSavr (разговор) 18:34, 31 август 2011 (CEST)Одговори


Athletics World Championships

уреди

Hello Kiril :) I have seen you are following 2011 Athletics World championships very closely. Can I know if you follow also other sports, and if you support Macedonia also in other sports ? Let me know (if you speak english as I hope :D)

Thanks ! Matteo from Italy. Soloperme (разговор) 11:30, 3 септември 2011 (CEST)Одговори


That's nice :) I'm the owner of an international forum about Olympic sports, and I would like to have a Macedonian fan aboard. We follow all international sport events, from Triathlon European Championships to Mountain Bike World Championships. We are particularly focused on London 2012 and Olympic sports. Would you be interested to take part in the forum, to follow and support Macedonia in all sports ? Obviously you don't need so much free time, you can just come when you want. I hope to have you aboard to support Macedonia and be always updated about MKD athletes and make the Macedonian's flag wave high on our forum :) Let me know. Thanks ! Matteo London2012 (разговор) 18:43, 3 септември 2011 (CEST)ОдговориHey Kiril. Have you seen the forum ? I would really like to have you on the forum to follow and support Macedonian athletes in all sports, helping us in growing everyday more :) Let me know. Thanks ! Matteo. London2012 (разговор) 10:17, 4 септември 2011 (CEST)Одговори

Evrobasket

уреди

Кирил ај почекај да досредам. Поз--Никола Стоіаноски 16:22, 4 септември 2011 (CEST)Одговори

Ок. Уште само Грузија против Украина да се додаде и да се среди таа табела.--Kiril Simeonovski (разговор) 16:24, 4 септември 2011 (CEST)Одговори
Ги ставив, само таму сигурно се знае кој отпаѓа. Знаме уште од сега кои се влезени, ама ај да не ставам бои не е фер, да почекаме до вечер.--Никола Стоіаноски 16:35, 4 септември 2011 (CEST)Одговори
Хм. Во групата А, Литванија веќе обезбеди учество понатаму, бидејќи не постои триаголник на репрезентации во кои би биле најслаби. Ги победија Турција, Велика Британија и Полска, што значи дека во било каков круг се најдобри. Слична ситуација има и во групите Б и Д, каде Србија веќе ги победи Италија и Израел и во најлош случај би биле трети, додека во групата Д Словенија ги победи Грузија, Бугарија и Украина, па со тоа победува во било кој триаголник. Најкомпликувано е во групата Ц, каде што уште не е ништо готово. Сè уште има шанси и Финска за понатаму, а може и Македонија да отпадне. Имено, Македнија може да отпадне доколку денес победат Црна Гора и Босна и Херцеговина, а утре Македонија загуби од Босна и Херцеговина, а Хрватска ја победи Грција. Во тој случај по 3 победи и 2 порази би имале: Македонија, Црна Гора, БиХ и Хрватска, а Босна и Херцеговина би била прва поради 2 победи во четириаголникот, а за преостанатите места би имало триаголник меѓу останатите три, во кој Македонија сигурно отпаѓа бидејќи има кош разлика -3, додека Хрватска има +4, а Црна Гора -1. Од друга страна, Финска може да обезбеди учество понатаму, само доколку денес Грција ја совлада Црна Гора, а Босна и Херцеговина Хрватска и утре Финците ја победат Црна Гора, а БиХ загуби од Македонија. Со тоа, би се создал нов четириаголник, во кој Финска би била најуспешна, бидејќи би имала две победи во тој круг на репрезентации, а останатите по една во меѓусебниот триаголник (слично како БиХ во претходниот пример). Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 16:47, 4 септември 2011 (CEST)Одговори
Според тоа јас колку ги видов сите први три репрезентации од сите групи одат понатака. Сега, чекам јас да заврши и последната вечер во девет и ќе се знае за сигурно кој оди. Македонија не може да отпаде бидејќи после се гледаат и меѓусебните. Затоа велам прво да ги ставам сите резултати до вечер па ќе обоиме. Позз--Никола Стоіаноски 16:50, 4 септември 2011 (CEST)Одговори
Се разбира, дека ова е само моментна состојба, сè додека не се одиграат и другите натпревари во денешниот круг. Ако на пример, било кој од Црна Гора и Босна и Херцеговина не победи, тогаш Македонија сигурно оди понатаму, додека Финска сигурно отпаѓа, доколку било кој од Грција и Босна и Херцеговина не победи. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 16:54, 4 септември 2011 (CEST)Одговори
При пласман ние сме пред Финска, Грција и Хрватска бидејќи меѓусебниот скор ни е подобар. Тука и тукa, веќе објавија низ медиумите.--Никола Стоіаноски 16:57, 4 септември 2011 (CEST)Одговори
Добро, тоа дека условите нема да се исполнат е со веројатност од 0,9999, но теоретски сè уште не е готово, бидејќи како што реков во четириаголник меѓу Македонија, Босна и Херцеговина, Хрватска и Црна Гора, Македнија би била најслаба поради тоа што за ваква ситуација на БиХ ѝ требаат победи против Хрватска и Македонија и со две победи би биле пред останатите три и за второто место во групата, Македонија е најслаба во триаголникот со Хрватска и Црна Гора. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 17:03, 4 септември 2011 (CEST)Одговори
P.S. И овде сè уште не е обоено, веројатно поради истата математика. Сепак, како што реков, ако во следниот натпревар Црна Гора не ја побед Грција, Македонија сигурно оди понатаму. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 17:06, 4 септември 2011 (CEST)Одговори
Назад на корисничката страница на „Kiril Simeonovski/Архива 17“.