Разговор со корисник:Kiril Simeonovski/Архива 15

Последен коментар: пред 13 години од SmartM&M на темата Мала молба.

Избрани статии уреди

Здраво Кирил. Како е? Сакам да те прашам, дали имаш некоја добра, средена и голема статија за да ја кандидираме за избрана? Планирам да предложиме неколку, некои ќе седнам да ги средам деновиве, за да имаме за цел месец јануари. Истово му го пишав и на Тивер па мислам дека ќе кандидираме неколку за да си обезбедиме избрани. Поз--Никола Стоіаноски 20:24, 28 декември 2010 (CET)Одговори

ПС:Ако немаш, дај да седнеме и да средиме јас ти и Тивер по две добри статии и да ги кандидираме. --Никола Стоіаноски 20:25, 28 декември 2010 (CET)Одговори
ОК договорено. И јас после Нова година ќе имам повеќе време па се надевам ќе имаме продуктивна работа. --Никола Стоіаноски 00:00, 29 декември 2010 (CET)Одговори

Нешто уреди

Види, да не беше корисникот немаше да знам за квази наука, да не речам квази-лингвистика. :) --Никола Стоіаноски 16:48, 31 декември 2010 (CET)Одговори

Не знам што да ти одговорам. Би било престрого да се преземат некои екстремни мерки, па мислам дека со обична љубезна опомена би можело да се промени нешто. На крајот на краиштата станува збор за корисничка страница на која е дозволена одредена доза на слобода во изразувањето.--Kiril Simeonovski (разговор) 17:03, 31 декември 2010 (CET)Одговори
Па нема што да се одговори на глупости, само ти го кажав за да се почудиш малку. Инаку веќе е опоменат, и мислам дека си грешка за слободата на објавување. Без разлика дали е корисничка страна или не, ако таа реченица се смета за навредлива за Викизаедницата (а знаеме дека е) и се смета за говор на омраза (а знаеме дека е), тогаш веднаш се реагира. На ен вики одма ќе ти го тргнат тоа без опомена, но ако инсистрираш може и блок да следи. Сум видел вакви ситуации. Поз--Никола Стоіаноски 17:07, 31 декември 2010 (CET)Одговори

Благодарам за подршката. Нов сум на википедија, но набргу ќе се снајдам. Извадокот кој го запишав за Охридската архиепископија е тоа што го имам научено од учебникот по Историја. Понатаму како ќе учам, ќе објавувам на википедија и со тоа ќе ја надополнувам македонската Википедија.

Поздрав!

NickGjurcinoski (разговор) 02:20, 3 јануари 2011 (CET)Одговори

Video conference уреди

Servus Kiril! I read that you will have a meeting in Skopje for the 10th aniversary of Wikipedia on 15th January 2011. Maybe you have heard that a lot of Wikipedia meetings on this day will try to make video conferences via Skype. I am talking on behalf of the meeting in Vienna, Austria. We will meet beginning at 18:00 and we would be very happy if we could also make such a skype video-conference with you in Skopje. If you have internet-connection at your meeting and a webcam and microphone, such a Skype-call would be easily possible. Just tell us your Skypename and we will make such a call at this evening. At our meeting there will maybe even be some journalists from Austrian newspapers present, so this would certainly impress them, if we make such international video calls with Wikipedia colleagues from other countries. If you want to contact us, go to our page discussion at Wikipedia_Diskussion:Wien. Greetings. --El bes (разговор) 17:52, 10 јануари 2011 (CET)Одговори

Портали уреди

На нашата Вики, поради недостаток на добри статии поврзани со Хрватска, немаме некоја друга голема и добра статија па мораше така. Кога ќе најдам некоја друга или ако се направи, ќе ја тргнеме едната биографија. Поз--Никола Стоіаноски 16:56, 16 јануари 2011 (CET)Одговори

Епа да ја ставиме Смртта на Смаил-ага Ченгиќ. Наместо Мажураниќ или Тито?--Никола Стоіаноски 17:13, 16 јануари 2011 (CET)Одговори

Слики уреди

Кире ај ѕирни зошто имам проблем со сликите? ниедна слика од статијата за Дилан Дог не ми дава... Оваа слика барем да ја ставевме: Dylan Dog.jpg Виолетова (разговор) 22:21, 17 јануари 2011 (CET)Одговори

Проверка уреди

Сакам да знам за колку време ќе биде проверена промената што ја направив вчера на статијата за Роџер Федерер? Kristinat (разговор) 19:22, 18 јануари 2011 (CET)Одговори

Јас проверувам колку што ќе стигнам, одам по нив, ама не можам сè. Истото го прави и Тиверополник ама ќе ги средиме сите, односно ем ќе ги провериме, ем ќе им додадеме соодветни категории и шаблони. Ако има некој друг предлог кажи слободно. --Никола Стоіаноски 12:53, 19 јануари 2011 (CET)Одговори
Плус тоа, сакам да кажам дека сите статии не можат да бидат проверени зошто не ги исполнуваат критериумите ни за никулец, како оваа последнава Lungs. --Никола Стоіаноски 12:55, 19 јануари 2011 (CET)Одговори
Епа сега што да ти речам Кирил, и ние сме луѓе и не можеме цело време на компјутер да седиме. Кога тогаш корисниците ќе ги добијат проверените статии, нека се стрпат секако не се губат нивните уредувања. Не ми текнува друго нешто. Со тек на време сè ќе се среди. --Никола Стоіаноски 13:24, 19 јануари 2011 (CET)Одговори
Не сум вознемирен, може така звучи тексот :) Јас се мислев да го промениме текстот кој се појавува кај непроверена статија. Моментално овој текст се појавува:
Нема проверени ревизии на оваа страница, што значи дека можеби не е проверено дали се придржува до стандардите.

Не е лошо да додадеме едно известување после оваа реченица со што ќе ги информираме новите корисници, од типот „ќе биде проверена што некој оценувач ја забележи, а во меѓу време нема големи последици врз статијата“. Ама не знам каде е тексот да го најдам. --Никола Стоіаноски 13:30, 19 јануари 2011 (CET)Одговори

Знам, видов и не знам што да речам. Сто пати сме дискутирале дека може со бот да се пополнат ако направиме табели, но решил да ги брише. Џабе ги бришеме, не можеме да се појавиме на главната страница на ЕН Вики зошто границата е подигната на 50.000 статии. Ова важи ако бришеме статии поради квалитетот кој демек го проценуваат таму. --Никола Стоіаноски 13:51, 19 јануари 2011 (CET)Одговори
Влијае и те како. Сите, не само некои, чекаме да се зголеми бројот и на статии и на квалитет, ама со бришење ништо не бидува. Не знам што да се стори сега, има доста статии избришано. --Никола Стоіаноски 14:01, 19 јануари 2011 (CET)Одговори

(разл | ист.) . . Н Езеро Дерг‎; 19:04 . . (+1.180) . . 2z (Разговор | придонеси) (Создадена страница со: Езерото Дерг. Езерото Дерг се наоѓа во јужниот ...) (разл | ист.) . . Н Женевско Езеро‎; 19:04 . . (+1.055) . . 2z (Разговор | придонеси) (Создадена страница со: Женевското Езеро. Женевското Езеро е најг...) (разл | ист.) . . Н Боденско Езеро‎; 19:04 . . (+1.358) . . 2z (Разговор | придонеси) (Создадена страница со: Боденско Езеро. Боденското Езеро се наоѓа ...) (разл | ист.) . . Н Езеро Ладога‎; 19:04 . . (+1.033) . . 2z (Разговор | придонеси) (Создадена страница со: Езерото Ладога. Ладога е најголемото езеро ...)

Се е океј ама што значат бројките (+1.180), (+1.055), (+1.358) и (+1.033) ? нов сум за тоа те прашувам.

Помош уреди

Уредив една страна за Ники Минаџ и не пишуваше дека има промена во исчекување и на една страна-никулец ми пишуваше прифати ја оваа страница. Дали ова значи дека јас сум некаков оценувач, уредувач или само моите статии ќе бидат автопотврдени?

Кирил уреди

Започнав нова категорија, руски подморници, воедно ова е и мојата прва креирана категорија, ги ставив Курск, и Делфин (моја креирана страница) ако имаш забелешки слободно кажи. Поздрав --2z (разговор) 00:25, 1 февруари 2011 (CET)Одговори

Уште само нешто уреди

Што значи горенаведениот шаблон што Тиверополник ми рече да го ставам во секоја страница? --2z (разговор) 00:30, 1 февруари 2011 (CET)Одговори

Потпис уреди

Ако одиш кај мојата страница за разговор, ќе го видиш името на Рашо во плаво, и со некојси симбол, прашањето мислам дека го знаеш, како можам и моето име да го направам како неговото? позз--2z (разговор) 15:44, 1 февруари 2011 (CET)Одговори

БРАВО!! уреди

значи стварно се гледа дека си добар админ, на сите прашања(барем јас што ги имам прашувано) имаш одговор и ги одговараш со најголема професионалност!! Честитки, и само напред, Голем Поздрав --2z (разговор) 16:38, 1 февруари 2011 (CET)Одговори

Help! уреди

Се обдувам веќе втор ден да направам инфокутија за нешто, еве на пример инфокутија за компјутери, но не ми оди, на пример ќе напишам: {Инфокутија за компјутери| Име| Компанија| Пуштен во продажба}Првите и вторите загради намерно ги ставив по една за да не испадне: „Шаблон:Инфокутија за компјутери“ како што мене ми се случувадали секој нов вид на инфокутии треба да ги прегледаат администраторите(ти) или грешам некаде. Те молам за помош. Поздрав 2z (разговор) 15:52, 5 февруари 2011 (CET)Одговори

Kiril уреди

Само да ти кажам дека „Леденото Поле Јостедалсбрен“ треба да се избрише, малку го згрешив насловот и направив нова страница „Јостедалсбрен“. Поздрав 2z (разговор) 21:28, 6 февруари 2011 (CET)Одговори

Археомак уреди

Кирил, што бидна со заинтересираноста за археолошките локалитети? Јас ти испратив еден список. --Р ашо  14:23, 7 февруари 2011 (CET)Одговори

Го разгледав и има работа. Имам и интерес, но прво порталите.:)--Kiril Simeonovski (разговор) 14:30, 7 февруари 2011 (CET)Одговори
ОК, јас еве утре ќе завршам со тетовско. Многу би ми било полесно кога некој би ми ги правел списоците како на пр. овој тука. А вака ме убива, бидејќи прво го правам списокот и по него општинските шаблони, за на крај статиите. ;(((--Р ашо  14:35, 7 февруари 2011 (CET)Одговори

Археомак уреди

Здрави Кирил. Баш ми е мило што почна со статиите за арх. наоѓалишта. Само да ти напоменам дека секој наслов на статиите мора да има дел со загради на населеното место. Тоа е поради тоа што сите овие топоними се повторуваат низ Македонија. И зар не би било подобро прво да ги направиш овие две нешта: општински шаблон и обласна статија. --Р ашо  19:38, 15 февруари 2011 (CET)Одговори

Шаблоните и списоците планирам да ги направам и додадам на крај, со оглед на тоа дека содржините ми се подредени по азбучен ред и измешани општини, така што кога ќе бидат уредени, ќе може да се исцрпат директно од категоријата.--Kiril Simeonovski (разговор) 19:44, 15 февруари 2011 (CET)Одговори
Ако сметаш дека така ти е полесно, во ред. Пријатна работа :)))--Р ашо  19:46, 15 февруари 2011 (CET)Одговори
Да не те збунам, но на Вевчанските локалитети ја вметнав [[Категоријата:Археолошки локалитети во Струшко]], бидејќи Вевчани е одделна општина и нема да има потреба да се прави посебен шаблон за археолошките локалитети во таа општина. Инаку секој шаблон за општинските локалитети ја содржи и категоријата како на пр. Археолошки локалитети во Струшко, Тетовско, Скопско и сл.--Р ашо  20:19, 15 февруари 2011 (CET)Одговори
Забележувам дека и инфокутијата додава неколку шаблони во зависност од видот и временскиот период откога потекнува локалитетот.--Kiril Simeonovski (разговор) 20:22, 15 февруари 2011 (CET)Одговори
Да, да. Така ја направивме со Никола, по теркот на старата. Треба само рачно да се додава категоријата на селото, другото се иде само. Е сега има уште нешто. Шаблонот е правен да дава само по две категории за тип и за период. Ако локалитетот има и трет, е тогаш мораш рачно да ја ставиш соодветната категорија. --Р ашо  20:26, 15 февруари 2011 (CET)Одговори
Ќе го иам на ум тоа. Инаку, има проблем со сликичките на симболите, но разговарав со Бојан кој доброволно најави дека ќе ги подигне подобрени.--Kiril Simeonovski (разговор) 20:30, 15 февруари 2011 (CET)Одговори

Здраво Кирил уреди

Здраво Кирил и благодарам за наградата. Па да ти кажам и јас во последно време бев повеќе активен на англиската википедија и ја запоставив македонскава. Сепак планирам да направам некои статии тука, да придонесам малку да се зголеми бројот на статии, иако гледам дека во последно време се зголемува со голем интензитет. Инаку и заедно помагавме на en:Skopje, мислам дека треба и на нашава википедија Скопје да добие достојна статија. И во оваа прилика да те прашам би сакал нешто да поправиш во шаблонот сингл, односно ако можеш да направиш екстра хронологијата за песни (extra chronology) да може да се додава и тука. Затоа што на пример доколку има двајца или повеќе изведувачи на песната нивната хронологија не може да биде прикажана. Поздрав Tомица1111 (разговор)

Благодарам уреди

Баш ме изненади :) Виолетова (разговор) 21:34, 27 февруари 2011 (CET)Одговори

Помош уреди

Може ли мала помош околу средувањето на оваа инфокутија која што јас ја направив. Поздрав --2z (разговор) 21:04, 4 март 2011 (CET)Одговори

ГОООООЛЕМО <<ФАЛА>> уреди

за инфокутијата за хеликоптери еве како изгледа во „акција“: Agusta/Bell AB-206. Позз 2z (разговор) 19:19, 5 март 2011 (CET)Одговори

Избрани слики и др. уреди

Искрено немам претстава како тоа оди и како може да се среди. Сакам да помогнам, но некој ќе треба прво да ме упати. --Б. Јанкулоски (разговор) 01:29, 6 март 2011 (CET)Одговори

Избрани статии уреди

Здраво Кирил, како е? Кандидативе за избрани се супер, ама Алабама треба да се разгледа за прапописни грешки. Бинарен броен систем нема вовед, а дали темата е целосно опфатена и дали има доволно референци? Позз--Никола Стоіаноски 13:41, 6 март 2011 (CET)Одговори

Па да, и јас имав такво мислење, но бидејќи ти повеќе знаеш математика дали би можел да направиш добар вовед за статијата? Јас ќе почнам со Алабама, а планирав и некоја друга да ја рецензирам за избрана. Позз--Никола Стоіаноски 13:49, 6 март 2011 (CET)Одговори

Ре: Западно римско царство уреди

Здраво. Пишав овде. Поздрав, --Wikimk (разговор) 19:13, 6 март 2011 (CET)Одговори

Помош уреди

Имам проблем со наводите (references), кога ќе пишам

на одредена статија ништо не ми излегува. Помош? зз --2z (разговор) 19:17, 7 март 2011 (CET)Одговори

Мала молба. уреди

Знам дека на Википедија нема мое-твое, но Шагринска кожа ја работев со години и отсекогаш сум сакал да ја номинирам. Знам дека звучи смешно дали може на некој начин да ја тргнеш, и да ја номинирам јас. Ако не уживај, важно да е номинирана. Ама не можам да ти опишам колку сум планирал да ја номинирам... Со години ја работев (не дека е тешка туку заради мрзеливост и вчера се напнав и ја завршив)... На крај краишта батали важно е номинирна. Џабе ти пишувам ама ај, само да имаш на ум дека душа внесов со статијата... Голем поздрав ;) --Макс(разговор) 19:51, 10 март 2011 (CET)Одговори

Уживај нема потреба да ја номинирам јас. Важна е статијата, не друго... Инаку отсекогаш сум бил за доделување награди на понови корисници, прави да се чувствуваат како дел од нешто, како битни бидејќи некој ги забележил и воопшто убаво е некој да те награди за нешто што си постигнал. Немаме многу нови корисници но имаше период кога се приклучуваа некои (кои сега за жал не се активни), кои ги пратев и им давав награди и беше успешно, но тоа замре... Како и да е, забележав дека ја пратеше мојата надградба на статијата, така што фала... Планирам да пишувам за книги, но има некои книги за кои сакам да има статии а за кои на англиската (и француската дека и од неа преведувам) нема воопшто квалитетни статии и да напишам сам (на англиската имам малку напишано). Ама е макотрпна работа, постојано барам наводи, а на македонски нема така што барам книги и од нив цитирам. Како и да е, уживај за номинацијата и ќе те подржам во наградувањето ако забележам напредок кај некој корисник... --Макс(разговор) 16:10, 11 март 2011 (CET)Одговори
Назад на корисничката страница на „Kiril Simeonovski/Архива 15“.