Разговор со корисник:Kiril Simeonovski/Архива 24

Последен коментар: пред 6 години од Kiril Simeonovski на темата Натпревар за Африка

За натпреварот „Византија“ уреди

Можеш ли да ми помогнеш што точно треба да напишам во врска со „Создавање на Википедија:ВикиПроект Уредувачки натпревар/Византија/евиденција/Dandarmkd“. Не знам како иде ова. Dandarmkd (разговор) 01:36, 18 јули 2015 (CEST)Одговори[одговори]

До каде се резултатите околу натпреварот за Византија?Dandarmkd (разговор) 11:55, 30 август 2015 (CEST)Одговори[одговори]

Здраво. Моментно работиме на оценка на статиите. Поради големиот број на уредени статии, овој пат ќе биде потребно малку повеќе време. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 17:25, 30 август 2015 (CEST)Одговори[одговори]

Историја на Византиски Константинопол уреди

Здраво Кирил, како си? Сакам да прашам зошто ми е избришен дел од статијата за Историја на Цариград. Поздрав--Тиверополник 07:36, 20 јули 2015 (CEST)

Здраво Тивер. Се извинувам за бришењето. Сум го направил по грешка. Го вратив и те молам да провериш дали е сега во ред. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 18:33, 20 јули 2015 (CEST)Одговори[одговори]
Во ред е Кирил, поздрав--Тиверополник 22:25, 20 јули 2015 (CEST)

Help decide the future of Wikimania уреди

 

The Wikimedia Foundation is currently running a consultation on the value and planning process of Wikimania, and is open until 18 January 2016. The goals are to (1) build a shared understanding of the value of Wikimania to help guide conference planning and evaluation, and (2) gather broad community input on what new form(s) Wikimania could take (starting in 2018).

After reviewing the consultation, we'd like to hear your feedback on on this survey.

In addition, feel free to share any personal experiences you have had at at a Wikimedia movement conference, including Wikimania. We plan to compile and share back outcomes from this consultation in February.

With thanks,

I JethroBT (WMF) (talk), from Community Resources 00:46, 13 јануари 2016 (CET)Одговори[одговори]

Прашање во врска со натпреварот уреди

Здраво Кирил. Сакам да те прашам околу уредувачкиот натпревар, гледам сум освоил второ место, па дали треба да оставам податоци, да ти пишам на мејл и како е постапката за да можам да го искористам ваучерот. Поздрав, Бојан. TheGreatMKD (разговор) 17:04, 25 јануари 2016 (CET)Одговори[одговори]

Здраво Бојан. Потребно е да му оставиш податоци на корисникот Ehrlich91. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 17:40, 25 јануари 2016 (CET)Одговори[одговори]
@TheGreatMKD: Да, Бојан, те молам достави ми податоци со име и презиме, датум на раѓање и контакт број на мојата електронска адреса toni91ehrlich@gmail.com со цел да ги известиме во продавницата, за да можат да те идентификуваат. Поздрав --Ehrlich91 (разговор) 18:02, 25 јануари 2016 (CET)Одговори[одговори]

Brišenje od istorijata na sodržini so pcuenje i pornografijata уреди

Здраво админ. Киро, ќе можам ли да Те замолам овие „уредувања"[1] [2] со порно содржина ,врз основа на пцуење/навреди, да бидат избришани од историјата на страницата. Со почит, И. 77.46.194.34 (разговор) 00:05, 26 јануари 2016 (CET) P.S. Нормално, доколку технички е возможно. Поздрав, 77.46.194.34 (разговор) 00:31, 26 јануари 2016 (CET)Одговори[одговори]

Blagodaram Kiril!77.46.194.34 (разговор) 01:07, 26 јануари 2016 (CET)Одговори[одговори]

Towards a New Wikimania results уреди

 

Last December, I invited you to share your views on the value of Wikimedia conferences and the planning process of Wikimania. We have completed analysis of these results and have prepared this report summarizing your feedback and important changes for Wikimania starting in 2018 as an experiment. Feedback and comments are welcome at the discussion page. Thank you so much for your participation. I JethroBT (WMF), Community Resources, 23:47, 8 февруари 2016 (CET)Одговори[одговори]

Наградени сте! уреди

  Општа награда
За Твојот Придонес Против Вандализмот. Проф. д-р Игор Јанев (разговор) 23:12, 11 февруари 2016 (CET)Одговори[одговори]

ДПЛ уреди

Може да воспоставиш врска на статијата ДПЛ со англиската верзија? Благодарам.--Вик Ретлхед (разговор) 12:57, 18 февруари 2016 (CET)Одговори[одговори]

 Ок Додадено. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 14:08, 18 февруари 2016 (CET)Одговори[одговори]

Fotolov уреди

Здраво Кирил, како си? Дали е потребно да се направи посебна подкатегорија за селата во Струмица на Commons. Поздрав--Тиверополник 09:54, 6 април 2016 (CEST)

Здравп Тивер. Јас сум добро. Ти благодарам на прашањето. Пожелно е да направиш посебна категорија за фотографиите од фотоловот, во којашто исите би биле одвоени од фотографиите од другите фотоловови. Мој предлог е како име на категоријата да го користиш името на самиот лов преведено на англиски, што во случајов би било „Photohunt in the Strumica Region“. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 11:08, 6 април 2016 (CEST)Одговори[одговори]
Благодарам, поздрав--Тиверополник 11:43, 6 април 2016 (CEST)

СИЕ Пролет 2016 уреди

Здраво, веќе неколку недели трае меѓународниот натпревар „СИЕ Пролет 2016“, во кој земјите од Средна и Источна Европа пишуваат едни за други. Доколку сакаш да се вклучиш во овој интересен натпревар, впиши го твоето корисничко име во списокот и можеш да одбереш една од многуте статии во издвоените списоци по земја. Натпреварот трае до 31 мај, а за првите тројца ќе бидат обезбедени материјали/книги/енциклопедии. Доколку имате некои прашања, контактирајте го корисникот Ehrlich91. --MediaWiki message delivery (разговор) 18:05, 25 април 2016 (CEST)Одговори[одговори]

Participate in the Ibero-American Culture Challenge! уреди

Hi!

Iberocoop has launched a translating contest to improve the content in other Wikipedia related to Ibero-American Culture.

We would love to have you on board :)

Please find the contest here: https://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Translating_Ibero_-_America/Participants_2016

Hugs!--Anna Torres (WMAR) (разговор) 16:26, 10 мај 2016 (CEST)Одговори[одговори]

Request of Cooperation уреди

 
thumbless
 
thumbless

Hello dear Kiril. Sorry for bothering. Warm greetings from the Armenian Wikipedia! Could you please help me translate the article Robert Abajyan into your beautiful and honorable language? Even a couple of sentences is good enough and in return I could translate something of your choice in our Wiki. Please respond if interested and thank you very much in Advance. --Narek75 (разговор) 14:46, 19 мај 2016 (CEST)Одговори[одговори]

Hello Narek75. Thanks for writing to me. It won't be a problem for me to translate the article into Macedonian. Best regards.--Kiril Simeonovski (разговор) 19:43, 19 мај 2016 (CEST)Одговори[одговори]

Thank you very much dear Kiril. It's really nice of you. Please do not hesitate to tell me if there's an article you would like to be created in my language wikipedia. --Narek75 (разговор) 10:34, 21 мај 2016 (CEST)Одговори[одговори]

Greetings.

Could you create the article en:Climate of Azerbaijan in Macedonian?

Thank you.

Леонард Коен уреди

Dear Kiril, thanks for reviewing! If I understand it correctly, some sentences in the article (e.g.: Во 1990, Коен е во романтична врска со актерката Ребека де Морнеј. Денес, негова партнерка и постојана соработничка е Анјани Томас.) still say "he is" instead of "he was". If you have time, maybe you can correct that? I'm sorry, my knowledge of Macedonian is not good enough to correct it on my own. Thank you, greetings, Aspiriniks (разговор) 10:55, 13 ноември 2016 (CET)Одговори[одговори]

Hello Aspiriniks. I have carefully changed the tense throughout the article. Best regards.--Kiril Simeonovski (разговор) 20:19, 13 ноември 2016 (CET)Одговори[одговори]

Веќе втор пат одбиеоно е мое уредување за Кокино кое исправла сигурна грешка. Можам ли да знаем зошто?

Кокино - Извор уреди

Уште еднаш, поздрав. Вие ми одговоривте веднаш и благодарам за тоа. Вашиот одговор:

Информацијата во статијата за којашто тврдите дека е погрешна се среќава во повеќе веродостојни извори, вклучувајќи ја и оваа вест објавена на официјалната страница на Министерството за култура. Во случај да тврдите дека навистина станува збор за погрешна информација, ќе биде потребно да приложите веродостојни извори со кои ќе ја потврдите точноста на информацијата.

Да и јас одговориу. Доколку инофрмацијата навистина се среќава во повеќе ВЕРОДОСТОЈНИ извори, за мене би било доста да ми даете бареем еден. Изворот кој ми го давте е толку чланек на Македонско министерство од оваа година. Како се тврде дека информацијата се односи на рејтинг кој го даде NASA (а не Министерство на РМ) и то во 2005. година тогаш толку изворот од NASA може да биде веродостојен и тој може да се пронајде веќе и на анлгиска верзија од членек за Кокино, али еве го и овдека. Тој може да биде един извор и не ни треба никој друг зошто во македонски чланек се тврди дека NASA нешто кажаа. Овдека е линк од стринца на NASA. Јасно е дека NASA не кажа тоа што се тврди во чланек (или некој стварно мисли дека Кокино е на 4. место а Мачу Пичу и Чичен Ицка су на 9. и 7. место по важноста). Проту тоа може да се наведе 100 македонски извори али ако тие 100 тврдат дека во овој извор нее оно што тие кажуват да има, овие 100 су во криво зашто овој мора да биде во право. Или NASA лага сама на себе. Јас се надевам дека сега више нема никаква сумна во ово и дека може да се јавноста информира со истина а не со легенди.

Почитувани, уште нее исправна ифнофмација. Морате да видите таа мапа на 3. страна од постер. То нее ранг листа веќе толку легенда на мапа. Ајде да не будемо раскажувачи на бајките. Како веќе реков, доколку ово е ранг листа тогаш Кокино е поважно од Мачу Пичу. Па не може да биде тоа. Ви бевте ли на Кокино? Многу убаво место и со сериозен значај. Ама нее то Мачу Пичу, брат. Јас сега зборував со човек од Кумановски музеј преку телефон. Кога споменув македонска википедиа он стана да се смеје. Па зошто да им се даде прав разлог за подсмев?

Кундера уреди

Здраво Кирил. Да прашам дали романите на Милан Кундера се прифатливи за натпреварот по француска книжевност? Кундера по националност е Чех, но 40 години живее во Франција, има француско државјанство, и романите ги пишува на француски. Не е некое контроверзно прашање, но да знам за сигурно. Се надевам дека останатите членови на жирито, Ehrlich91 и Sazdo, се согласни. Поздрав.--Вик Ретлхед (разговор) 13:54, 9 јануари 2017 (CET)Одговори[одговори]

@Вик Ретлхед: Здраво Игор. Сите романи кои во оригинал се напишани на француски јазик се прифатливи. Во случајот на Милан Кундера, статијата за романот „Неподносливата леснотија на постоењето“ не е прифатлива, бидејќи романот во оригинал е напишан на чешки јазик; додека статијата за романот „Книга за смеата и за заборавот“ е прифатлива, бидејќи романот во оригинал е напишан на француски јазик. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 14:02, 9 јануари 2017 (CET)Одговори[одговори]
За „Шега“ ми беше зборот, дали е во склад со прописите или да ја тргнам?--Вик Ретлхед (разговор) 19:36, 9 јануари 2017 (CET)Одговори[одговори]
Романот „Шега“ во оригинал е напишан на чешки јазик и со тоа е дел од чешката книжевност, така што статијата не влегува во овој натпревар. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 19:41, 9 јануари 2017 (CET)Одговори[одговори]

Француска книжевност уреди

Драг Кирил,

Имам едно прашање, дали филозофски дела и филозофи (со по некој роман или поема) се вбројуваат во дозволените статии за натпреварот? Неодамна ја создадов статијата за Јулија Крстева, која е главно филозоф од Бугарија, но која живее и твори на француски. Сметав дека е релевантно да имаме статија за балканско-франуцски филозоф/книжевник. Да продолжам во овој правец или да се фокусирам на писатели и поети и нивните дела? --Макс(разговор) 16:57, 9 јануари 2017 (CET)Одговори[одговори]

@SmartM&M: Здраво Максим. Сите дела напишани во било кој од трите литературни видови (лирика, епика и драма) или во било кој од литертурно-научните видови (есеј, статија, расправа, полемика, биографија, автобиографија, фељтон, репортажа и патопис) се вбројуваат во дозволените статии, а соодветно на тоа и статии за нивните автори без оглед на нивното занимање. Во случајот со Јулија Крстева, статијата за неа е прифатлива, а прифатливи би биле и статиите за нејзините литературни дела. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 18:11, 9 јануари 2017 (CET)Одговори[одговори]

Балзак уреди

Како дел од жирито, дали може мислење дали статијата Оноре де Балзак ги исполнува критеиумите за избрана статија? Благодарам.--Retrohead (разговор) 21:59, 15 јануари 2017 (CET)Одговори[одговори]

@Retrohead: Здраво Игор. Работата за жирито е да ги оцени пријавените статии во натпреварот. Мојот коментар на кандидатурата за избрана статиа би бил со иста вредност како и на било кој друг корисник. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 22:12, 15 јануари 2017 (CET)Одговори[одговори]
Уште едно прашање Кирил. До кога ќе биде готово оценувањето на пријавените статии?--Retrohead (разговор) 17:15, 30 јануари 2017 (CET)Одговори[одговори]
@Retrohead: Здраво Игор. Оценувањето може да потрае неколку седмици, бидејќи се работи за над 200 статии кои треба да бидат прочитани и оценети. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 18:04, 30 јануари 2017 (CET)Одговори[одговори]


Фабержеови јајца уреди

Здраво Кирил, знам за уредувачкиот викенд оти започнува од утре, единствено правам проба на статиите во консултација со Иван. Како и да е... Поздрав и се најдобро--Тиверополник (разговор) 20:35, 14 април 2017 (CEST)Одговори[одговори]

Главна страница уреди

Што мислиш за редизајнирање на главната страница? Малку да ја освежиме? --Никола Стоіаноски 22:34, 2 мај 2017 (CEST)Одговори[одговори]

Тоа е добар предлог. Поминаа повеќе од осум години со овој изглед. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 22:37, 2 мај 2017 (CEST)Одговори[одговори]
Дефинитивно да. Да видиме што може да се направи во поглед на ова. Не сум чепкал подолго време тоа, ќе ми треба малце време да се уходам. Но не веруам дека ќе имаме проблем од технички аспект. Ако имаш некоја идеја да направиме тест дизајни. --Никола Стоіаноски 22:40, 2 мај 2017 (CEST)Одговори[одговори]
Мислам дека прво треба да видиме дали би додале нови содржини или само би извршиле поинакво распоредување на постоечките. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 22:43, 2 мај 2017 (CEST)Одговори[одговори]
Јас за додавање нови. Мислам имаме нови добри статии. Но, прво да видиме со што располагаме.--Никола Стоіаноски 22:45, 2 мај 2017 (CEST)Одговори[одговори]

Бришење уреди

Ако може да се избрише сликава која е авторизирана и по грешка сум ја подигнал.--Retrohead (разговор) 11:10, 5 мај 2017 (CEST)Одговори[одговори]

 Ок Избришано. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 11:30, 5 мај 2017 (CEST)Одговори[одговори]

Sitenotice уреди

Ако може номинацијата да се постави на Sitenotice. Поздрав.--Retrohead (разговор) 09:41, 25 мај 2017 (CEST)Одговори[одговори]

Здраво Игор. Потребно е најпрвин кандидатот да ја прифати номинацијата, па потоа истата ќе биде додадена во соопштенијата. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 09:53, 25 мај 2017 (CEST)Одговори[одговори]
Ако може сега да се затвори дискусијата, чинам измина предвидениот рок од 7 дена. Сѐ најубаво.--Retrohead (разговор) 12:48, 5 јуни 2017 (CEST)Одговори[одговори]
Здраво Игор. Гласањето го затворив како успешно, но оценувачките права ќе треба да ги додели некој од бирократите. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 12:25, 6 јуни 2017 (CEST)Одговори[одговори]
Благодарам Кирил. Пингам Bjankuloski06 ако може да ја спроведе одлуката.--Retrohead (разговор) 12:50, 6 јуни 2017 (CEST)Одговори[одговори]

Употреба на загради за години уреди

Здраво Кирил. Јас и Тиверополник имавме една дискусија со која не се сложуваме еден со друг па сакав тебе да те прашам, што мислиш ти дали годините кај спортските настани како Светски, Европски првенства, Африкански куп на нации и така натаму треба да стојат во загради или не. Пример Светско првенство во фудбал 2014 или Светско првенство во фудбал (2014), кое според тебе од овие две е точното. Поздрав Carshalton (разговор) 21:03, 30 јуни 2017 (CEST)Одговори[одговори]

Натпревар за Африка уреди

Здраво Кирил. Бидејќи гледам дека си еден од оценувачите за новосоздадените содржини на Викинатпреварот, би сакал да те прашам како е процедурата за подигање на наградата (во случај јас да бидам едед од корисниците кои ќе освојат една од наградите)? Доколку статијата која ја напишав за Камерун ја добие наградата за најдобра статија и тоа се случи по 30 јули, јас нема да бидам во можност лично да ја подигнам/искористам, туку ќе мора да го препуштам мојот родител да го изврши тоа. Моето прашање е дали е тоа можно и кога отприлика би требало да се дознаат резултати од натпреварот? Ти благодарам однапред за одговорот. Ти посакувам убава вечер. Бла, бла, бла (разговор) 20:19, 19 јули 2017 (CEST)Одговори[одговори]

Здраво. Добитниците на наградите ги контактираме по е-пошта. Тоа кога ќе завршиме со оценувањето не можам да кажам со точност затоа што во голема мера зависи од бројот на уредени статии од страна на сите учесници и должината на самите статии. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 21:18, 19 јули 2017 (CEST)Одговори[одговори]
Назад на корисничката страница на „Kiril Simeonovski/Архива 24“.