Разговор со корисник:Kiril Simeonovski/Архива 8

Нови статии, ре уреди

Нема проблем, иако сега решив да средувам држави (веќе почнав) но тоа може да почека. Кои ќе ги фатиме први?--MacedonianBoy 18:58, 23 мај 2009 (UTC)

ОК, но само едно мое предупредување, односно забелешка. Владетелите од нашиов исток и нашиов југ јас не ги правам. Останатите може--MacedonianBoy 19:11, 23 мај 2009 (UTC)
Тогаш значи кренуваме. Дали има шаблони направени или да правам, зошто вакви статии не сум правел, не знам. Поздрав--MacedonianBoy 19:16, 23 мај 2009 (UTC)
Сега ги гледав шаблоните за владетели на Франција и Византија. Некако ми седи дека тешко ќе оди. Ај јас ќе почнам па ќе видиме како ќе оди, ако зема многу време при правње, што велиш да правиме статии за географија?--MacedonianBoy 19:34, 23 мај 2009 (UTC)

Кандидат(и) уреди

Еј, кога ќе создаваш потстраници за предлози за гласање, внимавај да се [[Википедија:Кандидати за избрана статија/Оскар Нимаер]], а не во еднина (Википедија:Кандидат за избрана статија). --Brainmachinewtf? 20:37, 23 мај 2009 (UTC)

Сега ќе правам статии за монголски области а ти почни статии за географија (општини или слично). По една две реченици доста е. Поз.--MacedonianBoy 11:20, 25 мај 2009 (UTC)

Нешто слабо се ангажираш за достигнување на целта :) Колку за потсетување, другите колеги достигнаа 32.116 а тебе те нема :) Поздрав--MacedonianBoy 17:34, 25 мај 2009 (UTC)
Добро бре, што праите Вие двајца. Та нели нема веќе никулци, или тоа е само проект за поминување на Хинду:))--Астрион (разговор) 17:37, 25 мај 2009 (UTC)
Не, секако се прават добри статии но мора и бројката да се накачи малку :)--MacedonianBoy 17:47, 25 мај 2009 (UTC)
Не знаев дека одма ќе почнеш. Немав пристап цел ден, бидејќи имав некои обврски, но сега ќе средам едно 200 статии, па ќе ги стигнеме. Немај гајле. Сега малце одмарај, јас да поработам.--Kiril Simeonovski (разговор) 18:08, 25 мај 2009 (UTC)
Еве да привршам со еден шаблон па ќе поучам малку има испит утре :) поздрав--MacedonianBoy 18:11, 25 мај 2009 (UTC)
Јас имам во среда, ама ќе учам утре, Мора да се надокнади.:))--Kiril Simeonovski (разговор) 18:13, 25 мај 2009 (UTC)
Мора да се шегувате?!
:-)
Во Индија има една милијарда луѓе!
Wikimk (разговор) 18:37, 25 мај 2009 (UTC)
И над 5000 јазици и дијалекти.:))--Kiril Simeonovski (разговор) 18:40, 25 мај 2009 (UTC)

Одделување на многу статии од главниот именски простор уреди

Видете Википедија:Селска чешма (Идеи) за дискусија многу слична со онаа кога имавме проблем со избраните статии на главната страница кога тие архивираните се броеја како засебни статии. -{админинстратор}-   гитардемон 11:01, 26 мај 2009 (UTC)

Жолтата боја некако ми смета... можеби беше поубаво без боја? бела мислам дека беше.. Него, како да ги ставам тие деловите што ги избриша? Ги оставив така за да ги преименувам кога ќе завршам со останатите делови... --Виолетова (разговор) 23:02, 26 мај 2009 (UTC)

Категориите сега си ги намалил, зошто така? А јас изнајдов повеќе категории поврзани со темава...--Виолетова (разговор) 23:37, 26 мај 2009 (UTC)

Објаснив во описот, но подробно ќе објаснам и овде. Категориите не може вештачки да се додаваат, туку со посебната алатка, која е активна сега. Таа овозможува категоријата да биде врска кон други категории и многу поубаво и попрегледно да ги отвора сите категории. Како и да е, мислам дека тоа мора да се направи, а ако сакате да додавате категории, користете ја истата алатка, копирајте ја и сменето го насловот. Така ќе се појави категоријата во оваа форма, а ќе се избрише старата, која всушност беше обична врска, која воопшто не изгледаше убаво, асо еден клик ја отвораше категоријата, а не подкатегории и подкатегории. Проблемот е што категоризацијата ни е многу лоша. Овие работи треба да бидат многу поедноставни, кога би знаеле кои категории ни се потребни. Проблем е тоа што постои подкатегорија Египтологија во категоријата Стар Египет. Сепак ги ставив и двете.--Kiril Simeonovski (разговор) 23:44, 26 мај 2009 (UTC)

ОК, фала на помошта :) --Виолетова (разговор) 23:57, 26 мај 2009 (UTC)

Нови статии уреди

Кирил, сакам да ти предложам да престанеме да ја спасуваме Википедија од дупка. Имено, одредени заслепени корисници не сакаат да имаме статии направени од т.н. ботови и дека сме ја правеле Википедија без никаков ред, а при тоа заборавајќи дека поради тие статии кои ние ги правевме Википедија се најде на насловните страници на повеќе портали и привлековме нови корисници токму поради ваквите страни. Што туку јас и ти ќе се утепуваме од работа на Википедија а некој друг да тресе зелени и да јаде ....... за нас. Да си седиме мирни па нека седи македонската Википедија во друштво на тахитската или хавајската Википедија. Поздрав --MacedonianBoy (разговор) 15:12, 28 мај 2009 (UTC)

Прашање уреди

Сакам да ја сменам избраната статија од Портал:Окултизам, ама не знам дали треба тоа што сега е таму да го сместам во некаква архива, и ако треба, како да ја креирам архивата? --Виолетова (разговор) 18:22, 4 јуни 2009 (UTC)

Тековни номинации уреди

Здраво Кирил, Те молам ако можеш коригирај ги врските до последните две предложени статии овде: Википедија:Кандидати_за_избрана_статија/Тековни_номинации. Jaс нешто не можам да се снајдам. Благодарам. Поздрав, --Wikimk (разговор) 23:45, 5 јуни 2009 (UTC)

Што се однесува до мене нема проблем, но првата статија е предложена од Виолетова па мислам дека е малку незгодно. Поздрав, --Wikimk (разговор) 23:50, 5 јуни 2009 (UTC)

И јас не можам да се снајдам како да предложам статија, некако ми личи на коплицирано (поедноставно беше претходно). Не мора Оскар Вајлд да оди веднаш, биографија по биографија. Слободно смени им ги местата со Падот на Константинопол. Поздрав --Виолетова (разговор) 11:03, 6 јуни 2009 (UTC)

Ре:Историја на Франција уреди

Здраво Не знам кога ќе можам да ја довршам оваа статија, но ако сакаш погледнувај ја од време на време, може да имам грешки оти ќе преведувам од бугарската а таа е доста обемна. Еве уште на почеток, како се вика Шарл X на пример или Карло X. Според мене би требало да е Карло, но на шаблонот за француските цареви ги пишува како Шарл или Шарло. --Астрион (разговор) 07:16, 7 јуни 2009 (UTC) Исто се однесува и за Хенри односно Анри!

ШАБЛОН ВТОР ДЕЛ : ) уреди

Здраво Кире! Потребна ми е помош со поставувањето на овој шаблон на статијата зa РК Ѓорче Петров. Јас се обидов нешто, ама баш и не ми иде со овие шаблониве! --Liquid sk (разговор) 11:11, 10 јуни 2009 (UTC)

Следна викисредба уреди

Здраво Кирил. Што мислиш да закажеме следна вики средба за наредната седмица? Пример во ресторанот на Матка. Кога е работен ден има помалку гужва ми се чини. Што мислиш.--brest (разговор) 21:36, 10 јуни 2009 (UTC)

Супер е идејата. Мене ми се допаѓа. Само да го закажеме терминот уште сега, за да може соопштението да биде навремено.--Kiril Simeonovski (разговор) 21:44, 10 јуни 2009 (UTC)
Да направиме добар план, кое време ќе биде, треба да размислиме и за начинот на превоз, бидејќи е малку подалеку. Имам идеја да ги поканиме лично (со порака на нивната страница за разговор) сите уредувачи кои биле активни последниве 10-20 дена, па кој планира да дојде да се пријави на страницата за викисредби.--brest (разговор) 21:49, 10 јуни 2009 (UTC)
  Среќен роденден Kiril Simeonovski/Архива 8, и се најубаво! од Рашо!

Благодарам.:))--Kiril Simeonovski (разговор) 08:52, 13 јуни 2009 (UTC)

Среќен роденден Кирил и да ти се остварат сите желби.  :-) Поздрав, --Wikimk (разговор) 09:22, 13 јуни 2009 (UTC)

Благодарам.:))--Kiril Simeonovski (разговор) 09:23, 13 јуни 2009 (UTC)
Happy Birthday to you....Cheers--Никола Стојаноски 09:39, 13 јуни 2009 (UTC)
Thanks to you.:))--Kiril Simeonovski (разговор) 10:18, 13 јуни 2009 (UTC)

Провери кога ќе можеш... уреди

...францусиките имиња дали се во ред овде. п.с. среќен роденден, со задоцнување :) --Виолетова (разговор) 18:36, 14 јуни 2009 (UTC)

Список уреди

Списокот за мајански градови е избрана статија на германската Википедија.--Никола Стојаноски 09:09, 17 јуни 2009 (UTC)

Не е избрана статија, туку спаѓа во групата на избрани листи и портали. На англиската овие работи се посебни. Има посебно избрани листи и посебно избрани портали. Види го шаблонот на моментно избраната статија и на списокот за стари мајански градови, па ќе ја воочиш разликата.--Kiril Simeonovski (разговор) 11:57, 17 јуни 2009 (UTC)

Предлог за иницијативата уреди

Мислам дека иницијативата може да биде вака:

Иницијатива за статии за национални фудбалки тимови
         Здраво, Kiril Simeonovski/Архива 8!
Википроектот:Спорт штотуку започна со својот нов начин на работа, остатиите да се пишуваат според нивната важност. Според скалата на важност тие се распоредени вака:
1.Пишување на статии за Европски Национални фудбалски тимови
2.Пишување на статии за Национални фудбалски тимови (остаток на светот)
3.Пишување на статии за сите европски примарни лиги.

Оваа листа дополнително ќе се надополни. Доколку сакате и вие да се вклучите во оваа иницијатива само додете го вашето име на страната Википроект:Спорт/Челнови на иницијатива. Статиите подеднакво се делат помеѓу сите вклучени, а со зголемување на вклчечни членови се намалува бројот на статии по член. За некои нејасности обратете се до веќе зачленетите членови. Однапред Ви Благодариме; Очекуваме на Вашата помош.


      Поздрав и успешна работа!

Подстраната Википроект:Спорт/Челнови на иницијатива креирај ја ти и внеси не мене и Mаcedonian Boyи напиши го следново:

1.Stefan40-3e3e Статии за пишување: 18 (од Австрија до Исланд)
2.Mаcedonian Boy Статии за пишување: 18 (од Исланд до Република Ирска)
2.Kiril Simeonovski Статии за пишување: 17 (од Република Ирска до Шпанија)

Кога некој нов ќе се зачлени соодветно ќе ги поделиш подоцна( ако треба консултации прашај), а и кога некој ќе заврши некој од статиите веднаш да го намали бројот за да знааеме дека бројот на потребни статии е намален.

Инаку мислам дека Национални фудбалски тимови треба да си останат, но може и да направиме вики пренасочување: од Репрезентација на Франција или Фудбалска Репрезентација на Франција до Национален фудбалски тим на Франција.

П.С. Те молам доуреди ја иницијативата и поправиви ги грешките во пишувањето.--Stefan40-3e3eWTF? 19:57, 25 juni 2009 (UTC)

Јас мислам дека многу не е корисно со секоја пријава да го намалуваме бојот на статии. Мислам дека најдобро ќе биде на страницата, да направиме една листа, на која секој ќе си го додаде името или ќе си избере статии, кои ќе ги уреди.--Kiril Simeonovski (разговор) 20:42, 25 јуни 2009 (UTC)
Може да направиме вака: На страницата ситестатии да имаат знак   или некое слично знакче, бидејќи не е напишана, за некоја кое е пола-пола или во фаза на пишување мо=е да се напише   или некое слично знакче, а доколку е завршена, рецензирана и добро напишана може да се стави знакчето  .

Ова мислам дека треба да се прави за да се добие преглед на статиите и нивното напредување. Стори го тоа и тргнуваме напред--Stefan40-3e3eWTF? 20:29, 25 juni 2009 (UTC)

Википедија:Кандидати за избрана статија/Тековни номинации уреди

Здраво Кирил,

Те молам ако имаш време направи ги линковите овде да функционираат. Јас почнав, ама да не направам некоја беља. :-) Фала. Поздрав, Wikimk (разговор) 13:13, 27 јуни 2009 (UTC)

 Ок Завршено.--Kiril Simeonovski (разговор) 13:16, 27 јуни 2009 (UTC)

Функционалност на шаблоните со знамиња уреди

Здраво, Kiril simeonovski! Моментално ја пишувам статијата Национален фудбалски тим на Австрија, но таму има едно од постарите знамиња на Австрија, каде се пишуваат најголеми победи и порази. Јас го средив шаблонот Country data Austria, но неможи да излези знамето. те молам кажи како треба да се напиши за да излезе некоја верзија на знаме. Провери го шаблонот за Австрија, да не има нешто грешно, но мислам дека нема.

П.С. Треба да се создадат многу шаблони со Country data, бидејќи нема доволно, но треба да се пишуваат и верзиите. Те молам одговори ми поскоро. --Stefan40-3e3e (разговор) 16:41, 29 јуни 2009 (UTC)

Мислам дека проблемот е во шаблонот Country show data, па види ако е во тоа проблемот можи ведн аш да го преведиме од Срскохрватската Википедија, или од англиската. Ако не е во тоа , кажи каде е па ќе видам дали можам да го направам --Stefan40-3e3e (разговор) 17:13, 29 јуни 2009 (UTC)

Избрани статии уреди

Здраво Kiril, како си. Би сакал да те прашам околу изборот на нови статии. Тоа како функционира. Според мене, пред некое време правеше листа на идни избрани статии кои се наогаат во Портал:500, и сè беше испланирано во следните неколку месеци. Сега гледам нешто друго се случува? Поздрав--Астрион (разговор) 16:48, 29 јуни 2009 (UTC)

Очигледно не сум во тек со настаните, само статиите ме интересираат:)) стварно мислев дека избраните се веќе “избрани“. Добро, тоа што го пишуваш логично е подобро решение. Сега нешто друго според кое барам мислење: Во наредните недели ќе пишувам за историите на државите во Европа, па сметам она што ќе го напишам како историја на некоја држава да го вметнувам и во нејзината матична статија за истата држава во поднасловот историја. Со Македонското момче веќе разговарав на таа тема, тој ми рече дека не би било ношо така да направам. Ти што вели? Знам дека малку е “детско“, но кога гледам какви ни се статиите стварно ме загрижува. Поздрав и чекам одговор од тебе--Астрион (разговор) 19:44, 29 јуни 2009 (UTC)

Здрасво Кирил! Моментално како што знаеш ги пишува статиите за национални фудбалски тимови, но кога ги вметнувам знамињата, преку шаблонот Flagcountry за да дава и знаме и држава, бара shortname alias за да биде напишано името, ова го нема на многу шаблон со country data. Дали може овај шаблон некако да се смени и наместо да бара shortname alias да бара само alias, кое го иам на сите вакви шаблони.

П.С Инаку она со верзиите некако успева да влезе би требало да се внесе на пример:{{flagicon|France|free}}, но јас видов дека проблемот е во претходните шаблони со country data за некоја држава. Туку треба да се напишат сите вариајнти, одноисно да се преведат од Англиска и само да се сменат алиасите --Stefan40-3e3e (разговор) 11:09, 4 јули 2009 (UTC)

Ацтечки богови уреди

Здраво Кирил. Дали сите богои ги внесе во шаблонот? Ако си ги внел сите, тогаш јас ќе направам една статија за да видиме како би изгледале статиите. Поз--Никола Стојаноски 09:37, 7 јули 2009 (UTC)

Да, сите ги внесов, кои беа во листата. Ги отстранив тие со двојни имиња, па кога ќе ги уредуваме ќе ги пренасочиме. И кога ќе уредуваш статиите, не заборавај да го субституираш шаблонот PAGENAME, за кога ќе се кликне на уреди да се појави името на статијата, а не на шаблонот {{subst:PAGENAME}}. Јас ќе се обидам да направам некаков шаблон за страницата за разговор. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 09:40, 7 јули 2009 (UTC)

Нè нема на en Wiki! уреди

Дали сте приметиле дека, од за мене непознати причини, нас нè снема од интервикијата на главната страница на англиската Википедија!? Дали некој воопшто знае зошто?? Веќе поставив тема на Селската чешма --Б. Јанкулоски (разговор) 21:58, 7 јули 2009 (UTC)

Кирил ваква буква не постои во македонскиот јазик и во македонскиот правпопис. Треба да се тргне.--Никола Стојаноски 11:05, 8 јули 2009 (UTC)

Едно време постоеше таква буква во алатникот, но видов во правописот каде вели дека не се бележи буквата о. Надреден знак се користи за е и и. Поздрав--Никола Стојаноски 11:08, 8 јули 2009 (UTC)
Јас и не знаев за ова, но прочитав во селската чешма. Објаснувањето е дека се употребува во весниците и списанијата, со цел да се овозможи разликување на предлогот од од именката `од. Ова, мислам дека е логично објаснување, а истата двојба ја имам сретнато и во поезијата, но немам забележано дали се користи апострофот.--Kiril Simeonovski (разговор) 11:14, 8 јули 2009 (UTC)

Теночтитлан уреди

Не е со х зошто за буквата х се користи J а ch е ч. Не е шпански јазик туку наватлски јазик. Види и на руската Вики. Поз--Никола Стојаноски 11:26, 8 јули 2009 (UTC)

Со „х“ го имам најдено во патописи, а моето мислење дека е правилно со „х“, а не со „ч“, го потврди и Виолетова, кога ја уреди истоимената статија. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 11:33, 8 јули 2009 (UTC)
P.S.Сепак, добро. Не е нешто од големо значење. Нека остане со „ч“.--Kiril Simeonovski (разговор) 11:35, 8 јули 2009 (UTC)
BTW, да ја довршам листата со богови од инките и да го направам шаблонот, ќе ги правиме сите тие статии?--Никола Стојаноски 11:36, 8 јули 2009 (UTC)
Да, се разбира. Баш сакав за тоа да ти пишам. А, ова со Ацтеките и Инките нема статии за древни градови?--Kiril Simeonovski (разговор) 11:38, 8 јули 2009 (UTC)
Мислам дека ќе најдам и ќе составам. Само да ја довршам листава и ќе пронајдам. Поз--Никола Стојаноски 11:41, 8 јули 2009 (UTC)
Шаблонот и статијата за боговите на Инките е готов. Наредно ќе барам локалитети. Поз--Никола Стојаноски 12:50, 8 јули 2009 (UTC)
ПЛУС: Готов е шаблонот за градови во Империјата на Инките. Само пази има таму градови кои и денес постојат (на пр. Кито). Тие треба да се направат од денешен аспект, не од археолошки. Поз--Никола Стојаноски 13:13, 8 јули 2009 (UTC)
ПЛУС: еве го и шаблонот за ацтечки наоѓалишта. --Никола Стојаноски 13:39, 8 јули 2009 (UTC)

Ре:Пополнување уреди

Ова брат ти се вика на прост јазик “ѓаволска работа“. Работиш, а колку ефект има, кој знае, времето ќе покаже. Но, со ова темпо, шо знам... Ајде, да сме живи и здрави--Астрион (разговор) 20:41, 9 јули 2009 (UTC)

Значи ли тоа дека во самата статија треба да користам пример 1999 година или 1999 година.

Шаблон:Drugbox уреди

Здраво Кирил,
Можеби забележа дека го правам шаблонот Шаблон:Drugbox. Идејата ми дојде на ум оти ми текна дека овој шаблон за често користените лекови (пример: en:Category:Non-steroidal_anti-inflammatory_drugs) може да се користи за да се направат повеќе статии со бот. На сличен начин имам пополнувано бази на податоци. Те молам, ако имаш време, погледни дали го правам како што треба за да не дојдам во ситуација да го започнам повторно од нула. Фала.
Поздрав, Wikimk (разговор) 21:48, 12 јули 2009 (UTC)

:-) Кирил, не е сѐ во ред. Има еден проблем, ама прво да го дефинирам па ке побарам помош. Поздрав, Wikimk (разговор) 22:57, 12 јули 2009 (UTC)

Здраво. Кирил, еве го и прашањето. Погледни овде: Морфин. Види како изгледа формулата! Претпоставувам дека е некој space или нешто слично во Шаблон:OrganicBox atom или во Шаблон:OrganicBox. Јас не можам да се снајдам. Фала за помошта. Поздрав, Wikimk (разговор) 23:19, 12 јули 2009 (UTC)

Fala. Pozdrav, --Wikimk (разговор) 00:09, 13 јули 2009 (UTC)

Назад на корисничката страница на „Kiril Simeonovski/Архива 8“.