Окрузи во Казахстан

второстепена административна единица на Казахстан

Казахстан е поделен на 170 реони (казашки: аудандар, руски: районы) како негова второстепена управна единица, под областите. Тоа се следнве (наведени по области):

Реоните во Казахстан.

Акмолинска уреди

Актобинска уреди

Алматинска уреди

Атирауска уреди

Источноказахстанска уреди

Карагандинска уреди

Костанајска уреди

Кизилординска уреди

Мангистауска уреди

Северноказахстанска уреди

Павлодарска уреди

Јужноказахстанска уреди

Западноказахстанска уреди

Жамбилска уреди

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. East Kazakhstan Province (official site)
  2. „Kostanay Province (official site)“. Архивирано од изворникот на 2008-05-22. Посетено на 2009-12-28.
  3. „North Kazakhstan Province (official website)“. Архивирано од изворникот на 2012-02-07. Посетено на 2009-12-28.
  4. „Pavlodar Statistics“. Архивирано од изворникот на 2008-04-21. Посетено на 2009-12-28.
  5. „Pavlodar Province Statistics“. Архивирано од изворникот на 2008-04-24. Посетено на 2009-12-28.
  6. „South Kazakhstan Province (official website)“. Архивирано од изворникот на 2008-04-08. Посетено на 2009-12-28.

Надворешни врски уреди