Општина Дебрца

општина во југозападна Македонија
За други значења на поимот Дебрца, видете на појаснителната страница.
За центар на својата Општина Дебрца, видете Белчишта.
Општина Дебрца

Map of Debarca Municipality.svg

Знаме на Општина Дебрца Грб на Општина Дебрца
Знаме Грб
Општи податоци
Седиште Белчишта
Површина 425,39 км2
Демографија
Население 5.507 жит.
- проценка од 31.12.2016 3.880 жит.
Густина 12,95 жит./км2
Населени места
Самоуправа
Градоначалник Зоран Ногачески
Совет 11 члена
Контактни податоци
Мреж. место Службен портал

Општина Дебрцаопштина во западниот дел на Македонија. Општината е создадена согласно законот за територијална поделба од 2004 година на 12 април 2005 година со спојување на општините Белчишта и Мешеишта. На север граничи со Општина Кичево (порано Општина Другово), на југ со Општина Охрид, на исток со Општина Демир Хисар, а на запад со Општина Струга. Центар на општината е селото Белчишта.

ГеографијаУреди

Општина Дебрца се наоѓа во југозападна Македонија. Околни Општини, кои граничат со Општина Дебрца се:

Главно населено место во општината е селото Белчишта.

 
Карта на Општина Дебрца со селските атари.
 
Демографска карта на Општина Дебрца со селските атари.

ИсторијаУреди

Дебрца има важна улога за време на НОБ. На 18 август 1943 година, на Славеј Планина, Дебрца, е формиран првиот македонски баталјон „Мирче Ацев“, а на 11 ноември истата година во селото Сливово е формирана Првата македонско-косовска ударна бригада. Во селото Црвена Вода, пак, во месец ноември 1943 година е формиран Иницијативниот одбор за свикување на АСНОМ.

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Население во минатото
ГодинаНас.±%
194816.031—    
195317.047+6.3%
196115.857−7.0%
197112.991−18.1%
ГодинаНас.±%
198110.593−18.5%
19918.061−23.9%
19946.272−22.2%
20025.507−12.2%
Забелешка: Податоците се однесуваат на населените места во Општина Дебрца според административната поделба од 2004 година.
Извор: Државен завод за статистика на Република Македонија

Според пописот од 2002 година, општината имала население од 5.507 жители, од кои

Народ Вкупно Удел (%)
Македонци 5.323 96,68
Албанци 153 2,78
Турци 2 0,04
Роми 0 0,00
Власи 0 0,00
Срби 8 0,14
Бошњаци 0 0,00
останати 20 0,34
Вероисповед Вкупно
православни 5.322
муслимани 167
католици 6
протестанти 1
останати 11
Јазик Вкупно
македонски 5.322
албански 154
турски 2
ромски 0
влашки 0
српски 12
бошњачки 0
останати 17

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Градоначалник на Општина Дебрца е Зоран Ногачески од редовите на СДСМ. Тој бил избран на локалните избори од 2017 година за мандат од четири години.[1] Советот на Општина Дебрца е составен од 11 члена. Според последните локални избори од 2017 година, членовите на советот според политичката припадност за мандатот 2017-2021 се:

 
  СДСМ: 6 места
  ВМРО-ДПМНЕ: 4 места
  Независни: 1 место

Културни и природни знаменитостиУреди

  • Манастир „Сите Свети“ во село Лешани.

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. „Мандати за градоначалници и совет во РМ – Локални избори 2017“. Државна изборна комисија на Македонија. Посетено на 18 октомври 2017.

Надворешни врскиУреди