Волино — село во Општина Дебрца, во околината на градот Струга.

Волино
Волино is located in Македонија
Волино
Местоположба на Волино во Македонија
Координати 41°13′13″N 20°44′26″E / 41.22028° СГШ; 20.74056° ИГД / 41.22028; 20.74056Координати: 41°13′13″N 20°44′26″E / 41.22028° СГШ; 20.74056° ИГД / 41.22028; 20.74056
Општина Coat of arms of Debarca Municipality.svg Дебрца
Население 462 жит.
(поп. 2002)
Надм. вис. 693 м
Мреж. место Волино
Волино на општинската карта
Волино во Општина Дебарца.svg

Атарот на Волино во рамките на општината
Фонтана во сретселото.

Географија и местоположбаУреди

 
Споменици од НОБ] во сретселото.

Селото се наоѓа во Струшкото Поле, во близина на реката Сатеска. Оддалечено е подеднакво 15 километри од најблиските два града, Охрид и Струга.

ИсторијаУреди

Според податоците од 1873 година, селото имало 45 домаќинства со 120 жители христијани (Македонци).[1]

Според податоците на Васил К’нчов од 1900 година, селото имало 330 жители христијани (Македонци).[2]

Според секретарот на бугарската егзархија Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Волино имало 280 Македонци, егзархисти.[3]

ДемографијаУреди

Според пописот од 2002 година, во селото Волино живеат 462 жители, сите Македонци.[4]

На табелата е прикажан бројот на населението низ сите пописни години:[4]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 330[2] 280[3] 609 666 739 752 863 690 512 462

РодовиУреди

Волино е македонско село.

Според истражувањата на Бранислав Русиќ од крајот на 1940тите, родови во селото биле:

 • Староседелци: Скепаровци (5 к.), Сиљановци (2 к.), Јовевци (2 к.), Андрониковци (1 к.), Ивановци (4 к.), Коросковци (7 к.) и Симоновци (4 к.)
 • Доселеници со непознато потекло: Ногачевци (3 к.), Чалдрмовци (2 к.), Трпковци (2 к.), Терзијовци (4 к.) и Цакулевци (2 к.)
 • Доселеници со познато потекло: Кожевци или Марковци (12 к.) доселени се околу 1855 година од селото Волкодери во Преспа; Карадаковци или Бочевци (4 к.) доселени се во средината на 19 век од некое место Карадак во Црна Гора; Стојевци (6 к.) доселени се околу 1852 година од селото Требеништа; Мочаровци (4 к.) доселени се околу 1860 година од селото Мешеишта; Јанкуловци (5 к.) доселени се кога и претходниот род од селото Лешани во Дебрца. Таму имале истоимени роднини; Неловци (1 к.) доселени се околу 1860 година од некое село во Дебрца; Ливоиштанци или Шијаковци (3 к.) доселени се во 1872 година од селото Ливоишта; Ливоиштанци или Јаќимовци (2 к.) доселени се во 1875 година исто така од Ливоишта; Трповци (2 к.), Печовци (3 к.), Пупанчевци (3 к.) и Чкрковци (2 к.) доселени се во исто време, околу 1900 година од селото Ливада; Вељановци или Ѓоросановци (2 к.) доселени се во 1903 година од селото Присовјани во Малесија; Чкуртевци (4 к.) доселени се во 1925 година од селото Биџево; Далчевци (1 к.) доселени се во 1919 година од селото Мороишта; Секуловци или Прентовци (1 к.) доселени се во 1942 година од селото Мислешево, каде имале истоимени роднини.[5]

Според истражувањата на Јован Трифуноски од 1979 година, родови во селото:[6]

 • Родови староседелски и доселенички со непознато место на старина се: Скепаровци (6 к.); Ѓошовци или Чалдрмовци (4 к.); Каросковци (10 к.); Марковци (20 к.); Сиљановци (10 к.); Мочаровци (7 к.); Ивановци (7 к.); Ногачевци (6 к.); Петковци (3 к.); Тупанчевци (7 к.); Ѓоросановци (5 к.); Терзиовци (9 к.) и Стојевци (8 к.).
 • Доселеници со познато потекло се: Трпковци (8 к.), Доневци (3 к.), Јанкуловци (7 к.) и Трповци (4 к.) доселени се од соседното сега албанско село Ливада, доселени се во времето кога во Ливада почнале да се населуваат Албанците муслимани, односно околу 1870-тите; Скуртевци (4 к.) доселени се од струшкото село Биџево; Ливоиштани (5 к.) доселени се од охридското село Ливоишта. Сите доселенички родови во селото се доселени до крајот на османското владеење.

Според поновите истражувањата родови во селото:

Општествени установиУреди

Цркви[9]

Култура и спортУреди

ФК Сатеска (Волино)

ИселеништвоУреди

Од родовите поединечно се знае за следните иселеници до крајот на 1940тите:

 • Од Ивановци иселеници има во: Аргентина (едно семејство од 1923 година).
 • Од Трпковци иселеници има во: Северна Америка (две семејства од 1925 година).
 • Од Терзијовци иселеници има во: Романија (две семејства од 1909 година).
 • Од Карадаковци иселеници има во: САД (едно семејство од 1924 година).
 • Од Стојевци иселеници има во: Австралија (едно семејство од 1922 година).
 • Од Кожевци иселеници има во: САД (две семејства од 1923 година) и во Струга (едно семејство од 1942 година).
 • Од Пупанчевци иселеници има во: Струга (две семејства од 1942 година).
 • Од Чкрковци иселеници има во: Драслајца (две семејства од 1919 година) и во Битола (едно семејство од 1945 година).
 • Од Вељановци иселеници има во: Мислешево (како домазет од 1938 година).[5]

Администрација и политикаУреди

Изборно местоУреди

Во селото постои изборното место бр. 1346 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште. Во ова изборно место е опфатено и селото Расино.[10]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 487 гласачи.[11]

НаводиУреди

 1. „Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.“ Македонски научен институт, София, 1995, стр.102-103.
 2. 2,0 2,1 Кънчов, В. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, с.253
 3. 3,0 3,1 Brancoff, D.M. La Macédoine et sa Population Chrétienne. Avec deux cartes ethnographiques, Paris, 1905, pp. 164 – 165.
 4. 4,0 4,1 Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година) *Државен завод за статистика http://makstat.stat.gov.mk.
 5. 5,0 5,1 Русиќ, Бранислав. Струшко Поле-Волино. Архивски фонд на МАНУ АЕ 88/1.
 6. Ф., Трифуноски, Јован (1992). Охридско-струшка област : антропогеографска проучавања. Srpska akademija nauka i umetnosti. ISBN 8670251582. OCLC 27418468.
 7. "ВОЛИНО". Општина Дебрца (англиски). 2019-03-11. Посетено на 2019-11-29.
 8. "За училиштето". македонски: ОУ „Дебрца“ - Белчишта. Посетено на 22 август 2016.
 9. "Цркви". Дебарско-кичевска епархија. Посетено на 2010-08-22.
 10. "Описи на ИМ". Посетено на 3 ноември 2019.
 11. "Претседателски избори 2019". Посетено на 3 ноември 2019.

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди