Општина Мешеишта
денес дел од Општина Дебрца


Општи податоци
Седиште Мешеишта
Демографија
Население 2.567[1] жит.
Населени места
Самоуправа
Контактни податоци

Општина Мешеишта — поранешна општина во Југозападна Македонија, создадена во 1996 година,[2] а престанала да постои според законот за територијална поделба на Македонија во 2004 година, кога заедно со поранешната Општина Белчишта и дел од територијата на Општина Охрид ја создале новата Општина Дебрца. Центар на општината било селото Мешеишта.[2]

Населени места

уреди

Во Општина Мешеишта спаѓале следниве села: Волино, Горенци, Климештани, Мешеишта, Оровник и Требеништа.

Демографија

уреди

Заедно со Општина Белчишта, Општина Мешеишта според пописот од 2002 година го има следниот состав на население:[1]

Статистички податоци кои се водат и одделно за Општина Мешеишта и Општина Белчишта според пописот од 2002 година, етничкиот состав е следен:

Националност Општина Мешеишта Општина Белчишта
Македонци 2.403 2.921
Албанци 153 0
Турци 2 0
Роми 0 0
Власи 1 0
Срби 2 6
Бошњаци 0 0
останати 6 13

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Архивирано од изворникот на 2012-03-24. Посетено на 18 октомври 2014.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  2. 2,0 2,1 „Закон за територијалната поделба на Република Македонија и определување на подрачјата на единиците на локалната самоуправа, "Сл. Весник на Република Македонија" бр. 49/96 од 14.09.1996 година“.

Поврзано

уреди