ФК Сатеска е македонски фудбалски клуб од село Волино, Општина Дебрца. ФК Сатеска се натпреварува во Третата македонска лига - Југозапад, а во минатото има играно во 3 МФЛ-Југозападен Регион (Езерски регион) и има играно во 1/16 финалето од Купот на Македонија Името на клубот доаѓа од реката Сатеска која минува низ селото.

ФК Сатеска
Податотека:FK Sateska Logo.jpg
Целосно имеФудбалски Клуб Сатеска
Основан1949[1]
СтадионСтадион Ѓоргов Мост
ЛигаТрета македонска лига - Југозапад
2019/20
(недовршена)
Трета лига - Југозапад, 11. од 14 места

Играчи 2012/13Уреди

ГолманиУреди

1. Костадин Силјаноски  
12. Бојан Ногачески  

ОдбранаУреди

2. Игор Терзиоски  
3. Кристијан Чалдрмоски  
4. Александар Силјаноски  
5. Илија Трпкоски  

Среден редУреди

6. Даниел Митрески  
10.Никола Скепароски  
11.Димитар Скепароски  
15.Климент Николоски  
8. Саше Силјаноски  

НападУреди

7. Дарко Бочески  
14. Игор Маркоски  
16. Ѓоко Иваноски  

НаводиУреди

  1. „Macedonian Football | Sateska – Macedonian Football“. macedonianfootball.com. Посетено на 2018-03-16.