Општина Охридопштина во Западна Македонија. Центар на општината е градот Охрид. Општината е проширена кога со новата територијална поделба на Република Македонија од 2005 година кон поранешната Општина Охрид е припоена и Општина Косел.

Општина Охрид
Општина
Знаме на Општина ОхридГрб на Општина Охрид
Карта
ДржаваМакедонија
СедиштеОхрид
Населени места
Управа
 • ГрадоначалникКирил Пецаков
Површина
 • Вкупна389,93 км2 (150,55 ми2)
Население (2021)[1]
 • Вкупно51.428
 • Густина130/км2 (340/ми2)
Час. појасCET (UTC+01:00)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+02:00)
Повикувачки број+046
Регистарски табличкиOH
Мреж. местоohrid.gov.mk
Карта на Општина Охрид со селските атари.
Демографска карта на Општина Охрид со селските атари.
Природно и културно наследство на Охридскиот регион
светско наследство на УНЕСКО
Црквата „Св. Јован Канео“ над езерото
КритериумКултурно и природно: i, iii, iv, vii
Навод99
Запис1979 (3-то заседание)
Дополнувања1980

Историја уреди

Стопанство уреди

Демографија уреди

Население во минатото
ГодинаНас.±%
194824.028—    
195326.518+10.4%
196131.438+18.6%
197141.028+30.5%
198153.637+30.7%
199157.896+7.9%
199454.491−5.9%
200255.749+2.3%
Забелешка: Податоците се однесуваат на населените места во Општина Охрид според административната поделба од 2004 година.
Извор: Државен завод за статистика на Република Македонија

Според новата територијална организација од 2004 година (припојување на Општина Косел), во Општина Охрид живеат 55.749 жители, од кои:[2]

Народ Вкупно Удел (%)
Македонци 47.344 84,93
Албанци 2.962 5,31
Турци 2.268 4,07
Роми 69 0,12
Власи 323 0,58
Срби 366 0,66
Бошњаци 29 0,05
останати 2.388 4,28
Вероисповед Вкупно
православни 47.468
муслимани 7.684
католици 132
протестанти 4
останати 461
  • Општина Охрид - Основни статистички податоци</ref>.
Јазик Вкупно
македонски 48.512
албански 3.974
турски 2.237
ромски 26
влашки 158
српски 325
бошњачки 10
останати 507

Општествени установи уреди

Самоуправа и политика уреди

 
Седиштето на локалната самоуправа

Тековен градоначалник на Општина Охрид е Кирил Пецаков. На локалните избори од 2017 година за градоначалник бил избран Јован Стојаноски од редовите на СДСМ[3], но тој ненадејно починал на 15 декември 2018 година додека сè уште ја носел функцијата градоначалник.[4] Георгиевски пред оваа функција бил назначен за заменик градоначалник од Стојановски. Советот на општина Охрид е составен од 23 члена. Според последните локални избори од 2017 година, членовите на советот според политичката припадност за мандатот 2017-2021 се:

 
  СДСМ: 11 места
  ВМРО-ДПМНЕ: 10 места
  ДУИ: 2 места

Културни и природни знаменитости уреди

Редовни настани уреди

Личности уреди

Култура и спорт уреди

Иселеништво уреди

Извори уреди

  1. „Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2021 - прв сет на податоци“. Државен завод за статистика на Македонија. Посетено на 30 март 2022.
  2. „Население во Република Македонија на 31.12 по специфични возрасни групи, по пол, по општини, по години“. Државен завод за статистика на Република Македонија. Посетено на 2 мај 2018.[мртва врска]
  3. „Мандати за градоначалници и совет во РМ – Локални избори 2017“. Државна изборна комисија на Македонија. Посетено на 18 октомври 2017.
  4. „Почина градоначалникот на Охрид Јован Стојановски“. Сакам Да Кажам. 15 декември 2018. Посетено на 15 декември 2018.

Наводи уреди

Надворешни врски уреди