Општина Охрид

Охрид

Map of Ohrid Municipality.svg

Знаме на Општина Охрид Грб на Општина Охрид
Знаме Грб
Општи податоци
Седиште Град Охрид
Површина 389,93 км2
Демографија
Население 55.749 жит.
- проценка од 31.12.2016 51.591 жит.
Густина 142,97 жит./км2
Населени места
Самоуправа
Градоначалник Кирил Пецаков
Контактни податоци
Седиште Димитар Влахов 52 6000 Охрид
Мреж. место Службен портал

Општина Охридопштина во Западна Македонија. Центар на општината е градот Охрид. Општината е проширена кога со новата територијална поделба на Република Македонија од 2005 година кон поранешната Општина Охрид е припоена и Општина Косел.

Карта на Општина Охрид со селските атари.
Демографска карта на Општина Охрид со селските атари.
Природно и културно наследство на Охридскиот регион
светско наследство на УНЕСКО
Ohrid StJohn Kaneo.jpg
Црквата „Св. Јован Канео“ над езерото
КритериумКултурно и природно: i, iii, iv, vii
Навод99
Запис1979 (3-то заседание)
Дополнувања1980

ИсторијаУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Население во минатото
ГодинаНас.±%
194824.028—    
195326.518+10.4%
196131.438+18.6%
197141.028+30.5%
198153.637+30.7%
199157.896+7.9%
199454.491−5.9%
200255.749+2.3%
Забелешка: Податоците се однесуваат на населените места во Општина Охрид според административната поделба од 2004 година.
Извор: Државен завод за статистика на Република Македонија

Според новата територијална организација од 2004 година (припојување на Општина Косел), во Општина Охрид живеат 55.749 жители, од кои:[1]

Народ Вкупно Удел (%)
Македонци 47.344 84,93
Албанци 2.962 5,31
Турци 2.268 4,07
Роми 69 0,12
Власи 323 0,58
Срби 366 0,66
Бошњаци 29 0,05
останати 2.388 4,28
Вероисповед Вкупно
православни 47.468
муслимани 7.684
католици 132
протестанти 4
останати 461
  • Општина Охрид - Основни статистички податоци</ref>.
Јазик Вкупно
македонски 48.512
албански 3.974
турски 2.237
ромски 26
влашки 158
српски 325
бошњачки 10
останати 507

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Тековен градоначалник на Општина Охрид е Константин Георгиевски кој е вршител на должноста од 25 декември 2018 година, избран од општинскиот совет со 15 гласови за од вкупно 23 советници. На локалните избори од 2017 година за градоначалник бил избран Јован Стојаноски од редовите на СДСМ[2], но тој ненадејно починал на 15 декември 2018 година додека сè уште ја носел функцијата градоначалник.[3] Георгиевски пред оваа функција бил назначен за заменик градоначалник од Стојановски. Советот на општина Охрид е составен од 23 члена. Според последните локални избори од 2017 година, членовите на советот според политичката припадност за мандатот 2017-2021 се:

 
  СДСМ: 11 места
  ВМРО-ДПМНЕ: 10 места
  ДУИ: 2 места

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

ИзвориУреди

  1. „Население во Република Македонија на 31.12 по специфични возрасни групи, по пол, по општини, по години“. Државен завод за статистика на Република Македонија. Посетено на 2 мај 2018.
  2. „Мандати за градоначалници и совет во РМ – Локални избори 2017“. Државна изборна комисија на Македонија. Посетено на 18 октомври 2017.
  3. „Почина градоначалникот на Охрид Јован Стојановски“. Сакам Да Кажам. 15 декември 2018. Посетено на 15 декември 2018.

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди