Куп на Македонија во ракомет 2019 (мажи)

Купот на Македонија 2019 - 27. издание на Македонскиот ракометен куп. Турнирот бил одржан во Спортската сала Куманово во Куманово, од 10 до 11 мај 2019 година. Купот бил освоен од Металург по шести пат.

2019 Куп на Македонија
Податоци за турнирот
Домаќини Македонија
Датуми10 – 11 мај
Екипи4
ОдржувалиштаСпортска сала Куманово (во Куманово градови-домаќини)
Конечен исход
ПрвакМеталург (6. титула)
ВторопласиранВардар
Статистикa за турнирот
Натпревари3
Дадени голови188 (62.67 по натпр.)

Место на одржување

уреди
Куманово
Спортска сала Куманово
Капацитет: 4,150

Квалификации

уреди

Осминафинале

уреди

Група 1

уреди

Полуфиналe

23 февруари 2019
13:00 СЕВ
Весна Акумулатори 27 - 25 Куманово Спортскa сала Софија Петровска, Пробиштип
Гледачи: 200
Судии: Александар Вукашиновски, Мирко Трајковски
О. Пешовски 10 (13 - 11) Н. Денковски 13
Извештај
23 февруари 2019
19:00 СЕВ
Македонија Ѓорче Петров 35 - 36 Металург 2 Училишна сала Кочо Рацин, Скопје
Гледачи: 200
Судии: Ѓорѓи Начевски, Славе Николов
М. Димовски 10 (10 - 16) С. Додиќ 12
Извештај

Финалe

24 февруари 2019
12:00 СЕВ
Металург 2 46 - 29 Весна Акумулатори Спортска сала Автокоманда, Скопје
Гледачи: 100
Судии: Спаско Ќаев, Глигор Ќаев
Д. Кондев, Т. Тодевски 10 (22 - 12) О. Пешовски 9
Извештај

Група 2

уреди

Полуфиналe

23 февруари 2019
18:00 СЕВ
Аеродром 25 - 31 Јуниор К. В. Спортскa сала Автокоманда, Скопје
Гледачи: 100
Судии: Исмаил Металари, Ненад Николовски
Б. Антевски 8 (13 - 15) Л. Ников 8
Извештај
23 февруари 2019
13:00 СЕВ
Работнички 44 - 26 Риниа М СРЦ Кале, Скопје
Гледачи: 50
Судии: Иво Ѓорѓиевски, Игор Наумовски
М. Игнов, Н. Димитров 10 (22 - 16) Б. Маркоски 10
Извештај

Финалe

24 февруари 2019
12:30 СЕВ
Работнички 28 - 30 Јуниор К. В. СРЦ Кале, Скопје
Гледачи: 100
Судии: Виктор Андонов, Стојанчо Јовановски
К. Анастасовски 8 (16 - 14) Х. Биковски, Л. Ников 8
Извештај

Група 3

уреди

Полуфиналe

24 февруари 2019
11:00 СЕВ
Партизан 19 - 23 Младост Богданци Спортскa сала 26 Април, Гевгелија
Гледачи: 200
Судии: Роберт Пановски, Божидар Димитриевски
М. Брзанов 5 (8 - 11) Ѓ. Банцаклиски 5
Извештај
24 февруари 2019
13:00 СЕВ
Тиквеш 2014 29 - 27 Преспа 2015 Спортскa сала 26 Април, Гевгелија
Гледачи: 200
Судии: Рубинчо Седлоски, Горан Ангелески
О. Лазов 8 (17 - 10) Н. Мирков 6
Извештај

Финалe

24 февруари 2019
17:30 СЕВ
Младост Богданци 29 - 32 Тиквеш 2014 Спортскa сала 26 Април, Гевгелија
Гледачи: 200
Судии: Рубинчо Седлоски, Горан Ангелески
М. Стоилов 15 (12 - 10) И. Грозданов 10
Извештај

Група 4

уреди

Полуфиналe

24 февруари 2019
11:00 СЕВ
Младост 09 22 - 27 Астраион Хендбол Спортскa сала Парк, Струмица
Гледачи: 150
Судии: Михајло Илиевски, Методија Илиевски
И. Митревски 8 (13 - 12) И. Ончев 6
Извештај
24 февруари 2019
13:00 СЕВ
Вардар Неготино 32 - 14 Текстилец Спортскa сала Парк, Струмица
Гледачи: 20
Судии: Дејан Георгиевски, Димитар Георгиевски
Д. Кузманов, Д. Коцев 7 (15 - 5) В. Петров 6
Извештај

Финалe

24 февруари 2019
17:30 СЕВ
Вардар Неготино 21 - 24 Астраион Хендбол Спортскa сала Парк, Струмица
Гледачи: 500
Судии: Дејан Георгиевски, Димитар Георгиевски
Р. Трајковски 8 (12 - 12) И. Ончев 8
Извештај

Четвртфинале

уреди

Група 1

уреди

Домаќин на турнирот на групата 1 бил Еурофарм Работник.[1]

Полуфиналe

19 април 2019
13:00 СЕЛВ
Астраион Хендбол 22 - 34 Вардар Јуниор Спортска сала Боро Чурлевски, Битола
Гледачи: 150
Судии: Никола Пауновски, Оливер Спировски
С. Стојанов 9 (11 - 16) М. Димов 8
Извештај
19 април 2019
15:00 СЕЛВ
Охрид 2013 20 - 34 Еурофарм Работник Спортска сала Боро Чурлевски, Битола
Гледачи: 350
Судии: Александар Вукашиновски, Мирко Трајковски
И. Тасески, С. Димитријески 4 (10 - 19) Ф. Кузмановски 7
Извештај

Финалe

19 април 2019
19:30 СЕЛВ
Еурофарм Работник 38 - 27 Вардар Јуниор Спортска сала Боро Чурлевски, Битола
Гледачи: 450
Судии: Рубин Седлоски, Горан Ангелески
Ф. Кузмановски 7 (23 - 12) Д. Кукуловски 13
Извештај

Група 2

уреди

Домаќин на турнирот на групата 2 бил Металург.[1]

Полуфиналe

19 април 2019
16:00 СЕЛВ
Радовиш 16 - 39 Пролет 62 Спортска сала Автокоманда, Скопје
Судии: Виктор Начевски, Даниело Божиновски
Ј. Ѓорѓиев 5 (7 - 16) Ф. Ролевски, И. Џонов 6
Извештај
19 април 2019
18:00 СЕЛВ
Металург 39 - 21 Јуниор К. В. Спортска сала Автокоманда, Скопје
Гледачи: 150
Судии: Виктор Андонов, Стојанче Андоновски
М. Шилегов 7 (16 - 12) М. Гичев 7
Извештај

Финалe

20 април 2019
18:30 СЕЛВ
Металург 31 - 29 Пролет 62 Спортска сала Автокоманда, Скопје
Гледачи: 150
Судии: Исмаил Металари, Ненад Николовски
А. Токиќ 8 (16 - 15) Л. Андоновски, И. Џонов 6
Извештај

Група 3

уреди

Домаќин на турнирот на групата 3 бил Бутел Скопје.[1]

Полуфиналe

20 април 2019
13:00 СЕЛВ
Тиквеш 2014 40 - 31 Борец Училишна сала Андон Димитров, Скопје
Гледачи: 300
Судии: Марија Илиева, Силвана Карбеска
Д. Минов 8 (17 - 13) Л. Стојанов 14
Извештај
20 април 2019
15:00 СЕЛВ
Пелистер 20 - 29 Бутел Скопје Училишна сала Андон Димитров, Скопје
Гледачи: 500
Судии: Димитар Георгиевски, Дејан Георгиевски
М. Поповиќ, Ч. Табангует 4 (10 - 15) М. Мајиќ 6
Извештај

Финалe

20 април 2019
19:00 СЕЛВ
Бутел Скопје 36 - 29 Тиквеш 2014 Училишна сала Андон Димитров, Скопје
Гледачи: 500
Судии: Адриана Здравковска, Сања Божиновска
В. Давидовиќ 6 (24 - 13) П. Пеовски 8
Извештај

Група 4

уреди

Групата 4 немала домаќин. Секој домаќин на еден натпревар бил извлечен преку ждрепка. Во финалето на групата, домаќин бил победникот од натпреварот Струга:Металург 2.[1]

Полуфиналe

20 април 2019
14:00 СЕЛВ
Вардар 45 - 21 Прилеп 2010 Спортски центар Јане Сандански, Скопје
Судии: Лејла Јашар, Михаела Капсарева
С. Калајџиески 9 (23 - 11) М. Свртинов 6
Извештај
20 април 2019
18:00 СЕЛВ
Струга 36 - 28 Металург 2 Училишна сала Нико Нестор, Струга
Гледачи: 250
Судии: Михајло Илиевски, Методија Илиевски
А. Тренчевски 7 (16 - 15) Д. Гошевски 8
Извештај

Финалe

21 април 2019
18:00 СЕЛВ
Струга 24 - 29 Вардар Училишна сала Нико Нестор, Струга
Гледачи: 400
Судии: Димитар Митревски, Благојче Тодоровски
А. Дихамињиа 10 (11 - 19) М. Поповски 8
Извештај

Завршен турнир

уреди

Полуфинале

уреди
10 мај 2019
17:15 СЕЛВ
Металург 34 – 31 Бутел Скопје Спортска сала Куманово, Куманово
Гледачи: 1,200
Судии: Димитар Георгиевски, Дејан Георгиевски
А. Шпенде 6 (17 - 15) М. Мајиќ 10
Извештај
10 мај 2019
19:45 СЕЛВ
Вардар 35 - 30 Еурофарм Работник Спортска сала Куманово, Куманово
Гледачи: 2,000
Судии: Исмаил Металари, Ненад Николовски
повеќемина-3 7 (18 - 16) В. Остроушко 10
Извештај

Финале

уреди
11 мај 2019
20:00 СЕЛВ
Вардар 29 – 29 (3-4 пен.) Металург Спортска сала Куманово, Куманово
Гледачи: 2,000
Судии: Ѓорѓи Начевски, Славе Николов
И. Чупиќ 7 (16 – 12) А. Шпенде 9
Извештај


Победник во Купот на Македонија 2019
 
Металург
6. титула

Признанија

уреди
  • Најкорисен играч на турнирот - Марио Танкоски (Металург)
  • Најдобар стрелец на турнирот - Александар Шпенде (Металург)
  • Најдобар голман на турнирот - Даниел Дупјачанец (Металург)

Извор:[2]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Куп на Македонија“. Ракометна Федерација на Македонија преку web.archive.org. 9 април 2019. Архивирано од изворникот на 2019-05-21. Посетено на 20 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  2. „Металург го освои Купот на Македонија“. macedoniahandball.com.mk преку web.archive.org. 11 мај 2019. Посетено на 11 мај 2019.

Надворешни врски

уреди