РК Охрид

македонски ракометен клуб

ГРК Охридракометен клуб од Охрид, Македонија, кој моментално се натпреварува во македонската супер лига.

ГРК Охрид
Целосен називГрадски Ракометен Клуб
Охрид 2013
Основан2011; пред 13 години (2011)
ИгралиштеСала Билјанини Извори
Приемност3,500
ПрестедателИгор Бежоски
Главен тренерГоран Андоновски
ЛигаСупер Лига на Македонија
2021/226. место (2021/22)
Бои
Клупски бои         
Дресови
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Домашен
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Гостински

Историја уреди

ГРК Охрид е основан во 2011 година. Клубот за прв пат влегол во македонската супер лига во сезоната 2013/14, и во својата премиерна сезона завршил на седмото место во регуларниот дел од сезоната и на второто место во плеј-аут разигрувањето.

Во сезоната 2016/17, ГРК Охрид го освоил првото место на табелата во регуларниот дел од супер лигата, а во плеј-оф разигрувањето го освоиле третото место, зад Вардар и Металург, со што обезбедиле премиерно учество во европските натпреварувања.

Во сезоната 2017/18, ГРК Охрид премиерно учествувал во ЕХФ Купот.[1] Во првото квалификациско коло ГРК Охрид бил подобар од холандскиот тим Фолендам,[2] а во второто коло бил поразен од португалскиот тим Порто.

Моментален состав уреди

Состав за сезоната 2022–23

Голмани
 • 12   Зураб Цинцадзе
 • 16   Виктор Василевски
Леви крила
 • 04   Крсте Андоноски (к)
 • 07   Хазеин Рустамов
 • 17   Никола Ристески
Десни крила
 • 05   Балша Чејовиќ
 • 08   Наум Костов
Пивоти
 • 10   Кристијан Димитриевски
 • 19   Иван Тасески
 • 32   Владимир Бојаниќ

Леви бекови
 • 14   Даниел Андоновски
 • 23   Владимир Наумоски
 • 77   Тоше Ончев
Средни бекови
 • 18   Стефан Бошковски
 • 22   Владан Кастратовиќ
 • 24   Халил Озтурк
Десни бекови
 • 09   Никола Грубиќ
 • 13   Никола Шипинкоски

Наводи уреди

 1. „HC Ohrid 2013“. eurohandball.com преку web.archive.org. Архивирано од изворникот на 2019-12-23. Посетено на 23 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 2. Охрид преку Фолендам до второто коло во ЕХФ Купот! Архивирано на 3 септември 2022 г. mkd.mk; 3 септември 2017

Надворешни врски уреди