Македонска ракометна Супер лига (мажи) 2018/19

Македонската ракометна Супер лига 2018/19, позната и како ВИП Супер машка лига поради спонзорски причини - 27. издание на Македонската Супер Лига. Во оваа сезона првак бил Вардар.

Супер лига 2018/19
Лига Македонска Супер Лига
Спорт ракомет
Број на екипи 12
ТВ Партнер/и МТВ
Сезонски прваци Вардар
  вицепрваци Еурофарм Работник
Сезони на Супер лига

← 2017/18

2019/20 →

Екипи

уреди
Екипа Град Сала Капацитет
Борец Велес Спортска сала Гемиџии 3,500
Бутел Скопје Скопје Спортска сала Иван Хаџи Николов 500
Вардар Скопје Спортски центар Јане Сандански 5,400
Вардар Јуниор Скопје Спортски центар Јане Сандански (мала сала)1 800
Еурофарм Работник Битола Спортска сала Боро Чурлевски 3,500
Металург Скопје Спортска сала Автокоманда 2,000
Охрид 2013 Охрид Спортска сала Билјанини Извори 3,000
Пелистер Битола Спортска сала Боро Чурлевски 3,500
Прилеп 2010 Прилеп Училишна сала Ристе Ристески - Ричко 700
Пролет 62 Скопје Училишна сала Македонско Сонце 500
Радовиш Радовиш Спортска сала 25 Мај 1,400
Струга Струга Спортски центар Тими 1,000
Екипи кои играле во СЕХА лигата

1 Вардар Јуниор одиграл два натпревари (1 и 3 коло) во големата сала Јане Сандански.[1][2]

Регуларен дел

уреди

Табела

уреди

Екипа Нат Поб Нер Пор ДадГол ПриГол Раз Бод
1. Еурофарм Работник 18 17 1 0 622 392 +230 52
2. Пелистер 18 13 2 3 579 473 +106 41
3. Бутел Скопје 18 13 0 5 521 412 +109 39
4. Пролет 62 18 21 1 5 551 456 +95 37
5. Охрид 2013 18 11 0 7 527 463 +64 33
6. Струга 18 9 1 8 481 457 +24 28
7. Радовиш 18 5 0 13 559 610 -51 15
8. Вардар Јуниор 18 4 0 14 451 549 -98 12
9. Прилеп 2010 18 3 1 14 429 597 -168 10
10. Борец 18 0 0 18 396 707 -311 0

Извор: Ракометна Федерација на Македонија

Нат - Одиграни натпревари; Поб - Победи; Пор - Порази; ДадГол - Дадени голови; ПриГол - Примени голови; Раз - Гол разлика; Бод - Бодови.

Пласман во Плеј-оф лигата
Пласман во Плеј-аут лигата

Плеј-аут

уреди

Табела

уреди

Екипа Нат Поб Нер Пор ДадГол ПриГол Раз Бод
1. Охрид 2013 20 18 0 2 690 464 +226 54
2. Струга 20 17 1 2 626 469 +157 52
3. Вардар Јуниор 20 10 0 10 575 569 +6 30
4. Радовиш 20 9 0 11 697 642 +55 27
5. Прилеп 2010 20 5 1 14 520 647 -127 16
6. Борец 20 0 0 20 458 775 -317 0

Извор: Ракометна Федерација на Македонија

Нат - Одиграни натпревари; Поб - Победи; Пор - Порази; ДадГол - Дадени голови; ПриГол - Примени голови; Раз - Гол разлика; Бод - Бодови.


Пласман во баражот за опстанок
Испаѓање во Првата Лига

Бараж за опстанок

уреди
2019 Прилеп 2010 30 - 38 Работнички
(13 - 21)
Извештај

Плеј-оф

уреди

Табела

уреди

Екипа Нат Поб Нер Пор ДадГол ПриГол Раз Бод Заб
1. Вардар 10 8 0 2 324 284 +40 24 2-0; +9
2. Еурофарм Работник1 10 8 0 2 327 259 +68 24 0-2; -9
3. Металург1 10 6 0 4 307 303 +4 18
4. Бутел Скопје 10 3 0 7 271 293 -22 9 1-1; +6
5. Пелистер 10 3 0 7 285 306 -21 9 1-1; -6
6. Пролет 62 10 2 0 8 250 319 -69 6

Извор: Ракометна Федерација на Македонија преку web.archive.org

Нат - Одиграни натпревари; Поб - Победи; Пор - Порази; ДадГол - Дадени голови; ПриГол - Примени голови; Раз - Гол разлика; Бод - Бодови; Заб - Забелешка.

1 Еурофарм Работник и Металург се пријавиле за вајлд карта во Лигата на Шампионите. Само Еурофарм Работник добил зелено светло за учество во елитното натпреварување.[3]


Пласман во Лигата на Шампионите
Пласман во ЕХФ Купот

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. „VIP Супер машка лига 2018/2019 - 1. коло“ (PDF). Ракометна Федерација на Македонија преку web.archive.org. 14 септември 2018. Архивирано од изворникот на 2019-12-04. Посетено на 4 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  2. „VIP Супер машка лига 2018/2019 - 3. коло“ (PDF). Ракометна Федерација на Македонија преку web.archive.org. 27 септември 2018. Архивирано од изворникот на 2019-12-04. Посетено на 4 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  3. „Еурофарм Работник со "Вајлд карта" за Лига на прваци, одлучи ЕХФ“. bitolanews.mk преку web.archive.org. 21 јуни 2019. Архивирано од изворникот на 2019-12-05. Посетено на 5 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски

уреди