Прва македонска ракометна лига 2018/19

Првата македонска ракометна лига 2018/19 — 27. издание на Првата македонска ракометна лига. Во оваа сезона првак бил Металург 2.

Прва лига 2018/19
Лига Прва македонска лига
Спорт ракомет
Број на екипи 8 (Група 1)
8 (Група 2)
Сезонски прваци Металург 2
  вицепрваци Работнички
Сезони на Прва лига

← 2017/18

2019/20 →

Група 1

уреди

Екипи

уреди
Местоположба на екипите во сезоната 2018/19 - Група 1
Екипа Град Сала
Аеродром1 Скопје Спортска сала Автокоманда
Весна Акумулатори Пробиштип Спортска сала Софија Петровска
Металург 2 Скопје Спортска сала Автокоманда
Младост Богданци Богданци Спортска сала Млаз
Партизан Гевгелија Спортска сала 26 Април
Преспа 2015 Ресен Спортска сала Зоран Стојановски
Работнички Скопје СРЦ Кале
Тиквеш 2014 Кавадарци Спортска сала Јасмин

1 Аеродром до крајот на септември настапувал под името ЦЕМС 2018.[1]

Табела

уреди

Екипа Нат Поб Нер Пор ДадГол ПриГол Раз Бод
1. Работнички 14 13 1 0 524 328 +196 40
2. Металург 2 14 10 2 2 472 355 +117 32
3. Тиквеш 2014 14 8 2 4 475 446 +29 26
4. Преспа 2015 14 8 1 5 443 353 +90 25
5. Младост Богданци 14 6 0 8 387 425 -38 18
6. Аеродром 14 5 0 9 438 472 -34 15
7. Весна Акумулатори 14 3 0 11 401 467 -66 9
8. Партизан 14 0 0 14 248 542 -294 0

Извор: Ракометна Федерација на Македонија преку web.archive.org

Нат - Одиграни натпревари; Поб - Победи; Пор - Порази; ДадГол - Дадени голови; ПриГол - Примени голови; Раз - Гол разика; Бод - Бодови.

Пласман во Плеј-оф лигата
Пласман во Плеј-аут лигата

Група 2

уреди

Екипи

уреди
Местоположба на екипите во сезоната 2018/19 - Група 2
Екипа Град Сала
Астраион Хендбол Струмица Спортска сала Парк
Вардар Неготино Неготино Училишна сала Св. Кирил и Методиј
Јуниор К. В.1 Скопје Училишна сала Круме Кепески
Куманово Куманово Спортска сала Куманово
Македонија Ѓорче Петров Скопје Училишна сала Кочо Рацин
Младост 09 Богданци Училишна сала Стефан Мандалов Манданата
Риниа М Скопје Училишна сала 7 март
Текстилец Штип Училишна сала Тошо Арсов

1 Јуниор К. В., до крајот на октомври, настапувал под името Металург Јуниор.[2][3]

Табела

уреди

Екипа Нат Поб Нер Пор ДадГол ПриГол Раз Бод
1. Вардар Неготино 14 10 2 2 390 323 +67 32
2. Младост 09 14 9 2 3 385 350 +35 29
3. Македонија Ѓорче Петров 14 9 0 5 349 327 +22 27
4. Јуниор К. В. 14 8 2 4 367 337 +30 26
5. Астраион Хендбол 14 7 1 6 355 329 +26 22
6. Риниа М 14 5 0 9 398 434 -36 15
7. Текстилец 14 3 1 10 324 394 -70 10
8. Куманово 14 1 0 13 346 420 -74 3

Извор: Ракометна Федерација на Македонија преку web.archive.org

Нат - Одиграни натпревари; Поб - Победи; Пор - Порази; ДадГол - Дадени голови; ПриГол - Примени голови; Раз - Гол разика; Бод - Бодови.

Пласман во Плеј-оф лигата
Пласман во Плеј-аут лигата

Плеј-аут

уреди

Табела

уреди
Екипа Нат Поб Нер Пор ДадГол ПриГол Раз Бод
1. Младост Богданци 14 11 0 3 388 334 +54 33
2. Аеродром 14 9 1 4 504 377 +127 28
3. Астраион Хендбол 14 9 1 4 438 345 +93 28
4. Куманово 14 7 0 7 439 452 -13 21
5. Риниа М 14 6 0 8 424 446 -22 18
6. Текстилец 14 6 0 8 383 425 -42 18
7. Весна Акумулатори 14 4 0 10 377 458 -81 12
8. Партизан 14 3 0 11 357 473 -116 9

Извор: Ракометна Федерација на Македонија

Нат - Одиграни натпревари; Поб - Победи; Пор - Порази; ДадГол - Дадени голови; ПриГол - Примени голови; Раз - Гол разика; Бод - Бодови.

Плеј-оф

уреди

Табела

уреди

Екипа Нат Поб Нер Пор ДадГол ПриГол Раз Бод
1. Металург 2 14 11 1 2 454 376 +78 34
2. Работнички 14 11 0 3 462 380 +82 33
3. Јуниор К. В. 14 9 2 3 392 363 +29 29
4. Младост 09 14 6 0 8 376 381 -5 18
5. Вардар Неготино 14 5 0 9 369 391 -22 15
6. Македонија Ѓорче Петров 14 4 1 9 372 422 -50 13
7. Преспа 2015 14 4 1 9 349 407 -58 13
8. Тиквеш 2014 14 3 1 10 438 492 -54 10

Извор: Ракометна Федерација на Македонија

Нат - Одиграни натпревари; Поб - Победи; Пор - Порази; ДадГол - Дадени голови; ПриГол - Примени голови; Раз - Гол разика; Бод - Бодови.

Пласман во Супер лигата
Пласман во баражот за унапредување

Бараж за унапредување

уреди
2019 Прилеп 2010 30 - 38 Работнички
(13 - 21)
Извештај

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. „Се разделија Аеродром и ЦЕМС“. g-sport.mk преку web.archive.org. 25 септември 2018. Архивирано од изворникот на 2019-12-08. Посетено на 9 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  2. „Прва машка лига 2018/2019 - Група 2 - 7. коло“ (PDF). Ракометна Федерација на Македонија преку web.archive.org. 26 октомври 2018. Архивирано од изворникот на 2019-12-09. Посетено на 9 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  3. „Прва машка лига 2018/2019 - Група 2 - 8. коло“ (PDF). Ракометна Федерација на Македонија преку web.archive.org. 1 ноември 2018. Архивирано од изворникот на 2019-12-09. Посетено на 9 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски

уреди