РК Тиквеш 2014

ракометен клуб од Кавадарци
Не го поистоветувајте со поранешниот клуб Тиквеш.

ГРК Тиквеш 2014ракометен клуб од Кавадарци, Македонија. Клубот моментално се натпреварува во македонската супер лига

ГРК Тиквеш 2014
Целосен називГрадски Ракометен Клуб
Тиквеш 2014
Основан2014; пред 10 години (2014)
ИгралиштеСпортска сала Јасмин
Приемност1,800
Главен тренерДанило Брестовац
ЛигаСупер лига на Македонија
2021/225. место (2021/22)
Бои
Клупски бои         
Дресови

Историја

уреди

Клубот бил основан во 2014 година под името Лозари.[1] За сезоната 2015/16, клубот го сменил името во Тиквеш 2014.

Моментален состав

уреди
Состав за сезоната 2022–23

Голмани
 • 01   Јагош Брауновиќ
 • 12   Марјан Велков
Леви крила
Десни крила
 • 09   Орданчо Лазов
 • 11   Евгениј Темелкоски
Пивоти
 • 18   Никола Стефановиќ
 • 26   Ристе Окардов

Леви бекови
 • 10   Стефан Дрогришки
 • 13   Борче Соколов
 • 22   Мики Лазов
 • 39   Арнад Хамзиќ
Средни бекови
 • 23   Стефан Милков
 • 31   Славчо Шулески
 • 34   Страхиња Симиќ (к)
Десни бекови
 • 19   Мартин Димовски
 • 57   Лазар Петровиќ

Стручен штаб

уреди
Позиција Име
Главен тренер   Данило Брестовац
Помошник тренер   Боро Ѓорѓиев

Наводи

уреди
 1. „Во Кавадарци промовирана ракометната академија „Вардар ДБ". ktv.mk преку web.archive.org. 6 октомври 2014. Архивирано од изворникот на 2019-12-24. Посетено на 24 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски

уреди