РК Текстилец

македонски ракометен клуб

РК Текстилец - ракометен клуб од Штип, Македонија. Клубот моментално се натпреварува во Првата лига.

РК Текстилец
Целосен називРакометен Клуб Текстилец
ИгралиштеУчилишна сала Тошо Арсов
Приемност500
ЛигаПрва лига - Група 1
2018/19Прва лига - Плеаут, 6. (14. севкупно)
Бои
Клупски бои         
Дресови
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Домашен
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Гостински

Историја

уреди

Во сезоната 2011/12, Текстилец ја освоил Првата лига и обезбедил пласман во Супер лигата за следната сезона. Во елитното натпреварување учествувал сè до сезоната 2014/15 кога завршил на претпоследното место и изгубил во баражот за опстанок.

Успеси

уреди
Првак: 2011/12

Надворешни врски

уреди