РК Астраион Хендбол - ракометен клуб од Струмица, Македонија. Клубот моментално се натпреварува во Првата лига.

РК Астраион Хендбол
Целосен називРакометен Клуб Астраион Хендбол
Основансептември 2015; пред 8 години (2015-09)
ИгралиштеСпортска сала Парк
Приемност1,800
ЛигаПрва лига - Група 1
2018/19Прва лига - Плеаут, 3. (11. севкупно)
Бои
Клупски бои         
Дресови
Мреж. место
Матична страница

Историја уреди

Клубот бил основан во септември 2015 година како ракометна школа. Првата сениорска сезона била 2018/19, кога била пријавена екипа во Првата лига.[1]

Наводи уреди

  1. „Астраион го буди ракометот во Струмица“. mkd.mk преку web.archive.org. 23 август 2018. Архивирано од изворникот на 2019-12-24. Посетено на 24 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски уреди