Дејан Георгиевски

Дејан Георгиевски (Скопје, 8 мај 1999) — македонски професионален теквондист. Тој ја претставува Македонија на меѓународно ниво на Светскиот теквондо турнир во машка категорија во тешка категорија.[1]

Дејан Георгиевски
Лични податоци
НационалностМакедонец
Роден(а)8 мај 1999(1999-05-08)(24 г.)
Скопје, Македонија
Спорт
ЗемјаМакедонија Македонија
Спорттеквондо
Дисциплинитешка (+87 кг)

Кариера уреди

Во 2018 година, Георгиевски го освоил сребрениот медал во машка конкуренција во теквондо +80 кг на XVIII Средоземни игри.[2]

Георгиевски во моментов е рангиран на 25-то место во машка категорија +87 кг во тешка категорија на Светскиот ранкинг на теквондо Киоруги и 39-ти во машката олимписка категорија +80 кг. Тој освоил бројни медали меѓу кои Европскиот турнир за олимписки квалификации, Купот на претседателот - Европски регион, Софија опен, Турски опен, Грција опен, Трофеј Галеб Белград - Србија опен, Словенија опен [3][4][5]

Достигнувања уреди

Летни олимписки игри 2020 година уреди

На Олимписките игри во Токио Дејан го освоил сребрениот медал.[6]

Постигнувања на турнири уреди

Резултати од натпреварите
Година Настан G-ранг Место на одржување Освоено место
2021 2021 Европско првенство за сениори G-4 Софија   Бугарија
2020 7-ми Софија опен 2020 G-1 Софија   Бугарија   Златен
2020 Словенија опен 2020 G-1 Љубљана   Словенија   Златен
2019 2nd WTE Multi European Championship G-1 Софија   Бугарија   Златен
2019 Европско клупско првенство G-1 Солун   Грција   Сребрен
2019 Турски опен G-1 Анталија   Турција   Златен
2018 Трофеј Галеб Белград-Србија опен G-1 Белград   Србија   Сребрен
2018 Грција опен G-1 Атина   Грција   Златен
2018 Средоземни игри во Тарагона G-1 Тарагона   Шпанија   Сребрен
2018 1. Опен Мултиевропски игри G-1 Пловдив   Бугарија   Златен
2018 Софија опен 2018 G-1 Софија   Бугарија   Златен
2018 Турски опен 2018 G-1 Истанбул   Турција   Бронзен
2017 WTE European Olympic Weight Category Championships 2017 G-1 Софија   Бугарија   Златен
2017 Софија опен 2017 G-1 Софија   Бугарија   Златен

Наводи уреди

  1. „Taekwondo - Dejan Georgievski“. Athletes Information.
  2. „ATHLETE PROFILE“. Tarragona 2018 Information. Архивирано од изворникот на 2021-07-09.
  3. „Tournaments Record“. World Taekwondo.
  4. „Athelete Information“. Taekwondo Data.
  5. „Conversation with the Macedonian national taekwondo representative Dejan Georgievski before the European Championship: I am going for gold in Sofia“. European Championship Information.
  6. „ДЕЈАН ГЕОРГИЕВСКИ Е ОЛИМПИСКИ ВИЦЕШАМПИОН ВО ТЕКВОНДО“. СДК. 27 јули 2021. Посетено на 27 јули 2021.