РК Македонија Ѓорче Петров

РК Македонија Ѓорче Петров - ракометен клуб од Скопје, Македонија. Клубот моментално се натпреварува во Првата лига.

РК Македонија Ѓорче Петров
Целосен називРакометен Клуб
Македонија Ѓорче Петров
Основан2013; пред 9 години (2013)
ИгралиштеУчилишна сала Кочо Рацин
Приемност500
ЛигаПрва лига - Група 1
2018/19Прва лига - Плејоф, 6.
Бои
Клупски бои         
Дресови

ИсторијаУреди

Клубот бил основан во 2013 година.[1] Во летото 2016 година, управата на Македонија Ѓорче Петров соопштила дека клубот спаднал во финансиски проблеми.[2]

НаводиУреди

  1. „Ѓорче Петров добива наследник на големиот Кометал – во машка конкуренција!“. sport1.mk преку web.archive.org. 13 септември 2018. Посетено на 24 декември 2019.
  2. „Згасна ракометниот клуб Македонија Ѓорче Петров“. gol.mk преку web.archive.org. 20 август 2016. Посетено на 24 декември 2019.

Надворешни врскиУреди