РК Бутел Скопје

ракометен клуб од Скопје

РК Бутел Скопјеракометен клуб од Скопје, Македонија. Клубот моментално се натпреварува во македонската супер лига.

РК Бутел Скопје
Целосен називРакометен Клуб
Бутел Скопје
Основанавгуст 2017; пред 6 години (2017-08)
ИгралиштеСала Андон Димитров
Приемност500
Главен тренерКристијан Грчевски
ЛигаСупер лига на Македонија
2021/223. место (2021/22)
Бои
Клупски бои         
Дресови

Историја

уреди

Клубот бил основан во август 2017 година.[1] Во својата деби сезона, тие ја освоиле Првата лига. Во сезоната 2018/19 во Супер лигата, откако завршил на четвртото место во лигата, клубот обезбедил пласман во ЕХФ Купот за следната сезона. Во ЕХФ Купот, екипата изгубила во втората рунда.[2]

Моментален состав

уреди
Состав за сезоната 2022–23

Голмани
 • 01   Наум Симјановски
 • 12   Филип Ивановски
 • 30   Бојан Блажевски
Леви крила
 • 03   Дамјан Субашевски
 • 64   Мирко Мајиќ
Десни крила
Пивоти
 • 22   Стефан Стојчевиќ
 • 33   Владимир Јевтиќ
 • 34   Кристијан Василевски
 • 42   Дејан Михајловиќ

Леви бекови
 • 06   Јовица Младеновски
 • 07   Томче Стојановски
 • 24   Мартин Манасков
 • 77   Илија Табаков
Средни бекови
 • 08   Димитар Ѓорѓиевски
 • 13   Стефан Крстевски
 • 43   Петар Цветковски
Десни бекови
 • 10   Филип Николов
 • 18   Андреј Петрушевски
 • 96   Кристијан Давитковски

Успеси

уреди
Првак: 2017/18

Наводи

уреди
 1. „Се раѓа нов амбициозен проект: РК Бутел Скопје ќе ја освојува Македонија“. 24rakomet.mk преку web.archive.org. 11 август 2017. Архивирано од изворникот на 2019-12-25. Посетено на 25 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 2. „HC Butel Skopje“. eurohandball.com преку web.archive.org. Архивирано од изворникот на 2019-12-25. Посетено на 25 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски

уреди