Методија Илиевски

Методија Илиевски - Креола (роден на 20 април 1914 година во Битола - починал во 1984 година во Скопје) — македонски оперски пејач.[1]

Методија Илиевски
Роден 20 април 1914
Битола, Кралство Србија
Починал 1984
Скопје, СФРЈ
Националност Македонец
Занимање оперски пејач

ЖивотописУреди

Илиевски пеење научил приватно кај Ст. Липша. Во Операта на МНТ бил од 1948 до 1972 година. Во почетокот како член на Хорот, а подоцна како солист, бил носител на басовскиот репертоар во првите две децении од дејноста на Операта. Остварил повеќе од 45 помали и поголеми улоги, меѓу кои позначајни се: Дон Базилио (Севилскиот бербер), Дулкамара (Љубовен напиток), Филип (Дон Карлос), Спарафучиле (Риголето), Цар Самуил во истоимената опера од К. Македонски. Поседувал мек и пријатен глас со басовско-баритонски тембр.

НаводиУреди

  1. Ристовски, Блаже, уред. (2009). „Илиевски“. Македонска енциклопедија. , книга I (А-Љ). Скопје: МАНУ. стр. 598. Text "series " ignored (help)