Куп на Македонија во ракомет 2020 (мажи)

Купот на Македонија 2020 - 28. издание на Македонскиот ракометен куп. Турнирот требал да се одржи во мај 2020 година.

2020 Куп на Македонија
Податоци за турнирот
Домаќини Македонија
Датумимај

Поради ширењето на пандемијата COVID-19 од вирусот SARS-CoV-2, Ракометната Федерација на Македонија на 12 март 2020 одлучила, поради безбедноста на ракометните работници, привремено да ги суспендира натпреварувањата организирани од Федерацијата.[1] Потоа куп натпреварувањето било дефинитивно и не го дочекало својот крај.

Квалификации уреди

Бараж уреди

Поради што Борец и Текстилец завршиле на последните места во своите групи во Првата лига, тие морале да играаж бараж односно претквалификации за влез во осминафиналните квалификации.[2]

27 февруари 2020
19:30 СЕВ
Борец 30 - 24 Текстилец Спортска сала Гемиџии, Велес
Гледачи: 500
Судии: Михајло Илиевски, Методија Илиевски
повеќемина-3 6 (12 - 13) К. Гогов 12
Извештај

Осминафинале уреди

Извлекувањето на групите било извршено на 26 декември 2019 година.[2]

Група 1 уреди

Полуфиналe

29 февруари 2020
19:00 СЕВ
Македонија Ѓорче Петров 18 - 36 КЛ7 Училишна сала Кочо Рацин, Скопје
Судии: Александар Вукашиновски, Мирко Трајковски
Б. Ѓорѓиевски 6 (9 - 14) М. Димовски 8
Извештај
29 февруари 2020
17:00 СЕВ
Риниа М 24 - 37 Јуниор К. В. Училишна сала 7 март, Скопје
Судии: Виктор Андонов, Стојанчо Јовановски
Б. Марковски 12 (12- 21) Ц. Благопетров 9
Извештај

Финалe

1 март 2020
19:00 СЕВ
Јуниор К. В. 17 - 20 КЛ7 Училишна сала Круме Кепески, Скопје
Гледачи: 100
Судии: Александар Вукашиновски, Мирко Трајковски
Д. Трајковски 7 (6 - 12) Б. Илиевски 5
Извештај

Група 2 уреди

Полуфиналe

29 февруари 2020
09:00 СЕВ
Младост Богданци 32 - 48 Тиквеш 2014 Спортска сала Јасмин, Кавадарци
Судии: Виктор Начевски, Данило Божиновски
М. Стоилов 18 (15 - 23) Б. Толов 8
Извештај
29 февруари 2020
11:00 СЕВ
Алушовски 30 - 25 Преспа 2015 Спортска сала Јасмин, Кавадарци
Судии: Рубинчо Седлоски, Горан Ангелески
П. Атанасиевиќ 7 (17 - 9) М. Бабановски 9
Извештај

Финалe

29 февруари 2020
17:00 СЕВ
Тиквеш 2014 41 - 23 Алушовски Спортска сала Јасмин, Кавадарци
Судии: Виктор Начевски, Данило Божиновски
Д. Минов 7 (20 - 12) Д. Рачевски 7
Извештај

Група 3 уреди

Полуфиналe

1 март 2020
10:00 СЕВ
Борец 21 - 29 Астраион Хендбол Училишна сала Св. Кирил и Методиј, Неготино
Судии: Иван Илиевски, Александар Марковски
Л. Стојанов, К. Машавелов 3 (11 - 17) М. Котевски, Џ. Касапов 4
Извештај
1 март 2020
12:00 СЕВ
Вардар Неготино 37 - 28 Куманово Училишна сала Св. Кирил и Методиј, Неготино
Судии: Димитар Митревски, Благојче Тодоровски
К. Ристов 9 (17 - 15) М. Стошиќ 6
Извештај

Финалe

1 март 2020
19:00 СЕВ
Вардар Неготино 26 - 26 (3-2 пен.) Астраион Хендбол Училишна сала Св. Кирил и Методиј, Неготино
Судии: Димитар Митревски, Благојче Тодоровски
(14 - 14)
Извештај

Група 4 уреди

Полуфиналe

1 март 2020
10:00 СЕВ
Партизан 22 - 28 Прилеп 2010 Училишна сала Ристе Ристески - Ричко, Прилеп
Судии: Глигор Ќаев, Спаско Ќаев
Т. Узунчев 10 (7 - 17) Ф. Пајкоски 6
Извештај
1 март 2020
12:00 СЕВ
Аеродром 34 - 24 Јехона Училишна сала Ристе Ристески - Ричко, Прилеп
Судии: Рубинчо Седлоски, Горан Ангелески
(15 - 10)
Извештај

Финалe

1 март 2020
19:00 СЕВ
Прилеп 2010 32 - 29 Аеродром Училишна сала Ристе Ристески - Ричко, Прилеп
Судии: Глигор Ќаев, Спаско Ќаев
Х. Бикоски 8 (15 - 15) М. Лефковски 11
Извештај

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Соопштение за јавност“. Ракометна Федерација на Македонија преку web.archive.org. 12 март 2020. Архивирано од изворникот на 2020-03-13. Посетено на 22 февруари 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  2. 2,0 2,1 „Познат костурот од Купот на Македонија, суперлигашите се приклучуваат во април“. gol.mk преку web.archive.org. 26 декември 2019. Архивирано од изворникот на 2019-12-26. Посетено на 26 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски уреди