РК Преспа 2015 - ракометен клуб од Ресен, Македонија. Клубот моментално се натпреварува во Првата лига.

РК Преспа 2015
Целосен називРакометен Клуб Преспа 2015
ИгралиштеСпортска сала Зоран Стојановски
Приемност1,000
ЛигаПрва лига - Група 2
2018/19Плејоф лига, 7.
Бои
Клупски бои         
Дресови
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Домашен
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Гостински

Историја уреди

РК Преспа Јафа Промет во сезоната 1996/97 ја освоила Супер лигата. Таа сезона се натпреварувале во ЕХФ Купот. Бидејќи станале национални прваци, Преспа добила право да учествува во Лигата на Шампионите во сезоната 1997/98. Следната сезона повторно играле во ЕХФ Купот. Сезоната 2007/08, Преспа повторно играла европски натпревари, овојпат во Челенџ Купот.[1]

Успеси уреди

Првак (1): 1996/97

Наводи уреди

  1. „RK Prespa - Resen“. eurohandball.com преку web.archive.org. Архивирано од изворникот на 2019-12-22. Посетено на 22 декември 2019.

Надворешни врски уреди