МРК Куманово - ракометен клуб од Куманово, Македонија. Клубот моментално се натпреварува во Македонската Ракометна Супер Лига .

МРК Куманово
Целосен називМашки Ракометен Клуб Куманово
ИгралиштеСпортска сала Куманово
Приемност6,500
ПрестедателМарјан Милковски
Главен тренерИгор Котевски
ЛигаМакедонската Ракометна Супер Лига Група А
2022/23.
Бои
Клупски бои         
Дресови
Бои на екипата
Kit body unknown.png
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Домашен
Бои на екипата
Kit body unknown.png
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Гостински

ИсторијаУреди

РК Куманово е првиот освојувач на Купот на Македонија, кога под името Шевро Куманово го освоил изданието 1993. Следната сезона учествувал во Купот на Победниците на Куповите, кога стигнал до осминалната фаза.

Во сезоната 2012/13, Куманово учествувал во ЕХФ Купот.[1]

УспесиУреди

НационалниУреди

Првак (1): 1993.

МеѓународниУреди

Осминафинале (1): 1993/94.

НаводиУреди

  1. „HC Kumanovo“. eurohandball.com преку web.archive.org. Архивирано од изворникот на 2019-12-22. Посетено на 22 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врскиУреди